Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Prokuratura zajęła się sprawą budowy apartamentowca na Stradomiu

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Fot. Piotr Tymczak, Michał Zajda. Wizualizacje: Angel Poland Następne
Krakowska prokuratura przystąpiła do postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym o uchylenie pozwolenia na budowę hotelu i apartamentowca przy ul. Stradomskiej 12–14.

– Prokuratura zainteresowała się tą inwestycją i uznała, że jej uczestnictwo w tym postępowaniu, pozakranym, przed WSA będzie celowe – przyznaje Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie. – Prokurator może czynnie uczestniczyć w postępowaniu przed WSA, może np. zgłaszać wnioski, zaskarżać decyzje – dodaje.

Prokuratura stała się więc stroną postępowania. Uczestnicy rozprawy przed WSA potwierdzają, że przedstawicielka prokuratury poparła wniosek jednej ze współwłaścicielek kamienicy sąsiadującej z terenem budowy o uchylenie decyzji o pozwolenie na tę inwestycję. Zgodę na przedsięwzięcie wydał prezydent Krakowa i utrzymał ją w mocy wojewoda. Mieszkanka odwołała się więc do WSA.

Strona odwołująca się od decyzji o pozwoleniu na budowę uważa, że tak prezydent jak i wojewoda w sposób niedostateczny w postępowaniu dotyczącym tej sprawy czuwali nad interesem współwłaścicieli sąsiednich nieruchomości, a preferowany był interes inwestora. Dołączenie do sprawy prokuratury odebrali jako konieczność jej uczestniczenia w związku z interesem publicznym.
To już była trzecia rozprawa w tej sprawie. Nie zapadła na niej ostateczna decyzja, bowiem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi postępowania dotyczące inwestycji na Stradomiu. Sąd musi teraz sprawdzić czy mają one jakieś znaczenie dla postępowania przed WSA.

Przy ul. Stradomskiej powstaną apartamenty z widokiem na Wawel. Na razie odkryto tam cmentarz z ludzkimi szczątkami

Kraków. Budują apartamenty na cmentarzu. Konserwator nie wid...

Przypomnijmy, że w lipcu tego roku wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków, dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin zdecydowała o wszczęciu trzech postępowań o stwierdzenie nieważności decyzji małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, wydanych w odniesieniu do inwestycji realizowanej przy ul. Stradomskiej 12–14. Postępowania nadal są prowadzone, mają wyjaśnić, czy decyzje konserwatora dotyczące pozwoleń na badania archeologiczne zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa

Wiceminister Gawin podpisała też wniosek do wojewody małopolskiego o odwołanie Jana Janczykowskiego ze stanowiska małopolskiego konserwatora zabytków. Ostatecznie Jan Janczykowski niedawno odszedł na emeryturę.
Inwestycję przy ul. Stradomskiej 12–14 realizuje spółka Angel Poland, która kupiła nieruchomość od miasta za ok. 28 mln zł. Znajdującą się tam zabytkową kamienicę, która została doprowadzona do ruiny, inwestor zamierza zaadoptować na hotel. W tyle, za kamienicą, funkcjonowało miejskie przedszkole, które zostało wyburzone. W jego miejscu zaplanowano apartamentowiec z podziemnym parkingiem na 150 aut. Przeciwko budowie tego obiektu protestują okoliczni mieszkańcy i miejscy aktywiści. Podczas wykopów pod apartamentowiec z parkingiem odkryto dawny cmentarz z 1609 ludzkimi szkieletami.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie
FLESZ: Jak się przygotować do rozmowy o pracę?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski