Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Powraca drewniany zabytek. Rozpoczęła się rekonstrukcja domu młynarza przy klasztorze w Mogile

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ściany w 90 proc. powracają w oryginale
Ściany w 90 proc. powracają w oryginale Antoni Łapajerski
Trwa już rekonstrukcja XIX-wiecznego domu młynarza przy klasztorze cystersów w Mogile. Pochodzący z 1870 roku drewniany budynek, który stał przy ul. Klasztornej 11a, tuż za murem opactwa, został rozebrany końcem ubiegłego roku. Rozbiórkę poprzedziła inwentaryzacja obiektu i oznakowanie wszystkich elementów. Następnie drewniane belki poddano dezynfekcji, dezynsekcji i konserwacji. Teraz mogilska chałupa jest składana od nowa.

- Oryginalny materiał zostanie wykorzystany w bardzo dużym zakresie - oprócz belek podwalinowych, które były zgniłe i musiały zostać wymienione (one zawsze są najbardziej narażone na zawilgocenie i zniszczenie) oraz więźby dachowej. Ale dawne ściany tego domu w 90 procentach wracają na swoje miejsce - mówi nam Antoni Łapajerski, miłośnik historii Nowej Huty, autor strony na Facebooku "Nowa Huta mniej znana". Śledzi on losy tego budynku i dokumentuje na zdjęciach jego rekonstrukcję.

Antoni Łapajerski zwraca uwagę, że przy rekonstrukcji zachowano oryginalny sposób łączenia ścian o konstrukcji zrębowej, a nakładane belki prowadzone są na drewnianych palikach - również tak jak było w oryginale. W jednej ze ścian pozostawiono dwie belki z zachowaną pierwotną powłoką malarską od strony wewnętrznej. Natomiast w piwnicy odtworzono sklepienia ceglane.

Prace przy tym szczególnym zabytku wykonuje Tatrzańska Firma "Junior", pod kierownictwem Wojciecha Pawlikowskiego. Składanie, a następnie zabezpieczanie dawnego domu młynarza ma potrwać jeszcze około półtora tygodnia.

Przypomnijmy, że dom młynarza to jeden z ostatnich reliktów XIX-wiecznej zabudowy wsi Mogiła. Powstał jako budynek mieszkalny dobudowany do młyna, który wcześniej należał do cystersów. Młyn użytkowany był przez różnych młynarzy na zasadach dzierżawy, później na prawach wieczystej dzierżawy. A dom - stał się siedzibą kilku pokoleń mogilskich młynarzy.

Nieruchomość cystersi odkupili z rąk prywatnych w 2019 roku. Stan techniczny domu młynarza wymagał pilnej interwencji. Po jego uratowaniu, remoncie i uzupełnieniu brakujących elementów (bo był niekompletny) zakonnicy planują ten obiekt włączyć do niedawno powstałego w Mogile Muzeum Historii i Duchowości Cystersów. Przewidywana jest tam ekspozycja poświęcona m.in. historii Mogiły. Koncepcja całego przedsięwzięcia zakłada również odtworzenie rozebranych kilkadziesiąt lat temu zabudowań naziemnych dawnego młyna (parterowych).

Wizualizacja budynku wystawienniczo-edukacyjnego, przygotowana przez pracownię projektową Studium z Warszawy

Kraków. Drewniane chałupy i opowiedziane historie. Skansen w...

Polska krajem omijanym przez zagranicznych turystów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski