Kraków. Ponad tysiąc wniosków w sprawie Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Mieszkańcy oczekują tam zieleni [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
- Mieszkańcy Krakowa zdecydowanie wypowiedzieli się za budową Centrum Muzyki. Chcą, by było domem dla orkiestr miejskich i spełniało różne funkcje artystyczno-kulturalne, a także, by powstało w zielonym otoczeniu - podkreślają w krakowskim magistracie, gdzie opracowano raport po konsultacjach społecznych w sprawie inwestycji planowanej w Cichym Kąciku.

FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy

Konsultacje społeczne dotyczące budowy Centrum Muzyki miały na celu wysłuchanie głosu krakowian w tej sprawie i jednocześnie pozyskanie opinii i pomysłów na temat oczekiwanych społecznie aktywności w tym obiekcie, jak też w zakresie zagospodarowania przestrzeni w bezpośrednim otoczeniu. Trwające od 2 listopada 2020 r. do 29 stycznia 2021 r. konsultacje były prowadzone przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Miejskim Centrum Dialogu.

W trakcie trwania konsultacji mieszkańcy mieli możliwość zgłaszania uwag, wniosków i propozycji za pomocą formularza konsultacyjnego, mogli także skorzystać z dwóch telefonicznych dyżurów ekspertów. Odbyło się również spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami Krakowa zrealizowane w formule online, w którym uczestniczyły 72 osoby. Biorący udział w spotkaniu wyrazili poparcie dla budowy Centrum Muzyki w Krakowie

- informują w krakowskim magistracie.

W urzędzie podkreślają, że konsultacje cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem krakowian. - Wpłynęło ponad 1 100 formularzy. Część z nich budzi jednak wątpliwości co do poprawności uczestnictwa w procesie konsultacyjnymi - zaznaczają w urzędzie. - W trakcie konsultacji ten sam mieszkaniec Krakowa dostarczył do Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego ok. 500 formularzy, które zostały wypełnione w bardzo podobny sposób, zawierały podobne zapisy oraz wręcz takie same odpowiedzi na pytanie odnoszące się do lokalizacji i otoczenia. Wszystkie te formularze wskazywały lokalizację Centrum Muzyki w Cichym Kąciku jako nietrafioną lub bardzo niedobrą. Ta grupa respondentów deklarowała przy tym minimalną chęć korzystania z oferty Centrum Muzyki - dodają.

Urzędnicy przekonują jednak, że analiza opinii zawartych w formularzach konsultacyjnych wyraźnie wskazuje na to, iż mieszkańcy widzą potrzebę budowy Centrum Muzyki, będącego siedzibą miejskich zespołów muzycznych – orkiestr, a także miejscem prowadzenia działalności artystycznej i kulturalnej. - Tak wskazało 81 proc. respondentów - wyliczają w magistracie.

Mieszkańcy wskazywali przede wszystkim na konieczność zapewnienia w Centrum Muzyki właściwych warunków funkcjonalno-użytkowych dla zespołów artystycznych miejskich instytucji kultury: orkiestr Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii (takich jak: sale prób, zaplecze techniczne, garderoby, magazyny, administracja itp.) oraz zapewnienie wysokiej jakości parametrów użytkowych sali koncertowej, zwłaszcza akustyki.

Kraków. Na 21. piętrze dawnego szkieletora powstaje centrum ...

- Ostateczny kształt obiektu będzie obecnie uzgadniany i rozwijany stosownie do potrzeb przede wszystkim naszych zespołów, ale również oczekiwań mieszkańców zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Krakowianie, którzy wzięli udział w konsultacjach, jako najważniejsze funkcje Centrum wskazali: dom – siedzibę pracy artystycznej miejskich zespołów Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia, miejsce realizowania koncertów – głównie muzyki klasycznej i współczesnej, ale także miejsce prezentacji i debiutów artystycznych. Ważna dla mieszkańców jest także edukacja artystyczna i aktywności w kulturze dla różnych grup, zespołów, osób.

W odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób powinna być zagospodarowana przestrzeń w strefie kreatywnej planowanego Centrum Muzyki, wskazano sale do prezentacji muzyki klasycznej, sale do prezentacji muzyki współczesnej, wielofunkcyjne i modułowe przestrzenie prób oraz nagrań audio-video, a także miejsce spotkań w przestronnym foyer. Najmniejsza liczba respondentów opowiedziała się za biblioteką, biblioteką muzyczną i przedszkolem.

A jak mieszkańcy miasta postrzegają planowaną lokalizację obiektu? - Opierając się na zestawieniu wskazań we wszystkich 1103 ankietach, 40 proc. uczestników konsultacji uważa lokalizację w Cichym Kąciku za optymalną bądź znakomitą. Natomiast bez uwzględnienia wspominanych ok. 500 formularzy, które budzą wątpliwości co do poprawności uczestnictwa w procesie konsultacyjnymi, odpowiedź na pytanie dotyczące miejsca pokazuje, że ponad 70 proc. krakowian, którzy wypełnili ankiety, uważa Cichy Kącik za bardzo dobry wybór lokalizacji - podkreślają w urzędzie.

Dodatkowo 58 proc. respondentów oczekuje, że Centrum Muzyki będzie znajdować się w otoczeniu terenów zielonych. W odpowiedzi na pytanie, jak powinna być zagospodarowana przestrzeń Centrum Muzyki w powiązaniu z otoczeniem wskazano na zachowanie naturalnego charakteru otaczającej zieleni, ekologicznie zrównoważoną architekturę, a także panoramę widokową na Stare Miasto.

Rezultat konsultacji cieszy dyrektorów miejskich instytucji kultury – Capelli Cracoviensis i Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, które w Centrum Muzyki znajdą zarówno swoje siedziby, jak też odpowiednie miejsce do prowadzenia działalności.

– Wraz z zespołem czuję satysfakcję, ze projekt Centrum Muzyki w Krakowie ma wreszcie szansę powodzenia, a zatem powstanie siedziba, faktyczny dom z autonomicznymi salami prób i zapleczem administracyjnym dla orkiestr miejskich. Tak zaprojektowane Centrum Muzyki będzie spełniać wymogi niezbędne dla pracy artystycznej zespołów muzycznych rozumianych jako instytucje kultury - mówi Jerzy Dybał, dyrektor Sinfonietty Cracovii.

Jan Tomasz Adamus, dyrektor Capelli Cracoviensis również uważa, że Centrum Muzyki, jako wielofunkcyjny obiekt, jest niezbędne dla dopełnienia krakowskiej oferty kulturalnej. – Cudem są tak liczne sukcesy krakowskiego środowiska muzycznego na arenie międzynarodowej w obliczu braku niezbędnej infrastruktury do codziennej pracy. Konieczność budowy Krakowskiego Centrum Muzyki jest de facto likwidacją dotkliwego zapóźnienia cywilizacyjnego – tworzenie kultury wymaga odpowiedniej infrastruktury. Projektowane Centrum Muzyki przy ul. Piastowskiej zapewni znakomite parametry użytkowe dla zespołów – rezydentów, ale przede wszystkim będzie oferować publiczności wysoki komfort odbioru sztuki odpowiadający wzorcom europejskim – podkreśla Adamus.

Miasto chciałoby zakończyć inwestycję w Cichym Kąciku do końca 2023 r. Dla urealnienia procesu inwestycyjnego zostały zaplanowane trzy etapy: realizację obiektów muzycznych, a później zagospodarowanie otoczenia i równolegle stworzenie parkingu na 250 miejsc.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ponad tysiąc wniosków w sprawie Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Mieszkańcy oczekują tam zieleni [WIZUALIZACJE] - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
anna koza-waltornia !

W ogóle należałoby przyjąć prostą zasadę -jakakolwiek większa "betonowa" inwestycja, tylko gdy równolegle, na takiej samej obszarowo powierzchni powstaje w najbliższym otoczeniu park. Należałoby też wypracować zasadę, żeby jakieś grono społecznych mieszkańców nadzorowało taki teren zielony, i mogło również zgłaszać do wydziału zieleni w gminie swoje uwagi i wnioski w zakresie gospodarowania takim terenem. Być może, kilka razy do roku, przydałaby się wówczas także społeczna akcja sprzątania takich terenów.

Dodaj ogłoszenie