Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Problemy z budową kolejnych kładek przez Wisłę. Na nowe obiekty nie ma zgody konserwatora

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Komplikuje się budowa dwóch nowych kładek przez Wisłę: Kazimierz - Ludwinów i Dębniki - Zwierzyniec. Perspektywa budowy obu obiektów oddala się z powodu braku uzgodnień z władzami konserwatorskimi.

WIDEO: Barometr Bartusia

"Koncepcja kładki Dębniki-Zwierzyniec została negatywnie zaopiniowana przez urząd Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z kolei przeprawa Kazimierz-Ludwinów wciąż czeka na pozwolenie konserwatorskie, ale już wiadomo, że i w tym przypadku zostały podniesione zastrzeżenia, w ślad za zeszłoroczną, negatywną opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa" - informują w urzędzie.

W magistracie dodają, że w przypadku koncepcji kładki pieszo-rowerowej Dębniki-Zwierzyniec, małopolska wojewódzka konserwator zabytków oceniał dwa przedstawione warianty. Oba zaopiniowała negatywnie. Pierwsza koncepcja zakładała budowę dwóch pylonów o wysokości 18 m, które miały służyć podtrzymaniu całej konstrukcji kładki. Alternatywna koncepcja zakładała budowę mostu wstęgowego posadowionego na żelbetowych przyczółkach. W obu wariantach przewidziano powstanie dużych ramp pieszo-jezdnych.

W opinii konserwatora zasięg tych zamierzeń architektonicznych mocno ingeruje w bulwary wiślane. „Lokalizacja tak dużej konstrukcji w sąsiedztwie zespołu klasztornego Norbertanek na Zwierzyńcu, którego usytuowanie w zakolu rzeki Wisły stanowi jeden z piękniejszych walorów widokowych miasta, jest niedopuszczalna” – stwierdzono w opinii. Podkreślono, że kładka weszłaby „w niekorzystną interakcję z bryłą kościoła”, a w efekcie przysłoniłaby ten cenny zabytek.

Kraków. Zbierają podpisy pod petycją w sprawie budowy kładki...

Urząd konserwatorski uznał też, że jakakolwiek przeprawa mostowa w tym miejscu stoi w kolizji z potrzebą ochrony sylwety miasta w tym rejonie. „Biorąc również pod uwagę ilość przepraw mostowych w tej części miasta, konieczność ochrony widokowej jego sylwety (…) negatywnie się opiniuje możliwość lokowania w tym miejscu jakiejkolwiek przeprawy mostowej, w tym również kładek pieszo-jezdnych” – zaznaczyła w piśmie konserwator.

- W wyniku rozstrzygniętego konkursu ofert, wybrany wykonawca przedstawił kilka wariantów przebiegu nowej trasy dla rowerzystów i pieszych łączących dwa brzegi Wisły. Do końca tego roku przewidziane było zakończenie prac nad koncepcją. Niestety, małopolska konserwator zabytków Monika Bogdanowska wydała negatywną opinię co do przedstawionych dwóch wariantów kładki. Do dalszych prac niezbędna jest pozytywna opinia konserwatora, wobec czego dalsze działania zostały wstrzymane - komentuje Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, który zainicjował pomysł budowy kładki i kilka miesięcy temu, razem z radnymi dzielnicowymi, rozpoczął zbiórkę podpisów pod petycją o zapewnienie środków finansowych na koncepcję budowy kładki Dębniki-Zwierzyniec. - Po wielu latach starań środowisk rowerowych oraz okolicznych mieszkańców udało się wreszcie rozpocząć ten temat. Mamy środki na koncepcję, która mogłaby już powstać, ale niestety napotkaliśmy na duży opór ze strony małopolskiej konserwator zabytków. Jestem zasmucony tą decyzją - dodaje.

Pod znakiem zapytania stoi również budowa kładki, która miała połączyć Kazimierz z Ludwinowem. Z korespondencji z miastem wynika, że Urząd Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oczekuje dokonania istotnych zmian w projekcie przeprawy w związku z podnoszonymi przez Narodowy Instytut Dziedzictwa zastrzeżeniami, wyrażonymi w opinii z 2018 roku.

Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak zaprojektowali niecodzienną kładkę łączącą Kazimierz z Ludwinowem

Kraków. Coraz bliżej budowy niezwykłej kładki Kazimierz - Lu...

"Problem w tym, że na obecnym etapie dokonanie zmian w projekcie kładki nie jest możliwe ze względów formalnych, gdyż taka właśnie forma przeprawy została wybrana w konkursie architektoniczo-urbanistycznym. Dlatego miasto oczekuje na zakończenie postępowania w sprawie tej kładki i wydanie pozwolenia konserwatorskiego. Tylko taka decyzja może być podstawą do dalszych decyzji odnośnie kładki Kazimierz-Ludwinów" - wyjaśniają w urzędzie.

Przypomnijmy, że konkurs na projekt kładki Kazimierz - Ludwinów magistrat rozstrzygnął w 2006 r. Wygrała koncepcja krakowskich architektów Kazimierza Łataka i Piotra Lewickiego. Projekt zakłada, że obiekt wyróżniałby się niecodziennym kształtem, przypominającym serpentyny. W tradycyjny sposób po kładce można byłoby przejść albo przejechać na rowerze po dwóch platformach. Między nimi architekci zaprojektowali trzecie przejście w formie sinusoidy prowadzącej częściowo nad i częściowo pod pozostałymi platformami. W konkursowej koncepcji najwyższy punkt konstrukcji wyznaczono na wysokości 8 m od głównego biegu kładki i 15 m powyżej górnego bulwaru. W taki sposób powstałby nowy punkt widokowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Problemy z budową kolejnych kładek przez Wisłę. Na nowe obiekty nie ma zgody konserwatora - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski