Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Po pandemicznej przerwie szopki wracają pod "Adasia"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia. Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Bez tej tradycji święta się odbędą, ale w Krakowie na pewno nie będą tak barwne. W pierwszy czwartek grudnia krakowscy szopkarze przyniosą swoje kolorowe, błyszczące i misterne konstrukcje na Rynek Główny i ustawią je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie ich dzieła najpierw będą podziwiane przez krakowian i turystów, a potem wezmą udział w 79. edycji Konkursu Szopek Krakowskich. Ogłoszenie laureatów nastąpi trzy dni później.

FLESZ - Niebezpieczne antybiotyki

od 16 lat

Na pierwszy czwartek grudnia krakowscy szopkarze czekają cały rok, gromadząc pomysły, obserwacje, materiały, nadając kształt projektom. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią szopki wrócą na Rynek Główny.

W tym roku pierwszy czwartek przypadnie 2 grudnia - tego dnia szopkarze przyniosą swoje najnowsze dzieła na Rynek Główny. Będzie można je podziwiać od godz. 10.00 do 12.00. W południe, tuż po hejnale, wokół Rynku wyruszy korowód szopek prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic. Szopkarze zaprezentują swoje dzieła na scenie targów bożonarodzeniowych, a następnie przeniosą szopki do pałacu Krzysztofory, gdzie będą oceniane przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 5 grudnia o godzinie 14.00 w sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory. Zaplanowano transmisję online z tego wydarzenia, którą będzie można oglądać na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.

Zgodnie z tradycją, szopki zostaną pokazane publiczności. Będzie je można oglądać od 6 grudnia aż do 27 lutego 2022 r. na wystawie pokonkursowej, która w tym roku wraca po pięciu latach do pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.

- Szopka musi mieć element krakowski, ale też nawiązywać do ważnych wydarzeń mijającego roku. Robi się ją cały rok. Najpierw trzeba obserwować Kraków, wydobyć elementy architektury, kolory budynków – opowiadała nam Anna Malik, rzeźbiarka i malarka. W jej rodzinie szopki robi się od pokoleń, a ona sama, prowadząc warsztaty, uczy krakowian jak zrobić szopkę z kartonów, butelek, opakowań.

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, w 1937 roku zorganizowano pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś.
Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Ponad dwadzieścia szopek będzie można zobaczyć w przestrzeni miasta: na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Wspólny spacer „Wokół szopki” odbędzie się 6 stycznia 2022 r. – poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Po pandemicznej przerwie szopki wracają pod "Adasia" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski