Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Precedensowy wyrok za jazdę autobusem bez biletu uprawomocnił się. Pasażerka nie poniesie konsekwencji

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Konrad Kozlowski/Polskapress
Pasażerka komunikacji miejskiej w Warszawie chciała kupić w pojeździe bilet, ale nie działał biletomat. Złapali ją kontrolerzy i nałożyli karę. Sprawa w marcu 2021 roku trafiła do krakowskiego sądu. Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie uznał w styczniu ub.r., że brak biletu spowodowany awarią biletomatu nie może obciążać pasażera. Tym samym oddalił powództwo Miasta Stołecznego Warszawy o zapłatę kwoty za bilet oraz opłatę dodatkową. Wyrok ten się uprawomocnił.

Do zdarzenia doszło jakiś czas temu w pojeździe komunikacji miejskiej w Warszawie ok. godz. 23. Pasażerka chciała kupić bilet w biletomacie, ale ten miał awarię. Na jednym z kolejnych przystanków wsiedli kontrolerzy biletów. Pasażerka sama zgłosiła, że nie ma biletu z powodu nieczynnego automatu.

Problemem okazała się również bariera językowa, ponieważ pasażerka był cudzoziemką i niezbyt dobrze zna język polski.

- Nasza klientka wyszła z autobusu z kontrolerami, którzy zażądali uiszczenia opłaty za bilet i opłaty dodatkowej, ale chcieli, by kobieta zapłaciła gotówką. Pasażerka nie miała pieniędzy, więc zaproponowali, że podwiozą ją do bankomatu. Była późna pora, więc nasza klientka bała się jechać z dwoma obcymi mężczyznami. Kobieta wiedziała, że kontrolerzy powinni wezwać policję. Ci jednak tego nie zrobili. Nie wręczyli jej także wezwania do zapłaty. Kobieta wróciła do domu. Jakiś czas później listownie otrzymała sądowy nakaz zapłaty ok. 270 zł - mówi adwokat Joanna Składowska z Kancelarii Bielański, Składkowska Adwokaci, Radcowie Prawni, która reprezentowała pasażerkę w sądzie.

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie uznał, że brak biletu spowodowany awarią biletomatu nie może obciążać pasażera. Ponadto sąd uznał też, że konsument nie ma obowiązku posiadania aplikacji, która umożliwiałaby kupno biletu, nie jest bowiem obligatoryjne posiadanie smartfona. Tym samym oddalił powództwo Miasta Stołecznego Warszawy o zapłatę kwoty za bilet oraz opłatę dodatkową.

Wyrok nie był prawomocny, ale strona przeciwna poprosiła kancelarię mec. Składowskiej o podanie danych do przelewu zasądzonej kwoty kosztów zastępstwa procesowego

- Zazwyczaj oznacza to, że apelacji nie będzie - twierdziła adwokat.

W marcu 2024 roku krakowski sąd poinformował, że wyrok jest prawomocny.

Empatia transmitowana społecznie?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Precedensowy wyrok za jazdę autobusem bez biletu uprawomocnił się. Pasażerka nie poniesie konsekwencji - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski