Kraków. Po pandemicznej przerwie szopki wracają pod "Adasia"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia. Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Bez tej tradycji święta się odbędą, ale w Krakowie na pewno nie będą tak barwne. W pierwszy czwartek grudnia krakowscy szopkarze przyniosą swoje kolorowe, błyszczące i misterne konstrukcje na Rynek Główny i ustawią je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie ich dzieła najpierw będą podziwiane przez krakowian i turystów, a potem wezmą udział w 79. edycji Konkursu Szopek Krakowskich. Ogłoszenie laureatów nastąpi trzy dni później.

FLESZ - Niebezpieczne antybiotyki

Na pierwszy czwartek grudnia krakowscy szopkarze czekają cały rok, gromadząc pomysły, obserwacje, materiały, nadając kształt projektom. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią szopki wrócą na Rynek Główny.

W tym roku pierwszy czwartek przypadnie 2 grudnia - tego dnia szopkarze przyniosą swoje najnowsze dzieła na Rynek Główny. Będzie można je podziwiać od godz. 10.00 do 12.00. W południe, tuż po hejnale, wokół Rynku wyruszy korowód szopek prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic. Szopkarze zaprezentują swoje dzieła na scenie targów bożonarodzeniowych, a następnie przeniosą szopki do pałacu Krzysztofory, gdzie będą oceniane przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 5 grudnia o godzinie 14.00 w sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory. Zaplanowano transmisję online z tego wydarzenia, którą będzie można oglądać na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.

Zgodnie z tradycją, szopki zostaną pokazane publiczności. Będzie je można oglądać od 6 grudnia aż do 27 lutego 2022 r. na wystawie pokonkursowej, która w tym roku wraca po pięciu latach do pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.

- Szopka musi mieć element krakowski, ale też nawiązywać do ważnych wydarzeń mijającego roku. Robi się ją cały rok. Najpierw trzeba obserwować Kraków, wydobyć elementy architektury, kolory budynków – opowiadała nam Anna Malik, rzeźbiarka i malarka. W jej rodzinie szopki robi się od pokoleń, a ona sama, prowadząc warsztaty, uczy krakowian jak zrobić szopkę z kartonów, butelek, opakowań.

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, w 1937 roku zorganizowano pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś.
Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Ponad dwadzieścia szopek będzie można zobaczyć w przestrzeni miasta: na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Wspólny spacer „Wokół szopki” odbędzie się 6 stycznia 2022 r. – poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Po pandemicznej przerwie szopki wracają pod "Adasia" - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie