Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pod magistratem jednak będzie zieleń? Decyzja w rękach prezydenta. Co z parkowaniem?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Miejscy aktywiści, mieszkańcy oraz niektórzy radni apelują o urządzenie zieleńca pod krakowskim magistratem, na fragmencie parkingu. Powstał projekt do Budżetu Obywatelskiego, który odrzucili urzędnicy, ale Rada BO zarekomendowała prezydentowi, by krakowianie jednak mogli na pomysł głosować. Teraz wszystko w rękach prezydenta Jacka Majchrowskiego. Przy okazji pojawiło się pytanie: czy pod magistratem w ogóle można parkować, skoro przebiega tam droga pożarowa?

FLESZ - Tik Tok szpieguje? Duda rezygnuje

Krakowianie zgłosili do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego projekt, w ramach którego fragment parkingu przy Placu Wszystkich Świętych, pod magistratem, miałby zostać przekształcony w zielony skwer dla mieszkańców. Teren jest pod ochroną konserwatorską. Pomysł, którego autorem jest miejska aktywistka, Natalia Nazim, zyskał pozytywną opinię Małopolskiego Konserwatora Zabytków. Przeciwni byli mu natomiast miejscy urzędnicy, którzy projekt odrzucili.

Tłumaczyli m.in., że "na wskazanym w projekcie miejscu usytuowane są stanowiska parkowania samochodów, niezbędnych do funkcjonowania Urzędu Miasta i Gminy Kraków".

Rada Budżetu Obywatelskiego zarekomendowała prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu przywrócenie projektu pod głosowanie przez mieszkańców. Teraz decyzja, czy krakowianie będą mogli oddawać na pomysł swoje głosy, leży właśnie w rękach prezydenta.

Przypomnijmy: w czerwcu 2017 roku Zarząd Zieleni Miejskiej na niewielkim fragmencie parkingu na placu Wszystkich Świętych ułożył czasowo trawę z rolki, a także ustawił donice z drzewami oraz huśtawki. Spotkało się to z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców i w związku z tym krakowianie uznali, że zieleń powinna się tam znaleźć na stałe. Stąd projekt do BO.

Natalia Nazim tłumaczy, że na razie nie można jeszcze ogłosić pełnego sukcesu. - To dopiero rekomendacja dla prezydenta, by projekt przywrócić na listę tych, na które będą głosować mieszkańcy. Nadzieję daje fakt, że do tej pory nie spotkałam się z przypadkiem, aby prezydent kiedykolwiek taką rekomendację odrzucił - mówi nam Nazim.

Kraków. Nowe osiedle komunalne gotowe, wkrótce pojawią się l...

Precyzuje, że celem projektu nie jest całkowite zlikwidowanie parkingu. - Co ciekawe, z naszych informacji wynika, że w miejscu, gdzie teraz parkują niektórzy radni oraz urzędnicy, przebiega droga pożarowa. Więc tak czy tak zieleniec nie mógłby powstać na całości terenu, gdyż nie można zablokować drogi pożarowej. Dlatego zieleń pojawiłaby się tam tylko częściowo. Poza tym w moim projekcie nie ma elementów małej architektury oraz huśtawek - tłumaczy Nazim.

Rekomendacja Rady Budżetu Obywatelskiego cieszy też radnego Łukasza Maślonę. Jego zdaniem przy tej okazji kwestia drogi pożarowej wymaga wyjaśnienia. - Sami urzędnicy w argumentacji o odrzuceniu projektu napisali, że parking stanowi drogę pożarową. Czyli jak to jest: urzędnicy mogą tam parkować i nie dostają za to mandatów, ale już zieleni w tym miejscu nie może być, bo blokowałaby drogę pożarową? - zastanawia się radny Maślona.

Złożył w tej sprawie interpelację do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Czeka na odpowiedź. My również wysłaliśmy pytania do urzędników. Gdy tylko otrzymamy odpowiedzi, zostaną opublikowane. O komentarz do sprawy poprosiliśmy również straż pożarną oraz policję. Czekamy na odpowiedzi.

Grzegorz Stawowy, radny miejski, który czasami zostawia samochód w rejonie magistratu, twierdzi, że kontrowersyjne jest parkowanie jednym kołem na chodniku, który prowadzi do magistratu. W ten sposób faktycznie może być blokowana droga pożarowa. Natomiast jego zdaniem parkowanie w rejonie Pawilonu Wyspiańskiego jest zgodne z prawem.

- Zróbmy zieleniec, ale kilka miejsc postojowych powinno pozostać. Czasami jesteśmy na spotkaniu z mieszkańcami na jednym końcu Krakowa, a za chwilę mamy komisję RMK przy Placu Wszystkich Świętych. By szybko dojechać, trzeba skorzystać z samochodu i mieć gdzie go zaparkować w pobliżu - dodaje Stawowy.

Z kosztorysu projektu do BO wynika, że ściągnięcie kostki brukowej oraz posadzenie w tym miejscu roślin kosztowałoby 100 tys. złotych. Przypomnijmy, że w tym roku na budżet obywatelski Kraków przeznaczył 32 mln złotych, z czego prawie 6,5 mln na zadania ogólnomiejskie i ponad 25 mln na dzielnicowe. Ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie opublikowana 10 września. Samo głosowanie zaplanowano na przełomie września i października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Pod magistratem jednak będzie zieleń? Decyzja w rękach prezydenta. Co z parkowaniem? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski