Kraków. Powyborcze roszady. Prof. Jacek Majchrowski wymienia zastępców

Arkadiusz MaciejowskiZaktualizowano 
Tadeusz Trzmiel (po lewej) był jedynym wiceprezydentem, który „przetrwał” wszystkie cztery kadencje prof. Majchrowskiego Fot. Marcin Banasik
Już trzy dni po wygranych wyborach, prezydent Jacek Majchrowski rozpoczął zmiany kadrowe w swoim najbliższym otoczeniu. Potwierdziło się, że z fotelem wiceprezydenta ds. inwestycji i infrastruktury pożegna się 73-letni Tadeusz Trzmiel, czyli jeden z najbardziej zaufanych ludzi prezydenta.

O pozycji Tadeusza Trzmiela w magistracie świadczy fakt, że był jedynym wiceprezydentem, którego Jacek Majchrowski nie wymienił od 2002 r., czyli od momentu rozpoczęcia pierwszej kadencji. A powodów mógłby znaleźć wiele, biorąc pod uwagę problemy komunikacyjne w Krakowie.

Mimo że Tadeusz Trzmiel już dawno wkroczył w wiek emerytalny, prezydent nie zamierza się z nim rozstawać - powierzył mu znacznie lepiej wynagradzane stanowisko prezesa Krakowskiego Holdingu Komunalnego, czyli podatkowej grupy kapitałowej miejskich spółek, umożliwiającej korzystniejsze dla miasta rozliczenia ze skarbówką. Jako pierwszy zastępca prezydenta Tadeusz Trzmiel zarobił w zeszłym roku w Urzędzie Miasta 206 tys. zł, czyli średnio 17 166 zł. Dla porównania dotychczasowy prezes KHK, Ryszard Langer, dostawał około 30 tys. zł miesięcznie. - Prezydent zrobił z KHK przyczółek dla lojalnych ludzi - mówi Łukasz Gibała, niedawny konkurent prof. Majchrowskiego w wyborach.

Roszad personalnych w otoczeniu prezydenta będzie więcej. Oprócz Tadeusza Trzmiela ze stanowiskiem prawdopodobnie pożegna się Katarzyna Król, wiceprezydent ds. edukacji i sportu. Wiceprezydent Andrzej Kulig ma teraz ponoć zająć się infrastrukturą miejską, a z kolei jego obowiązki w polityce społecznej miałby przejąć Bogusław Kośmider z PO. Na stanowisku raczej na pewno pozostanie Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta.

O możliwej zmianie stanowiska przez Tadeusza Trzmiela, najdłużej urzędującego z wiceprezydentów, mówiło się już w sierpniu przy okazji ostatnich dużych zmian w otoczeniu prezydenta Jacka Majchrowskiego. Wtedy w atmosferze skandalu ze stanowiska odwołana została Elżbieta Koterba, wiceprezydent ds. Rozwoju Miasta Krakowa. Wtedy też z funkcją prezesa Krakowskiego Holdingu Komunalnego pożegnał się Ryszard Langer. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że zastąpić ma go właśnie Tadeusz Trzmiel, by spokojnie i solidnie dorabiać sobie do emerytury.

Co znamienne, decyzję o mianowaniu dotychczasowego wiceprezydenta prezesem Rada Nadzorcza Krakowskiego Holdingu Komunalnego podjęła we wtorek, czyli niespełna 48 godzin po wyborach wygranych przez prof. Majchrowskiego.

- Tadeusz Trzmiel po 16 latach pełnienia funkcji wiceprezydenta sam uznał, że chciałby zmienić pracę - podkreślał podczas wczorajszej konferencji prasowej prezydent Krakowa. Nie jest to zaskoczenie, biorąc pod uwagę, że na horyzoncie miał inną, lukratywną posadę, na której ma zarabiać o ponad połowę więcej niż jako wiceprezydent (w 2017 roku zarobił Urzędzie Miasta Krakowa 206 tys. zł). Jego pensja w KHK wynosić będzie 30 tys. zł miesięcznie.

- Prezydent ewidentnie już rozpoczął szukanie „ciepłych posadek” dla najbliższych współpracowników, którzy pomogli mu ponownie wygrać wybory - uważa Bolesław Kosior, radny miejski z PiS.

Sukcesy i porażki wiceprezydenta

Były już zastępca prezydenta sam postanowił wczoraj pochwalić się swoimi osiągnięciami. - Dwadzieścia cztery lata pracy w samorządzie (zanim został wiceprezydentem był radnym miejskim - przyp. red.) wypełniłem aktywną działalnością na rzecz miasta. Odchodzę w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Doprowadziliśmy gospodarkę komunalną do standardów, które występują w dużych aglomeracjach miast Europy Zachodniej - mówił Tadeusz Trzmiel.

Wokół nowego prezesa KHK piętrzyły się jednak też kontrowersje. W krakowskim sądzie toczy się przeciwko niemu proces karny. Jest oskarżony o to, że podpisał antydatowany dokument, który pozwolił uniknąć zapłacenia kary umownej firmie Budostal 5. Oskarżenie dotyczy budowy drogi na II kampus UJ przez tę firmę. Trzmiel zapewnia, że niczego nie antydatował. W kwietniu 2014 r. sąd pierwszej instancji uniewinnił wiceprezydenta i innych oskarżonych. Po wniesieniu apelacji przez prokuraturę sąd odwoławczy uchylił wyrok uniewinniający i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Proces trwa.

Oczywiście Tadeusz Trzmiel, który nadzorował przez ostatnie lata m.in. rozwój transportu miejskiego, może pochwalić się np. budową wielu nowych linii tramwajowych czy zakupem mnóstwa nowych autobusów oraz tramwajów. Ale jednocześnie pozostawia komunikację miejską z problemami, chodzi m.in. o fatalny stan wielu torowisk. Prof. Majchrowski uważa jednak, że wiceprezydent Trzmiel posiada duże doświadczenie w zarządzaniu gospodarką komunalną i jest odpowiednią osobą, by pokierować KHK. Jednym z priorytetów spółki pod rządami nowego prezesa ma być rozwój „bezkolizyjnego systemu transportu szynowego w Krakowie”. Na zlecenie miasta powstaje tzw. studium wykonalności - powinno być gotowe w 2019 r. - które określi, czy w Krakowie należy budować metro, czy np. rozwijać sieć tramwajową. Następnie - jak zaznaczył prezes KHK - miasto starać będzie się o dotacje unijne na stworzenie projektu technicznego inwestycji wskazanej w studium jako najkorzystniejsza dla miasta.

Początek roszad w magistracie

Z naszych informacji wynika, że „przeniesienie” Tadeusza Trzmiela to początek zmian w otoczeniu prezydenta. Ale nie będzie to rewolucja.

Wymienionych ma zostać dwóch z czterech wiceprezydentów. Prawdopodobnie więc ze stanowiskiem pożegna się też Katarzyna Król, wiceprezydent ds. edukacji i sportu. Choć nie wiadomo jeszcze, kto ją zastąpi.

Andrzej Kulig, wiceprezydent zajmujący się polityką społeczną i kulturą, ponoć ma przejąć docelowo obowiązki wypełniane dotychczas właśnie przez Tadeusza Trzmiela. Byłoby to dość duże zaskoczenie, biorąc pod uwagę, że Andrzej Kulig ma nikłe doświadczenie m.in. w planowaniu rozwoju komunikacji miejskiej. Próbowaliśmy się wczoraj z nim skontaktować, ale miał wyłączony telefon.

Zastępcą prezydenta m.in. ds. polityki społecznej i promocji miasta - jak wynika z nieoficjalnych informacji - może z kolei zostać Bogusław Kośmider z PO, obecny wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że od dawna ma on bardzo dobre relacje z prof. Majchrowskim. - Nie będę komentował tych spekulacji - stwierdził wczoraj Bogusław Kośmider, pytany przez nas, czy została mu zaproponowana funkcja wiceprezydenta.

Taki ruch prezydenta odbierany byłby jednak jako element „spłacania długu” PO za poparcie w wyborach na prezydenta Krakowa. I niewykluczone, że Bogusław Kośmider nie będzie jedynym nowym wiceprezydentem związanym z tą partią. W magistrackich kuluarach mówi się m.in. o Jacku Krupie, który przestanie być marszałkiem województwa (większość w sejmiku zdobył PiS).

Wszystko wskazuje na to, że stanowisko zachowa z kolei Jerzy Muzyk, wiceprezydent ds. rozwoju miasta, który zastąpił wspomnianą już Elżbietę Koterbę. To on ma przez najbliższe tygodnie wypełniać też dotychczasowe obowiązki Tadeusza Trzmiela.

Prezydent Majchrowski zapowiedział, że o kolejnych zmianach personalnych poinformuje po swoim zaprzysiężeniu, czyli po 21 listopada.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Powyborcze roszady. Prof. Jacek Majchrowski wymienia zastępców - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 46

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
f
fadg

Raczej opiekun kopytnych

zgłoś
d
dbgw

Ludzie muszą dostać nauczkę , doświadczyć na własnym przykładzie patologii .
Tym wyborcom Majchrowskiego ,żeby zrozumieli na kogo rzeczywiście głosowali , bo kto myśli ,że na prezydenta jest głupcem .Wraz z prezydentem wybraliście cały garnitur różnego pokroju urzędników w tym także kanalie.

Tych wyborców nauczą się rozumu dopiero wówczas ,gdy ulubieniec prezydenta Jan T. zostanie dyrektorem i zmolestuje lub zgwałci bezkarnie córkę ,żonę ,krewną lub znajomą . Bezkarnie ,bo prezydent go bronił wiedząc co ten wyczyniał wcześniej . bezkarnie bo gościa aresztowano lecz .....został jego mecenas ,którego bały się molestowane obawiając się utraty pracy .
A w sądzie sprawy można przewlekać a w tym czasie trwają rozmowy z ofiarami o korzyściach jakie może im przynieść milczenie .

Zobaczymy jakie stanowisko przygotuje prezydent Majchrowski dla swego ulubieńca i jak mówił najlepszego dyrektora.

Ciekawe jest to kto jest dyrektorem najgorszym ,skoro najlepszy prawie 2 lata przesiedział w więzieniu ,został kilkakroć skazany oraz trwa kilkanaście spraw karnych o poważnych zarzutach w tym o korupcji milionowych rozmiarów.

Czy już wyjaśniono co ulubieniec zrobił z milionową częścią łapówek czyli różnica tego co wziął a co wydał .Komu odpalił ?

zgłoś
d
dbgw

Ludzie muszą dostać nauczkę , doświadczyć na własnym przykładzie patologii .
Tym wyborcom Majchrowskiego ,żeby zrozumieli na kogo rzeczywiście głosowali , bo kto myśli ,że na prezydenta jest głupcem .Wraz z prezydentem wybraliście cały garnitur różnego pokroju urzędników w tym także kanalie.

Tych wyborców nauczą się rozumu dopiero wówczas ,gdy ulubieniec prezydenta Jan T. zostanie dyrektorem i zmolestuje lub zgwałci bezkarnie córkę ,żonę ,krewną lub znajomą . Bezkarnie ,bo prezydent go bronił wiedząc co ten wyczyniał wcześniej . bezkarnie bo gościa aresztowano lecz .....został jego mecenas ,którego bały się molestowane obawiając się utraty pracy .
A w sądzie sprawy można przewlekać a w tym czasie trwają rozmowy z ofiarami o korzyściach jakie może im przynieść milczenie .

Zobaczymy jakie stanowisko przygotuje prezydent Majchrowski dla swego ulubieńca i jak mówił najlepszego dyrektora.

Ciekawe jest to kto jest dyrektorem najgorszym ,skoro najlepszy prawie 2 lata przesiedział w więzieniu ,został kilkakroć skazany oraz trwa kilkanaście spraw karnych o poważnych zarzutach w tym o korupcji milionowych rozmiarów.

Czy już wyjaśniono co ulubieniec zrobił z milionową częścią łapówek czyli różnica tego co wziął a co wydał .Komu odpalił ?

zgłoś
A
ABC

Majchrowski cwanie wkręcił wyborców w plebiscyt polityczny. No to wybraliście dobrego strażnika teksasu (byle nie PIS), ale Prezydenta nędznego.

zgłoś
g
gniewko_syn_ryba

na korytarzu oddziału geriatrycznego ?...

zgłoś
Y
Yre

Zalecam lobotomie. Tylko to ci zostalo.

zgłoś
e
ehn

Być może Jan T. już kupuje garnitury ,robi przegląd wykonawców , których będzie można przycisnąć oraz pracownic nadających się do molestowania .
Czyli sposobi się do zajęcia wymarzonego stanowiska do którego nie trzeba się piąć po szczeblach kariery bo jeden podpis Majchrowskiego wystarczy i .......szycha.

zgłoś
B
Bnkg

Smog jest nienaruszalny. Wlasnie swietuje wygrane wybory. Jago stanowisko jest niepodwazalne. Brawo wyborcy. Pelna feta !

zgłoś
M
Mieszkaniec Krakowa

73-letni Trzmiel mówi że chciałby zmienić pracę na inną. Może już wystarczy, co? To nie konklawe kardynałów

zgłoś
ś
św.NH

Z laskami z LSD i PSL i PEŁO manewru ni ma! Wielki cygar mistrz cie dymi!

zgłoś
K
KRK

To nie są wymiany, to są roszady, jak zwykle u Majchrowskiego. Tylko czekać na powrót Tajstera i Koterby. A czego się spodziewaliście, naiwni wyborcy P.Jacka?

zgłoś
m
mm

Mozna by wszystkich wymienic.

zgłoś
g
gosc

Zawodowy bezrobotny, to wstyd a nie powód do dumy, przez 24 lata nie znalazł sobie uczciwej roboty, a ostatnie 16 lizał tyłek Majchrowskiemu, porażka

zgłoś
a
abc

Było pomyśleć zanim poszliście do urn przy pierwszej turze, kolejne 5 lat w plecy..

zgłoś
g
gosc

Chyba nie mówisz prawdę?

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3