Kraków. Prezydent zwleka z zakupem oczyszczaczy powietrza...

Kraków. Prezydent zwleka z zakupem oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli

Zdjęcie autora materiału
Agnieszka Maj

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

10.01.2017 krakow  rynek glowny, maska przeciwsmogowa, nz fot. andrzej banas / polska press

10.01.2017 krakow rynek glowny, maska przeciwsmogowa, nz fot. andrzej banas / polska press ©Andrzej Banas / Polska Press

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa dla Krakowa zbiera podpisy pod apelem do prezydenta Jacka Majchrowskiego o instalację oczyszczaczy powietrza w krakowskich placówkach edukacyjnych. Według prezydenta są one jednak za drogie.
10.01.2017 krakow  rynek glowny, maska przeciwsmogowa, nz fot. andrzej banas / polska press

10.01.2017 krakow rynek glowny, maska przeciwsmogowa, nz fot. andrzej banas / polska press ©Andrzej Banas / Polska Press

W marcu tego roku prezydentent Jacek Majchrowski został zobligowany przez radnych do wyposażenia krakowskich żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych w oczyszczacze powietrza. - Do tej pory się z tego nie wywiązał. A przecież wkrótce rozpoczyna się sezon grzewczy, co w Krakowie oznacza atak smogu- alarmuje Łukasz Gibała, lider Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa.

Prezydent Jacek Majchrowski tłumaczył kilka dni temu na Facebooku, że instalacja oczyszczaczy w placówkach nie jest taka prosta. Problem w tym, że te urządzenia dostępne na rynku są przeznaczone do użytku domowego i nie posiadają certyfikatów mówiących o bezpieczeństwie dzieci.

„Niestety, instytucje do których się zwracaliśmy nie zajęły jednoznacznego stanowiska co do koniecznych parametrów technicznych oraz potencjalnego wpływu oczyszczaczy na zdrowie dzieci” napisał na Facebooku prof. Majchrowski. Zamierza zlecić wykonanie ekspertyzy, która rozwieje te wątpliwości.

Chodzi jednak także o wysokie koszty. „Jesteśmy zobligowani, przepisami prawa, do starannego, racjonalnego wydawania pieniędzy publicznych. Zakup ok. 6 tys. oczyszczaczy powietrza to wydatek rzędu 20-30 mln zł” tłumaczy prezydent Majchrowski.

Poinformował tak, że w przedszkolu samorządowym nr 61 na ul. Rajskiej 14 wykonane zostaną pomiary jakości powietrza. To ma dać odpowiedź, jak bardzo różni się jakość powietrza w pomieszczeniach z włączonym oczyszczaczem i tych bez.

Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa chce jednak wymóc na prezydencie natychmiastową realizację zobowiązań, jeszcze przed sezonem grzewczym.

- Ochrona zdrowia najmłodszych powinna być przedmiotem stałej troski władz miasta- uważa Łukasz Gibała i zachęca do podpisywania petycji w sprawie. oczyszczaczy powietrza. Można ją znaleźć w internecie pod adresem: www.oddechdlamalucha.pl.

Na pomysł zamontowania oczyszczaczy powietrza w krakowskich żłobkach i przedszkolach wpadł rady Łukasz Wantuch z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. Jego pomysł poparła Rada Miasta, która w marcu tego roku przegłosowała uchwałę zobowiązującą prezydenta Krakowa do tego, aby przeznaczył na ten cel 150 tys. zł, co ma pozwolić na zakup około stu oczyszczaczy najpierw dla żłobków i przedszkoli.

Tymczasem niektóre placówki już zainstalowały u siebie takie urządzenia, nie czekając na decyzję władz miasta. Działają one m.in. w Szkole Podstawowej nr 155 na osiedlu 2 Pułku Lotniczego.

WIDEO: Jak chronić skórę przed wpływem smogu? Skin coach podpowiada

Autor: Agencja TVN, x-news


Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Podobnie jak krakowski alarm... Akcja sponsorowana.

zeb (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Akcja sponsorowana przez dystrybutorów urządzeń. Dajcie dyrektorom placówek wolną rękę w zakupie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kpisz, czy o drogę pytasz?

Stan (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Miej zmiłowanie, "redaktorko". Jak już dorabiasz w gadzinówce, to poproś chociaż kolegów o małe szkolenie - polecam szczególnie towarzysza redaktora naczelnego, ten zna się na propagandzie...rozwiń całość

Miej zmiłowanie, "redaktorko". Jak już dorabiasz w gadzinówce, to poproś chociaż kolegów o małe szkolenie - polecam szczególnie towarzysza redaktora naczelnego, ten zna się na propagandzie znakomicie. Przecież ten paszkwilik jest tak grubymi nićmi szyty, od tytułu począwszy, że więcej finezji mają podpisy pod zdjęciami gołej baby w tabloidzie. Rozumiem, że gdyby Twój sponsor i dyżurny komentator/ekspert DP doszedł do władzy (wybaczcie mi żart), to rozwalałby miliony publicznych złotówek bez zachowania procedur i przetargów? Z drugiej strony, pewnie tak, skoro ma wujka neopisiora, a ci nie mają żadnych hamulców w nagradzaniu metres.
zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo