Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Profesorowie UJ Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski spoczęli w Panteonie Narodowym [ZDJĘCIA]

Piotr Subik
Piotr Subik
Profesorowie UJ Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski spoczęli w Panteonie Narodowym
Profesorowie UJ Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski spoczęli w Panteonie Narodowym Adam Wojnar
Doczesne szczątki prof. Karola Olszewskiego i ziemię z grobu prof. Zygmunta Wróblewskiego przeniesiono uroczyście w piątek, 19 października z cmentarza Rakowickiego do Panteonu Narodowego w kościele św. św. Piotr i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie.

Chemik Karol Olszewski i fizyk Zygmunt Wróblewski byli profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspólnie w 1883 r., po raz pierwszy w świecie, dokonali skroplenia tlenu i azotu, używając do tego wynalezionej przez siebie metody skraplania gazów.

Przeniesienie ich szczątków (w przypadku prof. Wróblewskiego nastąpi to z opóźnieniem, gdyż wymaga zgody wszystkich członków licznej rodziny) jest elementem programu, w którym Fundacja Panteon Narodowy – w przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości – przypomina dokonania najwybitniejszych Polaków epoki niewoli, czyli zaborów.

- Postawy wybitnych Polaków, którzy nie doczekali niepodległości Polski wskazują, jak wymagająca i rozłożona na pokolenia jest troska o stały rozwój kultury, wiedzy i ekonomicznych podstaw życia narodowego. Realizując przykładem życia wizję Norwida, że trzeba być nie „dzisiejszej Polski obywatelem”, ale raczej „trochę-przeszłej” i „dużo-przyszłej”, stanowią wzorzec działania dla współczesnych pokoleń - podkreśla Magdalena Ungeheuer z Fundacji Panteon Narodowy.

Mszy św. koncelebrowanej i obrzędowi ostatniego pożegnania przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W Panteonie Narodowym spoczywają już młody hrabicz Witold Szeliga Bielański, biskup przemyski i krakowski Andrzej Trzebicki hr. Łabędź (zm. 1679), a także dramatopisarz, prozaik i rysownik Sławomir Mrożek (zm. 2013).

W kryptach kościoła św. św. Piotra i Pawła znajduje się również trumna z szatami ks. Piotra Skargi (zm. 1612). Szczątki jezuickiego kaznodziei przeniesiono do kaplicy św. Stanisława Kostki w tej samej świątyni.

Panteon Narodowy w Krakowie

W liście intencyjnym, podpisanym 26 stycznia 2010 r. przez przedstawicieli środowisk nauki, kultury, sztuki oraz przedstawicieli władz administracyjnych i samorządowych Krakowa i Województwa Małopolskiego w sprawie powołania Panteonu przy kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła, potwierdzona została wola podjęcia wszelkich kroków zmierzających do utworzenia w Krakowie szczególnego miejsca narodowej pamięci i dumy.

Panteon Narodowy mieszczący się w kryptach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie, obok królewskiej nekropolii na Wawelu i Grobu Zasłużonych na Skałce, ma być ważnym miejscem podtrzymywania tradycji narodowej i pielęgnowania polskości.

Jednocześnie inicjatorzy tej idei zobowiązali się dołożyć wszelkich należytych starań, by tak jak Skałka jest dopełnieniem Nekropoli Królewskiej, tak Panteon Narodowy przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła stał się naturalną kontynuacją idei Grobu Zasłużonych.

Powyższe dążenie zostało potwierdzone zapisem przez sygnatariuszy listu: "(…) Pragnąc wyrazić wdzięczność i uznanie naszym przodkom, środowisku naukowemu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Umiejętności, a szczególnie prof. Józefowi Łepkowskiemu, za podjęty i zrealizowany zamysł utworzenia Grobu Zasłużonych na Skałce uznajemy XIX wieczną ideę powstania Panteonu Narodowego – miejsca spoczynku twórców narodowej kultury i nauki jako naturalne dopełnienie nekropolii królewskiej na Wawelu. Czujemy się zobowiązani dziś, gdy wypełniły się miejsca w Skałecznej Krypcie, podjąć raz jeszcze historyczną powinność i społeczne zobowiązanie do kontynuacji tego szczególnego miejsca spoczynku Wielkich Polaków.”

Dla sprawnej rozbudowy Panteonu Narodowego 11 krakowskich uczelni publicznych przy wsparciu Polskiej Akademii Umiejętności oraz Archidiecezji Krakowskiej, powołało Fundację Panteon Narodowy a przyszłe decyzje w sprawie pochówków powierzyło 7-osobowej Kapitule Panteonu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski