Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Planowane zmiany w zasadach wycinki drzew. Na własnej posesji łatwiej będzie usunąć drzewa

Klaudia Warzecha
Klaudia Warzecha
Wycięte drzewo.
Wycięte drzewo. Anna Kaczmarz / Polska Press
6 października w Sejmie został przedłożony do I czytania projekt, luzujący przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych działkach. Projekt przewiduje podniesienie o 20 cm minimalnych obwodów pni drzew, które wymagają dokonania zgłoszenia zamiaru usunięcia. Jak wpłynie to na drzewa w Krakowie? Przedstawiciele Wydziału Kształtowania Środowiska tłumaczą, że może to prowadzić do niezamierzonych naruszeń prawa. Od początku roku do 31 października 2022 roku w Krakowie wydano zezwolenia na usunięcie ponad 4,5 tys. sztuk drzew.

Projekt ustawy, przygotowany przez sejmową komisję nadzwyczajną do spraw deregulacji, która ma na celu luzować zasady wycinki drzew na własnych działkach, 6 października został przedłożony do I czytania. Zmiany przewidują podniesienie o 20 cm minimalnych obwodów pni drzew, które wymagają dokonania zgłoszenia zamiaru usunięcia. Nowie przepisy miałyby dotyczyć tylko usuwania drzew rosnących na prywatnych posesjach przez właścicieli.

Możliwe niezamierzone naruszenia prawa

Okazuje się, że pozostali w dalszym ciągu muszą posiadać zezwolenie na usunięcie drzew wedle aktualnie obowiązujących obwodów pni, które uzależnione są także od gatunku drzewa.

Przedstawiciele Wydziału Kształtowania Środowiska w Krakowie obawiają się, że przy takim dualizmie może dochodzić do niezamierzonych naruszeń prawa wynikających z takich zapisów ustawowych.

Informują, że wedle nowych przepisów pojawi się więc pewien katalog przypadków, w których osoba fizyczna na jednej ze swoich nieruchomości będzie mogła wycinać bez jakichkolwiek formalności drzewa tego samego gatunku o obwodzie 70 cm, a z drugiej, jak dotychczas o obwodzie 50 cm.

- Odnosząc się do samej idei podnoszenia obwodów pni drzew objętych obowiązkiem zgłaszania zamiaru wycinki, to wobec wielu krytycznych uwag, jakie można mieć do obecnego kształtu przepisów dotyczących wycinki, akurat obowiązujące obecnie obwody są dość dobrym kompromisem pomiędzy ochroną zieleni a nadmiernym ingerowaniem w prawo własności i biurokracją. Należy również pamiętać, że prywatne wycinki to nie tylko ogrody przydomowe, ale również nieruchomości o potencjale inwestycyjnym, często położone w cennych przyrodniczo terenach - wyjaśnia WKŚ.

WKŚ zaznacza także, że zmiana przepisów przewiduje skrócenie czasu, jaki ma urząd na dokonanie oględzin z 21 do 14 dni. -Podobnie jak powyżej może to prowadzić do niezamierzonych naruszeń prawa, ponieważ nawet uchybienie tego terminu nie spowoduje nabycia prawa wycinki drzewa - informuje.

Projekt ustawy przewiduje również skrócenie terminu na wniesienie sprzeciwu do zamiaru usunięcia drzew z 14 dni na 7 dni od dokonania oględzin.

- W obliczu obecnych ułatwień, jakie mają osoby fizyczne, które chcą wyciąć drzewa, wprowadzanie dodatkowych - w zaproponowanym kształcie - jest w naszej ocenie niepotrzebne i nie będzie miało wpływu na ograniczenie biurokracji. Wydział Kształtowania Środowiska UMK może wskazać ustawodawcy obszar, w którym można wprowadzić uproszczenia, nie powodując większych niż dotychczas strat w środowisku - komentuje WKŚ.

Wydane zezwolenia na usunięcie drzew od początku roku

Pomimo iż urząd miasta nie jest jedynym organem, właściwym do wydawania zezwoleń na usuwanie drzew na terenie miasta Krakowa, w okresie od 1 stycznia do 31 października 2022 roku wydano zezwolenia na usunięcie 1724 sztuk drzew oraz 632 m2 krzewów. Jak przekazuje WKŚ: "Były to drzewa/krzewy suche, w złym stanie fitosanitarnym lub stwarzające zagrożenie dla ludzi czy mienia. W wyniku rekompensaty wnioskodawcy są zobowiązani do posadzenia 1260 drzew i 6740 szt. krzewów".

W tym samym okresie wydano zezwolenia na usunięcie 2876 sztuk drzew i 4569 m2 krzewów w związku z kolizją z planowanymi inwestycjami. Jako rekompensatę przyrodniczą inwestorzy są zobowiązani do posadzenia 3183 drzew i 9905 szt. krzewów.

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski