Kraków. Pogrzeb Haliny Kwiatkowskiej. Artyści i ludzie sztuki pożegnali krakowską aktorkę

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Halina Kwiatkowska, krakowska aktorka i pedagog, koleżanka z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły zmarła 12 listopada w wieku 99 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 30 listopada na cmentarzu Rakowickim
Halina Kwiatkowska, krakowska aktorka i pedagog, koleżanka z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły zmarła 12 listopada w wieku 99 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 30 listopada na cmentarzu Rakowickim Andrzej Banas
Udostępnij:
W poniedziałek 30 listopada na cmentarzu Rakowickim odbył się pogrzeb Haliny Kwiatkowskiej, krakowskiej aktorki, pedagog, pisarki i podróżniczki. Artystka zmarła 12 listopada w Konstancinie, miała 99 lat.

Prof. Halina Kwiatkowska była przez czterdzieści lat wykładowcą krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (obecnie Akademia Sztuki Teatralnej im. St. Wyspiańskiego). Uczyła piosenki, prozy, wiersza, a w końcu stworzonego przez siebie przedmiotu - "kultury bycia". Wychowała 586 studentów.

Wraz z Ewą Otwinowską napisała dwie sztuki teatralne - "Ogłoszenie matrymonialne" i "Sytuację bez wyjścia".

Była autorką książek wspomnieniowych: "Porachunki z pamięcią", "Wielki Kolega", "Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret" (współautorstwo Bruno Miecugow) oraz "Nie ma takiej świętej".

Artystka związana była z krakowskimi teatrami im. Słowackiego i Starym oraz przez dwadzieścia lat z „Jamą Michalika”. Zniewalała urodą i wdziękiem w rolach amantek, bawiła finezją i lekkością w rolach komediowych. Kilkadziesiąt zagranych ról bardzo - od klasycznej komedii po beckettowski egzystencjalizm - powstało we współpracy z najwybitniejszymi reżyserami.

Halina Kwiatkowska była także koleżanką z lat szkolnych i studenckich Karola Wojtyły, z którym występowała na scenie szkolnej oraz Teatru Rapsodycznego.

Odznaczono ją, m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Nagrodą Honorową Fundacji Kultury Polskiej i Medalem Honoris Gratia.

30 listopada została pochowana na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Spoczęła obok zmarłego w 2007 roku męża, pisarza Tadeusza Kwiatkowskiego.

Dodaj ogłoszenie