Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Porozumienie w sprawie parku przy Karmelickiej. Powstanie nowy projekt [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na zlecenie miasta powstała wstępna koncepcja zagospodarowania parku przy ul. Karmelickiej. Teraz po uwagach mieszkańców nadszedł czas na korekty.
Na zlecenie miasta powstała wstępna koncepcja zagospodarowania parku przy ul. Karmelickiej. Teraz po uwagach mieszkańców nadszedł czas na korekty. Gajda Architektura Krajobrazu
Odbyła się wideorozmowa przedstawicieli strony społecznej z władzami miasta w sprawie budowy parku przy ul. Karmelickiej. Doszło do porozumienia. Na bazie przeprowadzonych konsultacji społecznych ma powstać poprawiona koncepcja zagospodarowania terenu. Plan jest taki, by budowa parku ruszyła w drugiej połowie tego roku. W połowie przyszłego roku nowe, atrakcyjne miejsce miałoby zostać oddane mieszkańcom do użytku.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Chcieliśmy parku z większą liczbą drzew, zieleni, a nie z betonową sadzawką i szeroką alejką. Oczekujemy, że powstanie taki park, na jaki mieszkańcy głosowali w ramach budżetu obywatelskiego. Po rozmowie m.in. z udziałem wiceprezydenta Krakowa Jerzego Muzyka mam nadzieję, że doszliśmy w końcu do porozumienia

- mówi Natalia Nazim, która zgłosiła do budżetu obywatelskiego projekt budowy parku przy ul. Karmelickiej.

W odpowiedzialnym za inwestycję Zarządzie Zieleni Miejskiej podkreślają, że wcześniej przygotowano projekt jaki został poddany konsultacjom społecznym, mieszkańcy mieli możliwość składania uwag i wniosków, a teraz jest czas na korekty. - Do końca stycznia tego roku powinien być gotowy poprawiony projekt parku. Plan jest taki, by później - do maja - powstał projekt budowlany. Inwestycja mogłaby więc być prowadzona w drugiej połowie tego roku, a w 2022 roku nowy park byłby gotowy - informuje Piotr Kempf, dyrektor ZZM. Zaznacza przy tym: - Dotychczasowa koncepcja zakładała, że 80 procent terenu parku to powierzchnia biologicznie czynna.

Market Miejski z parkingiem na dachu - czy tak będzie wyglądać Stary Kleparz po przebudowie?

Kraków. Stary Kleparz z parkingiem na dachu? [WIZUALIZACJE]

Przypomnijmy, że budowa parku przy ul. Karmelickiej to jedno ze zwycięskich zadań wybranych przez krakowian w budżecie obywatelskim w 2019 r. ZZM podpisał z firmą Gajda Architektura Krajobrazu umowę na opracowanie projektu budowy parku, który ma być poświęcony twórczości noblistki Wisławy Szymborskiej, nosić jej imię.

Pod koniec zeszłego roku rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. parku przy Karmelickiej i przedstawiono wstępną koncepcję zagospodarowania terenu. Aktywiści zaczęli zarzucać urzędnikom, że nie uwzględnili propozycji, jakie znalazły się w społecznym projekcie sprzed czterech lat, na którym oparto zgłoszenie do budżetu obywatelskiego.

Aktywiści zarzucali m.in., że w przedstawionej w konsultacjach koncepcji uwzględniono za dużo betonu, a za mało zieleni. Aktywiści wyliczali błędy: zbyt małą liczbę drzew, zaplanowanie betonowej sadzawki, wyznaczenie betonowego placu od strony ul. Karmelickiej.

W ZZM tłumaczyli, że przy opracowywaniu projektu parku przy Karmelickiej trzeba obecnie brać pod uwagę pomysł utworzenia pod nim w przyszłości przystanku metra - stąd m.in. betonowa część od strony ul. Karmelickiej czy też alejka, którą można byłoby rozprowadzać ruch pasażerów wychodzących z podziemnego przystanku. Przypomnijmy, że powstaje studium dla bezkolizyjnego transportu w Krakowie, w tym metra. Przy opracowywaniu tego dokumentu uwzględniono lokalizację dla przystanku przy ul. Karmelickiej.

W tegorocznym budżecie miasta na park przy ul. Karmelickiej zarezerwowano 1 mln 950 tys. zł. To ma pozwolić głównie na przygotowanie terenu (park powstanie w miejscu obecnego naziemnego parkingu). W przyszłym roku byłby więc czas na nasadzenia zieleni. W sumie koszt inwestycji szacowany jest na ok. 7 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski