Kraków. Powstaje nowe studium zagospodarowania przestrzennego - kluczowy dokument miasta, tyle że nikt o tym nie wie

Piotr OgórekZaktualizowano 
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Trwają prace nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego. Przez pół roku wpłynęło do niego tylko 950 wniosków. Dlatego prezydent wydłużył czas na ich składanie do końca roku. Jesienią mają się też odbyć spotkania z mieszkańcami. Przez pół roku urzędnicy nic nie zrobili, aby zachęcić mieszkańców do współtworzenia głównego dokumentu planistycznego miasta.

Po dymisji wiceprezydent do spraw rozwoju miasta Elżbiety Koterby pod znakiem zapytania stoi, kto będzie nadzorował prace nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego. To naczelny dokument planistyczny miasta, z którym muszą być zgodne wszystkie plany miejscowe. Rola studium rośnie w kontekście „lex deweloper”. Przy specustawie mieszkaniowej można bowiem pomijać plany miejscowe, ale pozwolenia na budowę muszą być wtedy zgodne właśnie ze studium. Mieszkańcy mieli początkowo czas do końca wakacji, aby zgłosić swoje uwagi do studium i zawnioskować np. aby jakiś teren przekształcić z budowlanego, na teren zielony. Problem w tym, że mało kto o tym wiedział, bo urząd miasta prawie w ogóle nie reklamuje prac nad studium. Wpłynęło raptem 950 wniosków. Dlatego prezydent przedłużył czas na ich składanie do końca roku.

Dłuższy czas na wnioski. Co dalej?

Rada Miasta Krakowa uchwałę o przystąpieniu do prac nad nowym studium podjęła w styczniu tego roku. Miesiąc później, w lutym, prezydent Jacek Majchrowski ogłosił, że prace ruszyły, a mieszkańcy mają czas do końca sierpnia na składanie swoich wniosków do nowego studium. Ten czas właśnie mija.

- Mało kto o tym wie. Do tego teraz wszyscy albo są na urlopach, albo zaprzątnieci są kampanią wyborczą. Dlatego zgłosiłem interpelację do prezydenta, aby przedłużyć czas na składanie wniosków. Będzie wtedy czas po kampanii wyborczej i więcej osób powinno złożyć wnioski - mówi nam radny Dominik Jaśkowiec, szef krakowskiej Platformy Obywatelskiej.

Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Prezydent decyzję już podjął i wydłużył termin do końca roku. Dzięki temu urzędnicy mają czas na naprawienie swoich błędów, bo zainteresowanie pracami nad studium jest znikome. Urząd w żaden sposób, poza urzędowym ogłoszeniem, nie zachęcał mieszkańców do aktywności. Do piątku wpłynęło zaledwie 950 wniosków. Dla porównania, gdy opracowywano studium uchwalone w 2014 roku, na etapie składania wniosków wpłynęło ich ponad 6000 w niecałe cztery miesiące. Teraz, gdy czasu było więcej - ponad pół roku, wniosków wpłynęło sześć razy mniej.

Edytorial. Ważne planowanie, a władze miasta śpią

- Wydłużony termin na składanie wniosków oraz planowane jesienią spotkania z mieszkańcami poświęcone tematowi studium pozwolą dotrzeć do szerszej grupy osób - informuje Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. Z wydłużenia czasu na składanie wniosków cieszy się Aleksander Miszalski, radny miejski ze Starego Miasta. - Będzie czas, aby mieszkańcy na spokojnie, po wyborach, mogli się zastanowić, co chcą zmienić w swojej okolicy - zaznacza.

Harmonogram prac nad nowym studium zakłada, że w najbliższym czasie sporządzona zostanie prognoza demograficzna dla Krakowa, sięgająca do 2050 r. Później urząd wykona analizę bilansu terenów zabudowanych i wskazanych w planach miejscowych do zainwestowania. - Da to odpowiedź na pytanie, jakie wraz z rozwojem miasta wystąpi zapotrzebowanie na nową zabudowę oraz, czy istnieje konieczność poszerzania terenów inwestycyjnych, a jeżeli tak, to o ile - dodaje Nowak. Kolejnym krokiem będzie ocena możliwości wyznaczenia nowych terenów pod zabudowę, w oparciu o złożone przez mieszkańców wnioski w tej sprawie. Pracami nad studium powinno kierować Biuro Planowania Przestrzennego. Tyle, że wciąż nie wiadomo, komu będzie podlegać po odejściu Elżbiety Koterby.

Pierwsze propozycje zmian

Z apelem do mieszkańców, aby zgłaszali uwagi do studium i chronili istniejące jeszcze tereny zielone, zgłasza się Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody. - My również zgłosimy swoje wnioski, ale nie jesteśmy w stanie wszystkiego wyłapać. Dlatego jeśli mieszkańcy widzą jakiś zielony teren, który aktualnie nie jest chroniony w studium, niech piszą wnioski - mówi Mariusz Waszkiewicz, prezes TROP.

Samo Towarzystwo zamierza złożyć wnioski o ochronę terenów w rejonie ulicy Słona Woda, poniżej budującego się szpitala w Prokocimiu.

- Tam jest miejsce na duży park, są stawy i potoki. W poprzednim studium teren tez został zapisany jako mieszkaniówka. A powinien tam powstać krakowski Central Park - uważa Waszkiewicz. Kolejne tereny, które TROP chce oznaczyć jako zielone, to obszar w rejonie użytku Dolina Prądnika, do osiedla Głogowa z jednej strony i do ulicy Glogera z drugiej. - Wtedy mógłby tam powstać duży park - dodaje.

Uwagi do studium mogą też zgłaszać np. rady dzielnic. Na Prądniku Czerwonym chcą np. uniemożliwić zmianę, do której dążą Dominikanie. Chodzi o działki przy ulicy Dobrego Pasterza, które obecnie mają przeznaczenie zieleni towarzyszącej obiektom sportowym. - Na działce miejskiej jest Polsad, a obok jest działka zakonna. Dominikanie chcą przeznaczyć ją na komercyjną zabudowę. Musimy zareagować - zaznacza Dominik Jaśkowiec, radny z Prądnika.

W dzielnicy IX Borek Fałęcki-Łagiewniki radni chcą pozostawienia terenu Lasu Borkowskiego i Polany Żywieckiej jako obszarów zielonych. Chcą także zmiany w obrębie obowiązywania planu miejscowego „Liban”, tak, aby możliwe było zielone zagospodarowanie skweru przy przedszkolu przy ul. Kościuszkowców. - Będziemy jeszcze mieć nadzwyczajną sesję 30 lub 31 sierpnia, kiedy zgłosimy jeszcze kolejne uwagi - zaznacza radny „dziewiątki” Jerzy Bętkowski.

Poprzednie studium uchwalano aż siedem lat. Do jego aktualizacji przystąpiono w 2007 roku, a dokument ostatecznie został uchwalony przez Radę Miasta Krakowa w 2014 roku.

Jak ważne jest studium

Choć studium zagospodarowania przestrzennego nie jest aktem prawa miejscowego, to jest bardzo ważnym dokumentem. Określa bowiem, czy w danym rejonie miasta może powstać zabudowa mieszkaniowa, usługowa, przemysłowa lub czy dany obszar ma być przewidziany pod zieleń. Wszystkie plany miejscowe, które precyzują rodzaj zabudowy, muszą być ze studium zgodne. Nowe trzeba tworzyć w oparciu o nie, a stare trzeba zaktualizować (niestety przepisy nie precyzują, w jakim czasie trzeba to zrobić).

Jak ważne jest studium, pokazały ostatnie prace nad planem miejscowym dla wybranych 215 obszarów zielonych. Plan na razie nie został uchwalony. Zakłada ochronę zielonych terenów rozsianych po mieście, a najwięcej na obrzeżach miasta. Mieszkańcy protestowali, bo chcieli możliwości budowy domów na swoich działkach. Tyle, że do tego potrzebna jest właśnie zmiana studium, bo większość tych terenów w obecnym studium jest oznaczona jako zieleń lub tereny rolne.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: “Mały ZUS” - większe oszczędności dla firmy

Źródło: vivi24

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Powstaje nowe studium zagospodarowania przestrzennego - kluczowy dokument miasta, tyle że nikt o tym nie wie - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
M
Mieszkaniec

Niemoge sie doczekać.. aby ze skotnikami nie stalo sie to samo co z ruczajem.. czyli zabudowa na karztym metrze kwadratowym.. jakies tereny zielone, parki i chodniki obok ulic sa koniecznoscia..

a
artykuł sponsorowany

Decydując się na przeczytanie komentarzy, miej świadomość, że większość z nich została opłacona przez kandydata, którego niezależność jest tyle samo warta co podpisy jego zwolenników.

r
rak**

Stare plany, nowe plany, ile to może trwać. Było 16 lat i nie skończone. Ile można czekać aż prezydent zrobi to co do niego należy. Łukasz Gibała zrobi to i lepiej.

K
Krakus%

A Majchrowski się nie przejmuje i myśli nam oczy o konsultacjach do jesieni. Mnie nie nabierze, ja zagłosuję na Gibałę.

N
Nieturysta

Prywata...rządzą jak swoim...

A
Ala35

Po 16 latach rządów Majchrowskiego taki plan już dawno powinien być zamknięty, aby uniemożliwić chaotyczna zabudowę i pozbawianie nas terenów zielonych. jak nie zmienimy prezydenta to ta sytuacja będzie trwała w nieskończoność. Propozycje Gibały w tej kwestii są dla mnie ok. i ja na niego postawię w tych wyborach.

z
zadnego

prawa się nie boja i każdy plan dla developera zmienić więc szkoda czas i atlasu na zgłaszanie postulatów

?

takie rzeczy powinna nagłaśniać prasa ew. radio + telewizja

g
gość

Problem trwa od lat a wciąż Majchrowski ma takie poparcie wsród krakowian. Jak to się dzieje, że zamiast wybrać młodego, dynamicznego prezydenta wciąż tkwimy w tym co jest nam znane i to od nie najlepszej strony?

-

W Krakowie najpierw budują i betonuja, a potem robią plany. Ciekawe który budowlaniec zaryzykowałby budowę budynku bez projektu. Albo który lekarz zaryzykowałby podjęcia się operacji na chorym pacjencie bez dokumentacji i planu itd. Ale budować miasto bez planu jak widać w świetle prawa już można, traktują miasto jak niczyją własność z której można cyckac profity do własnej kieszeni, a reszta jest nieważna.

A
Ala

Chyba trochę autor przesadził. Można zauważyć po komentarzach - jeden wklejka od Pana Gibały, który nic nie ma do zaoferowania oprócz populistycznej gadki, drugi sam nie wie o co chodzi. Przecież po to powstał Biuletyn Informacji Publicznej, dla mieszkańców. Nie rozumiem, sama mam wraz z mężem działki w Krakowie, i obserwuję ogłoszenia Prezydenta czy jakiś plan miejscowy czy właśnie Studium. A mieszkańcy nie dość że nie wiedzą, to jeszcze nie chcą wiedzieć - widzę po sąsiadach. Jedyne co mogę zaproponować Prezydentowi, to co mógłby zrobić, to wysłać listy do mieszkańców, takie jak z życzeniami na święta, że taki dokument jest robiony i co to dla nich oznacza.

K
Klik@

Przeciągające się działanie magistratu i prezydenta dają szanse na kolejne inwestycje deweloperskie. Zastanawiam się czy jest to działanie celowe czy ignorancja. Jedno i drugie jest nie do przyjęcia. Prezydentem powinien zostać Łukasz Gibała, który w swojej kampanii mówi o ochronie terenów zielonych i ja na niego stawiam.

M
Mariusz

"Jak ważne jest studium, pokazały ostatnie prace nad planem miejscowym dla wybranych 215 obszarów zielonych. Plan na razie nie został uchwalony. Zakłada ochronę zielonych terenów rozsianych po mieście, a najwięcej na obrzeżach miasta. Mieszkańcy protestowali, bo chcieli możliwości budowy domów na swoich działkach. Tyle, że do tego potrzebna jest właśnie zmiana studium, bo większość tych terenów w obecnym studium jest oznaczona jako zieleń lub tereny rolne."
!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3