Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków pod rządami prof. Jacka Majchrowskiego. Zdecydują krakowianie

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Fot. Anna Kaczmarz
Rozmowa. - Liczę na to, że mieszkańcy nie dadzą sobą manipulować - mówi prezydent JACEK MAJCHROWSKI. Zaznacza, że z dokonań powinno się go rozliczać po całej kadencji.

- Jak Pan przyjął pomysł Łukasza Gibały o referendum w celu Pana odwołania?

- O tej inicjatywie słyszałem już od wielu miesięcy. Patrząc na działalność Łukasza Gibały, było jasne, że zbieranie danych krakowian na ulicach w rozmaitych celach jest tylko próbą generalną przed zainicjowaniem referendum.

">

- Ma Pan obawy, że krakowianie zadecydują, że nie chcą Pana jako prezydenta?

- Zawsze podkreślam, że to nie politycy, nie ambicje ani nawet niczyje pieniądze, tylko mieszkańcy decydują, kto ich w mieście reprezentuje. I każdy, kto obejmuje stanowisko prezydenta czy radnego, musi o tym pamiętać. Nie jest to więc kwestia obaw. Ważna jest wola krakowian.

- Jeżeli dojdzie do referendum i wymagana liczba mieszkańców zagłosuje za Pana odwołaniem, to ponownie wystartuje Pan w wyborach? Może być tak, że byłby Pan w nich faworytem?

- Taki scenariusz pokazywałby, że można dowolnie manipulować krakowianami. Ja wierzę w ich mądrość.

- Dlaczego Pan skomentował, że postępowanie Łukasza Gibały to awanturnictwo polityczne?

- Ponieważ otwiera drogę do sporów politycznych, które do niczego konstruktywnego nie prowadzą. Miasto, żeby mogło dobrze funkcjonować i rozwijać się, potrzebuje stabilizacji. Realizację obietnic wyborczych sprawdza się raz na cztery lata, wybierając władze miasta. Czas pomiędzy wyborami jest czasem pracy dla miasta.

- Jeżeli doszłoby do referendum, jaki wpływ miałoby to na obecne i dalsze funkcjonowanie miasta, przygotowania do Światowych Dni Młodzieży?

- Czy Pana zdaniem w trakcie kampanii wyborczej państwo albo miasto normalnie funkcjonuje? Czy podejmowane są jakieś kluczowe decyzje? Czy raczej wszystko schodzi na plan dalszy? Proszę sobie w takim razie samemu odpowiedzieć na to pytanie. Właśnie dlatego rozważnie powinno się stosować narzędzie referendum.

- Jak bardzo ewentualne potknięcia, niedociągnięcia związane z organizacją ŚDM mogą wpłynąć na późniejsze decyzje związane z referendum?

- Każde wielkie wydarzenie wiąże się z niedogodnościami, nawet jeżeli jest doskonale przygotowane. Pamiętam jednak zdanie z artykułu prasowego, cytującego korespondencję między Łukaszem Gibałą a agencją public relations przygotowującą mu plan działania - „Światowe Dni Młodzieży spadają nam jak z nieba. Wystarczy, że wykorzystamy oburzenie mieszkańców i delikatnie je podgrzejemy”. Liczę na to, że mieszkańcy Krakowa nie dadzą sobą manipulować.

Rozmawiał Piotr Tymczak

Cały wywiad z prezydentem krakowa Jackiem Majchrowskim w poniedziałkowym „Dzienniku Polskim”

Czekamy na Państwa głosy

Postanowiliśmy zapytać Czytelników i Internautów, jak oceniają zbliżającą się do półmetka, czwartą już kadencję Jacka Majchrowskiego. Powiedzcie nam: czy jesteście za odwołaniem prezydenta Krakowa, który rządzi 14 lat, czy chcecie, aby pozostał na stanowisku?

Jak oddać głos

Głosowanie odbywa się poprzez SMS Premium i potrwa do godz. 17, 29 czerwca 2016 r.
Aby oddać głos, należy przesłać SMS na numer 72355, wpisując w treści: „JM.1.TAK” lub „JM.1.NIE”. Jeden wysłany SMS równa się 10 głosom w plebiscycie. Uczestnik plebiscytu może oddać dowolną liczbę głosów. Koszt SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Głosując SMS-em, otrzymają Państwo w prezencie kod do bieżącego e-wydania „Dziennika Polskiego”.

Do godz. 15, 17 czerwca 2016 r. można oddać głos za pośrednictwem strony internetowej www.dziennikpolski24.pl, poprzez kliknięcie na przycisk „TAK” lub „NIE”. Jedno kliknięcie oznacza jeden głos w plebiscycie. Z jednego urządzenia (np. komputera, smartfona) można każdego dnia kliknąć tylko raz. Aby zagłosować przez internet, należy zalogować się na indywidualne konto na stronie www.dziennikpolski24.pl. Jeśli nie macie Państwo takiego konta, trzeba będzie dokonać rejestracji na stronie.

Trzecia forma udziału w plebiscycie to oddanie głosu za pośrednictwem aplikacji internetowej Facebook, poprzez kliknięcie na przycisk „TAK” lub „NIE”. Można to uczynić do godz. 15, 17 czerwca 2016 r. Jedno kliknięcie za pośrednictwem Facebooka równa się jednemu głosowi „TAK” lub „NIE”. Dzienny limit kliknięć to jeden głos za pośrednictwem jednego konta uczestnika w aplikacji Facebook. Aby zagłosować, uczestnicy plebiscytu muszą zalogować się na facebookowe konto, powiązane z kontem w serwisie www.dziennikpolski24.pl.

Wyniki głosowania

W trakcie trwania plebiscytu będziemy podawać cząstkowe wyniki głosowania na łamach „Dziennika Polskiego” oraz na stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl. Plebiscyt rozstrzygnie się po zsumowaniu głosów oddanych za pośrednictwem SMS Premium, strony internetowej oraz aplikacji Facebook. Komisja Plebiscytowa ogłosi wyniki 1.07.2016 r. na łamach „Dziennika Polskiego” oraz na stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl.

Uwagi

W głosowaniu może wziąć udział osoba pełnoletnia.

Plebiscyt nie jest badaniem opinii publicznej. Jego wyniki odzwierciedlą wyłącznie liczbę i treść wysłanych przez głosujących odpowiedzi. Z uwagi na fakt, iż każdy może wysłać więcej niż jedną odpowiedź, wyniki nie muszą oddawać wiernie opinii krakowian w kwestii prezydentury Jacka Majchrowskiego.

ZOBACZ BIEŻĄCE WYNIKI

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski