Kraków poprawia informację o smogu [WIDEO]

Kraków poprawia informację o smogu [WIDEO]

Piotr Drabik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

O darmowej komunikacji będzie można się dowiedzieć na przystankach

O darmowej komunikacji będzie można się dowiedzieć na przystankach ©fot. Michał Gąciarz

O tym się mówi. Władze miasta zmieniły zasady ogłaszania darmowej komunikacji miejskiej w dniach, kiedy przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza.
O darmowej komunikacji będzie można się dowiedzieć na przystankach

O darmowej komunikacji będzie można się dowiedzieć na przystankach ©fot. Michał Gąciarz

Teraz o tym, w jakie dni będzie można bezpłatnie korzystać z autobusów miejskich i tramwajów zadecydują odczyty z dwóch średnich stężenia pyłów PM10, a nie tylko jednej jak było w poprzednim sezonie grzewczym.


Autor: Piotr Drabik

Pomiary będą dokonywane pomiędzy godz.
1 w nocy i 16 oraz od południa do godz. 22. - Jest to tak obliczone, aby pierwsza średnia objęła poranny szczyt komunikacyjny, a druga ten popołudniowy - wyjaśnia Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. ochrony powietrza.

Teraz darmowa komunikacja może zostać wprowadzona w całym Krakowie, jeśli średnie stężenie pyłu PM10 przekroczy 150 mikrograma na metr sześć. W zeszłym roku była ona ogłaszana, jeśli średnia dobowa wykazała więcej niż 200 mikrogramów na metr sześć.

- Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie zliczać średnie o godz. 17:15 i 23:15. W momencie spełnienia warunków ogłoszenia darmowej komunikacji, jest wysyłany komunikat do m.in. magistratu i rozpoczyna się cała procedura jej wprowadzenia - tłumaczy Witold Śmiałek. Podobnie, jak rok temu mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się o darmowej komunikacji z m.in. tablic przystankowych, krakowskich mediów czy w ramach Regionalnego Systemu Ostrzegania.

Miasto zamierza również przesyłać informacje o przekroczeniach zanieczyszczenia powietrza do 600 instytucji np. szpitali, szkół i jednostek opiekuńczych. - Będą one wysyłane drogą sms-ową oraz mailową i pozwolą wdrożyć działania ochronnych w przypadku wysokich stężeń - dodaje Witold Śmiałek. Magistrat dwukrotnie w ciągu doby będzie również przygotowywał prognozę dotyczącą smogu, która następnie trafi m.in. do informacji pasażerskiej w komunikacji miejskiej.

- Wprowadzone zmiany mają tylko kosmetyczny charakter - ocenia Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Jego zdaniem miasto powinno apelować do mieszkańców o ograniczenie używania pieców węglowych, nieprzegrzewanie mieszkań oraz o skorzystanie z dotacji na wymianę pieca.

piotr.drabik@dziennik.krakow.pl

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
juz smoguje

smogowanie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Smog przekracza normy od 4 dni !! jakies dzialania z tym zwiazane???!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Stężenie smogu w gajerach Majchi gang nie podają.

św.NH (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

Koszmarna banda Gibały i Cupiego.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo