Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prawie 100-letni pastel Witkacego po raz pierwszy pojawił się na rynku dzieł sztuki

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Witkacy drobiazgowo oddał fryzurę i strój kobiety, ale to jej oczom poświęcił najwięcej uwagi.
Witkacy drobiazgowo oddał fryzurę i strój kobiety, ale to jej oczom poświęcił najwięcej uwagi. Krakowski Dom Aukcyjny
Dzieła jednego z najbardziej cenionych w ostatnim czasie na rynku sztuki przedstawicieli realizmu w sztuce polskiej pierwszej połowy XX wieku Jerzego Kossaka oraz legendy polskiej sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza będzie można wylicytować 14 czerwca 2022 roku na aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego. Nie zabraknie też obrazów portretujących Kraków.

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Główną bohaterką tej aukcji będzie kobieta w błękitnych koralach. Pastel Witkacego z marca 1927 roku po raz pierwszy pojawił się na rynku sztuki i od razu zyskał cenę wywoławczą sięgającą 180 tys. zł.

Ten rodzaj portretu był wykonywany, jak głosił Regulamin Firmy Portretowej "S.I. Witkiewicz", bez sztucznych środków, na specjalne żądanie klienta. Autorski opis wskazuje, że artysta malując był wolny od wpływu wszelkich substancji, wstrzymując się od dwóch dni od palenia tytoniu - podaje Krakowski Dom Aukcyjny.

Badacze sztuki zwracają także uwagę na drobiazgowość, z jaką Witkacy oddał fryzurę i strój kobiety - zwłaszcza element błękitnych korali zdobiących smukłą szyję modelki. Największą ich zdaniem uwagę poświęcił jednak oczom modelki - kreśląc portret kobiety patrzącej się w stronę widza.

Portret kobiety w błękitnych koralach autorstwa Witkacego to kolekcjonerska perła katalogu. Katalogowa pozycja nr 9 zatrzyma choć na chwilę wzrok każdego konesera sztuki - jest to bowiem znakomity portret kobiecy autorstwa legendy sztuki polskiej Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) - podkreśla Agnieszka Stefańczyk, historyk sztuki z Krakowskiego Domu Aukcyjnego.

W dziedzinie malarstwa portretowego w katalogu XVI Aukcji Dzieł Sztuki znalazły się również między innymi obrazy Mieczysława Reyznera, Stanisława Klimowskiego czy ucznia, a zarazem kuzyna Stanisława Wyspiańskiego - Antoniego Waśkowskiego. W kategorii sztuki współczesnej wylicytować będzie można portrety autorstwa Jerzego Nowosielskiego, Romana Zakrzewskiego oraz Sebastiana Smarowskiego.

Na aukcję trafiło też aż siedem obrazów Jerzego Kossaka, zarówno przedstawienia o charakterze batalistycznym, motywy z życia wojska, rodzajowe sceny ułańskie, jak i tematy zaczerpnięte z codzienności, wśród nich "Wesele krakowskie" namalowane w 1930 roku. I to niejedyny krakowski temat malarski, który pojawił się na aukcji. Wylicytować będzie można obraz z widokiem na wawelską Kurzą Stopkę uwiecznionym przez Stanisława Fabijańskiego czy nieco późniejsze chronologicznie przedstawienie widoku na kościół Mariacki od strony ul. Św. Krzyża autorstwa Alfreda Terleckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Prawie 100-letni pastel Witkacego po raz pierwszy pojawił się na rynku dzieł sztuki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski