Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Produkowali bioetanol w szkolnym laboratorium. Uczniowie szkół jezuickich z Polski, Węgier i Austrii w projekcie biotechnologicznym

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Uczniowie podczas finału projektu w Krakowie
Uczniowie podczas finału projektu w Krakowie Wojciech Matusik
W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Jezuitów im. św. Stanisława Kostki na osiedlu Na Kozłówce odbył się w piątek finał projektu biotechnologicznego, realizowanego w ramach programu Erasmus+. W projekcie wzięli udział uczniowie trzech szkół jezuickich - obok krakowskiej KOSTKI także szkół z Węgier i z Austrii. Jak podkreślają nauczyciele zaangażowani w projekt, jest to nietypowa wymiana międzynarodowa, ponieważ polega na wykonywaniu doświadczeń biotechnologicznych w szkolnych pracowniach. W tym roku, podczas pierwszej edycji, młodzi ludzie... wytwarzali bioetanol. A użyli do tego m.in. siana i chusteczek papierowych.

Międzynarodowy projekt trwał od października zeszłego roku, a uczestniczyło w nim ponad 30 uczniów: z Krakowa, Wiednia i Miszkolca (Węgry). Zadaniem uczestników było wykonanie jakiegoś biotechnologicznego doświadczenia. Inicjatywa zrodziła się w Austrii. Tamtejsi nauczyciele wymyślili projekt, który miał zaangażować przede wszystkim uczniów lubiących naukę i interesujących się nowoczesnymi technologiami. Projekt ma na celu pokazać, że nowoczesne technologie mogą być obecne w szkolnym laboratorium, że dla ciekawych doświadczeń nie jest niezbędne laboratorium na uczelni i wykorzystanie super zaawansowanego sprzętu.

- W tym roku produkowaliśmy bioetanol. Najpierw na Węgrzech, podczas etapu przygotowawczego, uczniowie poznawali teorię - sam proces wytwarzania bioetanolu, także jego zastosowania jako odnawialnego źródła energii. Później, w trakcie wymiany w Wiedniu w styczniu, uczniowie w laboratorium w wiedeńskiej szkole produkowali już bioetanol, z wykorzystaniem substancji powszechnie dostępnych, takich jak: siano, trawa, chusteczki i ręczniki papierowe, generalnie produkty zawierające skrobię i produkty zawierające celulozę. Udało się bioetanol otrzymać i przetworzyć go na prąd elektryczny - relacjonuje Izabela Szot, nauczyciel biologii w KOSTCE, opiekun polskiej grupy uczestników projektu. - Celem tego projektu jest pokazanie, że pewne bardziej skomplikowane procesy chemiczne możemy w prosty sposób przedstawić i wykonać, w szkolnych warunkach - dodaje.

Podsumowanie projektu, z udziałem uczniów z trzech krajów, odbyło się w Krakowie. W stolicy Małopolski m.in. zwiedzano Ekospalarnię, by dowiedzieć się więcej na temat odnawialnych źródeł energii, w tym wypadku - odzyskiwania energii z odpadów. Artystycznym zwieńczeniem uczniowskiej wymiany było wspólne napisanie tekstu oraz nagranie piosenki o procesie produkcji bioetanolu i związanych z tym doświadczeń - zagranicznych wizyt. Powstała także strona internetowa projektu.

Projekt jest przewidziany na kilka kolejnych lat. W przyszłym roku młodzi ludzie z trzech krajów będą przeprowadzać kolejne doświadczenie, również w ramach trzech wizyt - w Austrii, na Węgrzech i w Krakowie.

Ceny samochodów elektrycznych zaczynają spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Produkowali bioetanol w szkolnym laboratorium. Uczniowie szkół jezuickich z Polski, Węgier i Austrii w projekcie biotechnologicznym - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski