Kraków. Plac Biskupi prawie gotowy w nowej odsłonie. Pozostało tylko oznakowanie i nasadzenia. Zobacz efekt prac [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Zgodnie z planem przebudowa placu Biskupiego miała zakończyć się do końca 2021 r. Nie zdążono ze wszystkim, ale w urzędzie przyznają, że większość prac zostało wykonanych.
Zgodnie z planem przebudowa placu Biskupiego miała zakończyć się do końca 2021 r. Nie zdążono ze wszystkim, ale w urzędzie przyznają, że większość prac zostało wykonanych. Joanna Urbaniec
Udostępnij:
Zgodnie z planem przebudowa placu Biskupiego miała zakończyć się do końca 2021 r. Nie zdążono ze wszystkim, ale w urzędzie przyznają, że większość prac zostało wykonanych. Ostatnie roboty związane m.in. z nasadzeniami zieleni planowane są na wiosnę, kiedy będą temu sprzyjać warunki atmosferyczne.

- Przebudowa placu Biskupiego właściwie została zrealizowana. Pozostały prace porządkowe. Zostało też malowanie poziome oznakowania i część nasadzeń zieleni. Zakończenie wszystkich prac będzie możliwie wiosną - informuje Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Po przebudowie plac Biskupi, który wcześniej był miejscem zaniedbanym z naziemnym parkingiem, zyskał nowe oblicze. Przestrzeń podzielono na trzy strefy. W pierwszej z nich (największej), powstała strefa parkowa, ciągnąca się od ul. Asnyka. Wykonano tam nową nawierzchnię, postawiono nowe ławki, oświetlenie, kosze na śmieci. Ma być tam zielono.

Środkowa strefa to przestrzeń dla dzieci z placem zabaw. Natomiast strefa znajdująca się przy ul. Krowoderskiej przekształcono w plac miejski. Zlikwidowano tam naziemny parking. Zastąpiła go nowa nawierzchnia, dekoracyjne oświetlenie, ławeczki oraz fontanna.

Miejsca postojowe wyznaczono na ul. Biskupiej i wokół placu. Zaplanowano tam też uspokojenie ruchu oraz montaż stojaków rowerowych, co ma wpłynąć korzystnie na komfort ruchu pieszego i rowerowego.

Przypomnijmy, że w związku z niedotrzymaniem deklarowanego terminu zakończenia prac – umowa z pierwszym wykonawcą przebudowy placu Biskupiego, Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Usługowo-Handlowym Włomex została zerwana. Plac budowy został zinwentaryzowany, co pozwoliło ogłosić przetarg na dokończenie robót. Wybrano ofertę firmy Profkam z Nawojowej Góry, opiewającą na kwotę 3,2 mln zł.

Po ponad półrocznej przerwie roboty związane z dokończeniem przebudowy placu Biskupiego wznowiono na początku września.

Urzędnicy wydali ponad 20 tys. zł na promocję w mediach artykułu pt. "Betonowanie miasta - fakty i mity", w którym odrzucają zarzuty betonozy pod Wawelem. Mieszkańcy są oburzeni tym, że wydaje się publiczne pieniądze na taką propagandę.

Kraków. Miasto za ponad 20 tys. zł przekonuje, że nie ma bet...

Wcześniejszy przetarg na przebudowę placu Biskupiego rozstrzygnięto w styczniu 2019 r. Wtedy wygrała firma Włomex, należąca do Zygmunta Włodarczyka, byłego miejskiego radnego z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków”.

Pierwotnie miasto zamierzało przeznaczyć na zadanie 1,5 mln zł. Zwycięska oferta firmy Włomex była trzykrotnie większa. W ZDMK tłumaczono jednak, że na inwestycję znaleźli tam finansowanie w ramach przesunięć w budżecie. Urzędnicy uznali, że należy realizować to przedsięwzięcie mimo ofert wyższych niż przewidywał kosztorys. Brali bowiem pod uwagę to, że gdyby został ogłoszony kolejny przetarg, to oferty mogłyby zawierać jeszcze wyższe kwoty. ZDMK podpisał więc umowę z firmą Włomex na kwotę 4 888 346 zł.

Prace zaczęto na początku czerwca 2019 r. Umowny termin zakończenia przebudowy placu Biskupiego (30 października 2019 r.) nie został dotrzymany. W magistracie początkowo wyjaśniali, że przedłużenie tego terminu spowodowane było pracami remontowymi prowadzonymi na sieciach - przez Tauron, Miejskiej Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz PSGaz. W ZDMK tłumaczyli, że roboty te były niezależne od wykonawcy.

Zarząd dróg podpisał porozumienie z firmą Włomex przedłużające termin wykonania prac do 13 lutego 2020 roku. Następnie okazało się, że przedłuża się pozyskanie przez ZDMK zgód na ustawienie urządzeń zabawowych. Uzgodniono więc z wykonawcą, że zakończy roboty do 4 grudnia 2020 r. Tak się nie stało.

Wykonawca wyjaśniał, że brak pełnego dysponowania placem budowy oraz problemy związane z pandemią koronawirusa spowodowały tak duże opóźnienia w realizacji inwestycji. Pod koniec 2020 r. miasto zerwało umowę z firmą Włomex i nałożyło karę kontraktową w wysokości blisko 500 tys. zł.

Firma Włomex wykonała 70 procent prac (wyceniono je na ok. 2 mln zł). Nowy wykonawca miał do zrealizowania pozostałe 30 proc., m.in.: dokończenie robót drogowych od ul. Sereno Fenn’a do ul. Łobzowskiej, wykonanie oświetlenia centrum placu, zamontowanie małej architektury, postawienie urządzeń zabawowych i fontanny.

Początkowo władze miasta planowały pod placem Biskupim budowę podziemnego parkingu. Mieszkańcy przez pięć lat toczyli batalię przeciwko tej inwestycji. Ostatecznie, w 2014 r., prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął decyzję, że wycofuje się z tego pomysłu.

Nowa linia tramwajowa do Mistrzejowic ma powstać do 2024 r. Część trasy zaplanowano na poziomie -1 z odcinkiem w tunelu.

Kraków. Budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic. Przełomowy...

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Plac Biskupi prawie gotowy w nowej odsłonie. Pozostało tylko oznakowanie i nasadzenia. Zobacz efekt prac [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
5 stycznia, 20:02, Rudy z Budy:

Na Placu Biskupim zawsze staly prostytutki, to teraz jak z tym bedzie?

Teraz se siądą pod czujnym okiem władzy wykonawczej i konsula FR.

G
Gość
5 stycznia, 20:02, Rudy z Budy:

Na Placu Biskupim zawsze staly prostytutki, to teraz jak z tym bedzie?

Kretyn ziobro je zawinął, pewnie do warszafki.

R
Rudy z Budy
Na Placu Biskupim zawsze staly prostytutki, to teraz jak z tym bedzie?
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie