Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. „Powietrze nie zna granic”. Gminy Metropolii Krakowskiej wspólnie dążą do poprawy jakości powietrza

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Metropolia Krakowska na rzecz poprawy jakości powietrza
Metropolia Krakowska na rzecz poprawy jakości powietrza fot. Aleksandra Łabędź
Dużo intensywnej pracy przed Gminami MK, aby mieszkańcy mogli odetchnąć świeżym powietrzem. Podczas konferencji na Stadionie Miejskim im Henryka Reymana omówiono działania, które zostały podjęte w ramach poprawy jakości powietrza w gminach ościennych jak również w samych Krakowie w 2021r.

- Od 1 września 2019r na terenie Gminy Miejskiej Kraków obowiązuje całkowity zakaz używania węgla i drewna. W związku z tym była to najbardziej restrykcyjna uchwała antysmogowa jaka została przyjęta w Polsce i tym bardziej na terenie całego województwa małopolskiego. Powietrze nie zna granic, w związku z tym jakość powietrza to nie tylko kwestia Gminy Miejskiej Kraków, ale przede wszystkim jakość powietrza w gminach ościennych, w tym skupionych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska – mówił Jerzy Muzyk, II Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

Podczas spotkania nawiązano do działań, które przez ubiegłe lata podejmowało miasto jak i gminy ościenne. Wyróżniono przede wszystkim projekt Inicjatywę 600, która miała odliczać czas do wejścia w życie uchwały antysmogowej w zakresie zakazu stosowania kotłów bezklasowych. Jerzy Muzyk nawiązał również do wsparcia finansowego w wysokości ok. 400 tys. zł, które Miasto Kraków przekazało gminom na działania informacyjne. Każda z nich mogła rozdysponować te pieniądze (ok. 30 tys. zł) wedle własnego uznania. Zastępca Prezydenta podkreślił jak dużym zaangażowaniem wykazują się wójtowie i burmistrzowie gmin oraz dodał, że do wymiany nadal pozostaje ok. 19 tys. kopciuchów. Mieszkańcy mają do dyspozycji programy pomocowe takiej jak: Czyste Powietrze czy indywidualnie prowadzone lokalne i gminne programy oraz merytoryczne wsparcie 54 ekodoradców. Do końca czerwca mieszkańcy mają obowiązek rejestracji kotłów.

- Jako Metropolia Krakowska jesteśmy bardzo zaniepokojeni głosami, które pojawiły się w ostatnim czasie i dotyczą zmiany terminu obowiązującego w uchwale antysmogowej Województwa Małopolskiego - mówiła Elżbieta Burtan, Wójt Gminy Zabierzów. - Ten termin to 01.01.2023r. Jako MK jesteśmy przeciwni zmianie tego terminu i w dniu dzisiejszym zostało przegłosowane i podpisane stanowisko, które kierujemy do Zarządu Województwa w sprawie sprzeciwu jeśli chodzi o ten termin – nie chcemy po prostu żeby się zmienił. Jesteśmy przekonani, że jeżeli ten termin zostanie przez Zarząd zmieniony, wymiana pieców się znacznie opóźni , a nasi mieszkańcy stracą zainteresowanie programami, które do tej pory są przez nas promowane.

- Nasze działania ,czyli 14 gmin wokół Krakowa, ma charakter ciągły. Od paru lat staramy się dzień po dniu wdrażać nasze programy i robimy to cały czas, aż do momentu kiedy ta jakość powietrza poprawi się na tyle, żebyśmy to wszyscy odczuli. Tylko wspólne działanie może nas prowadzić do sukcesu – podkreślał Marek Jamborski, Wójt Gminy Kocmyrzów – Luborzyca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. „Powietrze nie zna granic”. Gminy Metropolii Krakowskiej wspólnie dążą do poprawy jakości powietrza - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski