Kraków. Prokuratura bada podejrzane interesy urzędników i...

Kraków. Prokuratura bada podejrzane interesy urzędników i Cracovii

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Prokuratura bada podejrzane interesy urzędników i Cracovii

©Andrzej Banaś

Krakowska prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące zakupu bez przetargu elektronicznych band reklamowych na stadion Cracovii. W sprawę zamieszany jest Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Kraków. Prokuratura bada podejrzane interesy urzędników i Cracovii

©Andrzej Banaś

Cracovia spłaciła miastu dług za stadion, przekazując elektroniczne bandy reklamowe. Problem w tym, że urząd powinien ogłosić przetarg na takie zamówienie.

Skończyło się na postępowaniu, które prowadzi krakowska prokuratura. Zostało wszczęte na podstawie podejrzenia, że na szkodę miasta mógł działać dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej. ZIS to miejska jednostka odpowiadająca za stadion przy ul. Kałuży, wynajmowany przez miasto Cracovii. Wśród zarzutów jest także podejrzenie przyjęcia korzyści majątkowej czy poświadczenie nieprawdy w dokumencie przez urzędnika.

Do sprawy nie chcą się odnieść w ZIS, gdzie czekają na zakończenie postępowania.

Do kontrowersyjnych decyzji doszło w 2015 r. Cracovia kupiła elektroniczne bandy za 1,2 mln zł i przekazała je miastu w ramach zadłużenia za dzierżawę stadionu. Wątpliwość jest taka, że miasto nie miało obowiązku zakupu takiego wyposażenia, a jeżeli już zostało kupione, to ZIS powinien przeprowadzić przetarg.

Postępowanie zostało wszczęte na podstawie podejrzenia o działanie dyrektora ZIS na szkodę interesu miasta, za co grozi kara do 3 lat więzienia.

Pod koniec listopada 2015 r. wiceprezes MKS Cracovia Jakub Tabisz w piśmie do dyrektora ZIS Krzysztofa Kowala zwrócił się o zgodę na zakup band reklamowych w technologii LED, które miały zostać zamontowane na stadionie miejskim przy ul. Kałuży. Propozycja była taka, że Cracovia kupuje urządzenia, a w zamian za to miasto pomniejsza jej - o wysokość poniesionych kosztów - zaległości za czynsz, którego nie zapłacił klub dzierżawiąc stadion.Cracovia wskazała przy tym, że z ofert, jakie brała pod uwagę, najkorzystniejsza dla miasta będzie propozycja firmy City, opiewająca na 1,2 mln zł. Dyrektor ZIS 22 grudnia 2015 r. zwrócił się więc do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego o zgodę na zwrot klubowi nakładów - poniesionych za zakup band LED - w taki sposób, aby pokryły one zadłużenie za korzystanie ze stadionu. Dzień później (23 grudnia 2015 roku) ZIS odpowiedział Cracovii, że wyraża zgodę na transakcję.

Cracovia pozbyła się więc w taki sposób długu za stadion, a na dodatek zyskała elektroniczne bandy reklamowe. Ale to dopiero początek kontrowersji. Miasto nie musiało bowiem finansować tego typu wyposażenia stadionu - to był wymóg licencyjny dla klubów piłkarskich z ekstraklasy. Czyli interes w całej sprawie miała głównie Cracovia.

Druga wątpliwość jest taka, że ZIS sam nie przeprowadził przetargu na zamówienie band, tak aby wybrać najkorzystniejszą dla miasta propozycję - ofertę wskazała Cracovia. I nie ma pewności, że była najtańsza.

Sprawą zajmowali się już radni z Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Krakowa. - Stwierdziliśmy, że wątpliwości może jedynie rozstrzygnąć prokuratura i tam przekazaliśmy dokumenty. Byłem już w tej sprawie przesłuchiwany - informuje Adam Kalita, przewodniczący komisji rewizyjnej. - Moim zdaniem Cracovia powinna zapłacić wtedy zaległy czynsz bez tego typu wiązanych transakcji - dodaje radny Kalita.

Postępowanie prowadzone przez prokuraturę dotyczy także takich zarzutów jak niekorzystne rozporządzenie mieniem gminy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, żądanie lub przyjęcie łapówki w zamian za nadużycie uprawnień przez osobę na kierowniczym stanowisku itd. - Z uwagi na dobro postępowania prokuratura nie podaje szczegółów sprawy - poinformował nas Janusz Hnatko, rzecznik prasowy krakowskiej prokuratury.

Do sprawy szerzej nie zamierzają się też na razie odnosić w ZIS. - Do czasu zakończenia postępowania nasza jednostka nie udziela informacji - wyjaśnia Jerzy Sasorski z ZIS.

Przypomnijmy, że gmina Kraków w sierpniu 2011 r. podpisała z MKS Cracovia (spółka, w której większościowe udziały ma firma Comarch, a mniejszościowe miasto) umowę dzierżawy stadionu przy ul. Kałuży. Zgodnie z nią Cracovia miała płacić roczny czynsz w wysokości 722 663 zł plus podatek VAT. W 2013 r. podpisano aneks do umowy, zgodnie z którym od 1 stycznia 2013 r. opłatę czynszową obniżono do 450 039 zł plus podatek VAT. W umowie zapisano, że kwotę zmieniono na mniejszą w związku ze zmianą wartości nieruchomości... na skutek obniżenia dochodów Cracovii z reklam.

Problem ze strzelnicą

Prokuratura zajmuje się też innym obiektem, za który odpowiada Zarząd Infrastruktury Sportowej. Chodzi o strzelnicę na Woli Justowskiej. W ubiegłym roku biorący udział w przetargu na wynajem strzelnicy oferenci mieli podejrzenie, że mógł on zostać „ustawiony”. Uważali, że doszło do złamania prawa i zawiadomili prokuraturę. W siedzibie ZIS pojawiła się policja, która zabezpieczyła dokumenty. Jeden z oferentów zwracał uwagę na dziwny przebieg przetargu. Jeden z zarzutów to utajnienie dokumentów przez komisję przetargową, choć powinny być jawne. Oferenci mieli też podejrzenie, że w ogóle nie było protokołów z posiedzeń. Komisja zdecydowała też o przedłużeniu czasu na rozpatrzenie ofert, z powodu ich złożoności. Oferenci zaznaczali, że nie dostali uzasadnienia, dlaczego tak się stało. Ostatecznie ZIS nie rozstrzygnął przetargu. Prokuratura rozpoczęła postępowanie w sprawie ukrycia dokumentacji przetargowej.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze (17)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rażąca niegospodarność

dgj (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

Udział miasta w spółce to oczywisty pretekst do finansowania klubu , wybudowania mu za pieniądze podatników stadionu i inne przekręty czyli nieuzasadnione publicznie wydatki na prywatną drużynę...rozwiń całość

Udział miasta w spółce to oczywisty pretekst do finansowania klubu , wybudowania mu za pieniądze podatników stadionu i inne przekręty czyli nieuzasadnione publicznie wydatki na prywatną drużynę piłkarską .

To samo z drugim stadionem ,który Majchrowski wraz z radnymi zafundował w prezencie za publiczne pieniądze drugiej prywatnej drużynie piłkarskiej pod pretekstem ,że stadion jest miejski .Przecież wiadomo było ,że to stadion budowany dla konkretnej drużyny a nie dla tego ,żeby Majchrowski czy radni pokopali sobie w piłkę ? Po to wydano kolosalne publiczne pieniądze zadłużając krytycznie miasto .

Za te wszystkie machloje urzędnicy i radni powinni siedzieć w więzieniu a nie ubiegać się o kolejne kadencje .

Ludzie zrozumcie to w końcu ,że wydano 1 miliard pieniędzy podatników na budowę stadionów dla prywatnych drużyn należących do lokalnych miliarderów !!!!!!!!!! Zrobiono to dla uzyskania kilkudziesięciu tysięcy głosów kiboli w wyborach !!!!!!!!!
Te pieniądze powinno się przeznaczyć na poprawę jakości powietrza co służy wszystkim mieszkańcom a nie na miejsce dla robienia interesów i bijatyk przestępców .
I przestępcy decydują później w wyborach kto rządzi w Krakowie
Teraz masz , następny przekrętzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Po co obywatelom spółki miejskie

dnh (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Oczywiście ,że miasto nie powinno być udziałowcem w spółkach ani takich spółek tworzyć
Wszelka działalność komercyjna czy usługowa powinna być wykonywana przez sektor prywatny a nie tworzyć w...rozwiń całość

Oczywiście ,że miasto nie powinno być udziałowcem w spółkach ani takich spółek tworzyć
Wszelka działalność komercyjna czy usługowa powinna być wykonywana przez sektor prywatny a nie tworzyć w otoczeniu urzędu miasta największy zakład pracy w Polsce i monopol na usługi komunalne.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Miejska spółka parkingowa do likwidacji

dghj (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

Weźcie miejską spółkę parkingową
Powstała tylko po to ,żeby stworzyć stołki dla kolesiów oraz dać zarobić zaprzyjaźnionym podwykonawcom
Spółka jest niepotrzebna i bardzo kosztowna a jej zadania...rozwiń całość

Weźcie miejską spółkę parkingową
Powstała tylko po to ,żeby stworzyć stołki dla kolesiów oraz dać zarobić zaprzyjaźnionym podwykonawcom
Spółka jest niepotrzebna i bardzo kosztowna a jej zadania do tej pory wykonywał zarząd dróg

Po co ,lub dla kogo lub dla czyich interesów radni utworzyli spółkę skoro dotychczas zarząd dróg wykonywał wszystkie zadania jak nakazuje ustawa ?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
artykuł

ala (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 14

stronniczy jak zawsze..... może by coś o delfinach napisać?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kiedy wezma się za Prezydenta Machlojka?

Karol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

On kryje wszystkie przekręty.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ale problem

Król Krak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 19

Ale afera...!!! Przecierz ten typ bez przetargu cały ten AZYL na rejmonta za 650 baniek zbudował!!!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ech ty geniuszu intelektu

e (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

Naucz się pisać po polsku. Stosując ortografię i inne zasady polszczyzny. Np. te mówiące o pisaniu nazwisk z DUŻEJ litery.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Masakra

HY (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

Heh artykuł o cracovii. wchodzą kibole cracvii i piszą o..... wiśle! Yeah, nic się nie zmienia! Potem n ich forum będzie napisane o przekrętach w wiśle, hahaha. Nie znam wiekszych hipokrytów.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
na poziomie

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 21

tytuł na poziomie gazety gwardyjskiej


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gonią za nieosiągalnym poziomem TVP

j ch pasek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak nie deweloperzy to inne ciekawostki

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

Tu również widać brak równorzędnego wsparcia gminy dla innych dyscyplin - głównie piłka
- nie mówię o organizacji impres sportowych. Mniejsze kluby mają problemy jak pieron ze...rozwiń całość

Tu również widać brak równorzędnego wsparcia gminy dla innych dyscyplin - głównie piłka
- nie mówię o organizacji impres sportowych. Mniejsze kluby mają problemy jak pieron ze wszystkim a te dwa molochy biorą większość środków w różny sposób.
Wg. mnie taki barter nie jest zgodny z prawem bo przecież Cracovia np kupiła te banery
o wiele taniej a wyliczyła sobie koszt sprzedaży jak chciała- o nie P Filipiak - wpłacić trzeba kwotę wprost a nie takim sposobikiem - władze miasta nie powinny się na to godzić .
Czyli ktoś tu mieszał i już !
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zlikwidować i zaorac. na co komu takie cos

dr (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

co peleta się po dnie tabeli. Zrobić w końcu profesjonalny market w tym miejscu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
udziały

mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

miasto nie powinno być udziałowcem w takich spółkach gdyż nie przynoszą dochodu a ponieważ było mniejszościowym udziałowcem to decyzje o zakupie podejmuje kto większościowy udziałowiec i tak się...rozwiń całość

miasto nie powinno być udziałowcem w takich spółkach gdyż nie przynoszą dochodu a ponieważ było mniejszościowym udziałowcem to decyzje o zakupie podejmuje kto większościowy udziałowiec i tak się stało a ponieważ miasto i comarch prowadzą wspólną firmę więc musiały kupić te banery bo wymóg licencyjny więc pozbyć się udziałów albo płacić i jeszcze nie mieć głównego głosu tak jak w legii z pp. Miodulskim i Leśniodorskim jeden musiał płacić a inni decydowali tak mamy w Krakowie natomiast jeszcze inną sprawą jest nie płacenie za wynajem tylko obciążanie miasta całkowitymi kosztami utrzymania obiektu przy Reymonta tego prokuratura nie widzi bo temida jest ślepa a jako mieszkaniec wolę żeby te pieniądze przeznaczyć na leczenie dzieci na wyposażenie szpitali zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
SKANDAL

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

GDZIEBY NIE SPOJZAL TO WALI SMRODEM....jezdzac po miescie to widac efekty dziaqlania SPOLEK STWOZONYCH PRZEZ P.PREZYDENTA;;;;;nastepny przyklad to SLAWETNE KWIECISTE LACZKI ...mialobyc...rozwiń całość

GDZIEBY NIE SPOJZAL TO WALI SMRODEM....jezdzac po miescie to widac efekty dziaqlania SPOLEK STWOZONYCH PRZEZ P.PREZYDENTA;;;;;nastepny przyklad to SLAWETNE KWIECISTE LACZKI ...mialobyc ladnie,kwieciscie,,a co jest ...USCHNIETE BADYLE ZIELSKA I SKOSZMARNY WIDOK...JAKIS AMATOR OGRODNIK W ZARZDZIE ZIELENI WYDAL KUPE KASY NIE SWOJEJ TYLKO Z NASZYCH PODATKOW I CO?...A. NIC...itp....itd....na ul.PROSTEJ ZAPADLA SIE JEZDNIA..I OD KILKU DNI NIC SIE NIE DZIEJE..A RANO TWORZA SIE KORKI...PAN PREZYDENT TWORZY NOWA SPOLKE........BRAWOzwiń

Sport z kraju i ze świata

Zobacz więcej na Sportowy24.pl

Tabela Ekstraklasy

Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do grupy mistrzowskiej
Miejsce w grupie spadkowej
1 Lechia Gdańsk Live 15 31 9 4 2 25-15
2 Jagiellonia Białystok Live 15 28 8 4 3 26-18
3 Legia Warszawa Live 15 26 7 5 3 25-18
4 Wisła Kraków Live 15 25 7 4 4 28-19
5 Piast Gliwice Live 15 25 7 4 4 21-18
6 Korona Kielce Live 15 25 7 4 4 18-15
7 Pogoń Szczecin Live 15 22 6 4 5 22-18
8 Lech Poznań Live 15 21 6 3 6 21-21
9 Arka Gdynia Live 15 20 5 5 5 21-17
10 Wisła Płock Live 15 18 4 6 5 23-24
11 Zagłębie Lubin Live 15 17 5 2 8 22-26
12 Śląsk Wrocław Live 15 16 4 4 7 24-22
13 Cracovia Live 15 14 3 5 7 11-18
14 Górnik Zabrze Live 15 13 2 7 6 15-25
15 Miedź Legnica Live 15 13 3 4 8 16-32
16 Zagłębie Sosnowiec Live 15 11 2 5 8 21-33

Wideo