MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Premier Donald Tusk: Rozpoczynamy budowę fortyfikacji na granicy. Na polskiej ziemi mamy akty sabotażu i dywersji

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Od rana w sobotę (18 maja) na Rynku Głównym odbywały się uroczyste obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. W swoich przemówieniach obaj mówili o kluczowych sprawach dla polskiej obronności, zapowiedziano m.in. wielki program umocnienia granicy z Rosją i Białorusią.

Akty sabotażu i dywersji w Polsce

- W przyszłym tygodniu poinformuję opinię publiczną w Polsce o działaniach państwa polskiego wymierzonych w autorów prowokacji i aktów sabotażu i dywersji. Bo tak, niestety, również na polskiej ziemi mamy z nimi do czynienia - mówił premier. - Przeciwdziałamy, zatrzymujemy, aresztujemy tych, którzy próbują atakować ojczyznę, Polskę, tu na naszej ziemi, i państwo polskie będzie wobec nich absolutnie bezwzględne - podkreślił.

Tarcza Wschód. Budowa bezpiecznej granicy

Premier poinformował: - Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego uksztaltowania terenu, które spowoduje, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga. 10 miliardów złotych uruchomiliśmy już w tej chwili, te prace już zaczęliśmy.

- Nazwaliśmy ten narodowy plan obrony i odstraszania kryptonimem Tarcza Wschód. A więc system fortyfikacji, umocnień, unowocześnienia 400 km granicy z Rosją i Białorusią. To będzie element odstraszania, strategia odpychania wojny od naszych granic - podkreślił premier polskiego podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino oraz ustanowienia Święta 2. Korpusu Polskiego.

Wręczono chorągwie Wojska Polskiego Dowództwu 2. Korpusu Polskiego

Podczas uroczystości nastąpiło także nadanie imienia patrona, ustanowienie Święta Dowództwa oraz wręczenie Chorągwi Wojska Polskiego Dowództwu 2. Korpusu Polskiego – Dowództwu Komponentu Lądowego.

Dowództwo 2. Korpusu Polskiego jest rozmieszczone w Garnizonie Kraków. 2. Korpus Polski jest związkiem operacyjno-taktycznym o wysokiej gotowości, w pełni rozwiniętym, gotowym do natychmiastowego prowadzenia działań bojowych przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów walki w tym rozpoznania, rażenia i dowodzenia.

Nazwa Dowództwa 2. Korpusu Polskiego, wywodzi się od nazwy utworzonego 21 lipca 1943 roku 2 Korpusu Polskiego, który pod dowództwem gen. broni Władysława Andersa wsławił się zwycięskimi walkami o Monte Cassino (maj 1944 r.), Anconę (lipiec 1944 r.) i Bolonię (kwiecień 1945 r.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Premier Donald Tusk: Rozpoczynamy budowę fortyfikacji na granicy. Na polskiej ziemi mamy akty sabotażu i dywersji - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski