Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Po ponad pół wieku na Wieżę Ratuszową wrócił dzwon gwałtowny!

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Powrót dzwona gwałtownego na Wieżę Ratuszową
Powrót dzwona gwałtownego na Wieżę Ratuszową Konrad Kozłowski
Wtorek 8 września 2020 roku to historyczna data. Tego dnia na Wieżę Ratuszową na Rynku Głównym, po ponad pół wieku, wrócił tak zwany dzwon gwałtowny!

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Dzwon gwałtowny po ponad półwiecznej przerwie zabił punktualnie o godzinie 17.30. Dzwon przestał bić ponad 50 lat temu, ale teraz, dzięki staraniom Muzeum Krakowa, odzyskuje swoją funkcję. Dźwięk dzwonu gwałtownego ponownie będzie towarzyszył ważnym dla miasta wydarzeniom. Będzie bił nie tylko ostrzegawczo, ale też radośnie, chwalebnie, dostojnie.

Przywrócenie dzwonu wiąże się z Dniem Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa. Władze miasta zwracają uwagę, że dźwięk dzwonu to świadectwo dbałości o dziedzictwo niematerialne. To bowiem za sprawą Krakowa i jego tradycji szopkarskich pierwszy polski wpis znalazł się na prowadzonej przez UNESCO od 2008 roku Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Uruchomienie dzwonu na Wieży Ratuszowej uczci jednocześnie przypadającą w tym roku 500. rocznicę odlania dzwonu Zygmunt.
Z wyższej wieży bazyliki Mariackiej dobiegał kiedyś głos dzwonu, którego uruchamianie pozostawało w gestii miejskiej straży. Dzwon zwany gwałtownym, który miał ostrzegać przed niebezpieczeństwem albo ogłaszać ważne zdarzenia, umieszczono na hejnalicy około 1378 roku, a w roku 1681 został stamtąd przeniesiony do wieży ratusza. Tam pełnił rolę cymbała zegarowego - zegar na Wieży Ratuszowej był od początków XVIII wieku głównym publicznym czasomierzem miasta.

Święto dziedzictwa – święto Krakowa

Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa - OWHC, w której znajdują się obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, liczy blisko 300 miast członkowskich. Aktualnym przewodniczącym OWHC jest prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wybrany na tę funkcję w 2019 roku. 8 września - w rocznicę powstania organizacji - obchodzony jest Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa. Z tej okazji miasta członkowskie na całym świecie organizują wystawy, konferencje oraz koncerty promujące ideę światowego dziedzictwa i angażujące lokalne społeczności. A 12 września przypada rocznica umieszczenia zabytkowego centrum naszego miasta na pierwszej liście UNESCO – miało to miejsce w 1978 roku.

– Wrzesień jest czasem, gdy w sposób szczególny poświęcamy uwagę naszemu dziedzictwu. 12 września 1978 roku Kraków został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a 8 września miasta historyczne na całym świecie świętują Dzień Solidarności. Zakończenie rewitalizacji placu Świętego Ducha i oddanie go krakowianom w nowym kształcie, bogatym w odwołania do jego funkcji i historii właśnie we wrześniu jest symboliczne: podkreśla znaczenie ciągłości, kontynuacji dla rozwoju Krakowa. Niech to miejsce cieszy, niech będzie przestrzenią odpoczynku, spotkań z książkami i ze sztuką, a także źródłem przeżyć artystycznych i refleksji. Posadzony tu dąb niech nam przypomina, że bogate dziedzictwo kulturowe naszego miasta – zarówno to materialne, jak i niematerialne, które reprezentuje wracający po dekadach milczenia dźwięk dzwonu z Wieży Ratuszowej, jest bezcenne, warte codziennej uwagi i troski – stwierdził prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Po ponad pół wieku na Wieżę Ratuszową wrócił dzwon gwałtowny! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski