Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków promuje się przez maraton. W ostatniej chwili zmienili trasę biegu.

Piotr Tymczak
Uczestnicy niedzielnego maratonu będą mieć do pokonania 42 km 195 m. Trasę wyznaczono zabytkowymi ulicami Krakowa
Uczestnicy niedzielnego maratonu będą mieć do pokonania 42 km 195 m. Trasę wyznaczono zabytkowymi ulicami Krakowa ZARZĄD INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ
Wydarzenie. Urzędnicy przekonują, że tym razem trasę dla maratończyków przygotują fachowcy i nie będzie już wpadek jak przed rokiem.

Zaplanowany na niedzielę 13. Cracovia Maraton to jedna z największych imprez dla biegaczy w Polsce. Na listę startową zapisało się ok. 8,5 tys. osób. To wielkie wyzwanie.

Przed rokiem nie sprostała mu firma bez żadnego doświadczenia, której powierzono przygotowanie trasy. Skończyło się na wielu wpadkach. Organizatorzy przekonują, że w tym roku się to nie powtórzy.

W zeszłym roku pisaliśmy o firmie Finplan, która wygrała przetarg i trasę maratonu zorganizowała tak, że nie było słupków wyznaczających poszczególne kilometry (nie dowiózł ich znajomy organizatora, ponieważ zepsuł się samochód), zabrakło też m.in. wymalowanej linii startu i mety oraz odpowiednio przygotowanych punktów medycznych.

– W ubiegłym roku były niedociągnięcia. Firma, która wygrała przetarg na organizację trasy rzeczywiście sobie z tym nie poradziła. W tym roku będzie inaczej – zapewnia Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej, miejskiej jednostki odpowiedzialnej za maraton.

Tym razem ZIS zdecydował się powierzyć organizację maratonu kilku firmom na zasadzie przetargu albo zlecenia. Za trasę, jej oznakowanie będzie odpowiadać Krakowski Klub Biegacza „Dystans”, który współorganizuje z ZIS krakowski Bieg Sylwestrowy. Osobne firmy zajmą się m.in. trans­portem, rozstawieniem barierek, banerów, ustawieniem sceny.

– Klub „Dystans” ma doświadczenie w organizacji i zabezpieczeniu imprez biegowych. Nie ma więc nic lepszego niż to, że tym razem zrobią to osoby, które mają pełną wiedzę o bieganiu. Jestem pewien, że nie będzie żadnych problemów – dodaje dyr. Kowal.

W tym roku jeszcze maraton się nie rozpoczął a już pojawiły się pierwsze kontrowersje. Część biegaczy zbulwersowała informacja o zmianie trasy na niecałe dwa tygodnie przez rozpoczęciem imprezy. Organizatorzy wycofali się z tego, aby fragment biegu poprowadzić ulicami Lipską, Rybitwy, Christo Botewa, Półłanki, Podbipięty, Ciepłowniczą. W zamian będą dwie pętle w centrum.

– Zmiana trasy nastąpiła po konsultacjach z maratończykami, którzy zwracali uwagę, że bieganie w szczerym polu jest trochę bez sensu. Poza tym policzyliśmy, że pierwotnie planowana trasa podwoiłaby koszty. Lepiej podjąć dobrą decyzję późno, niż się upierać przy gorszym rozwiązaniu – wyjaśnia dyr. Kowal.

– Nowa trasa jest mocno kręta. Nie będzie ona służyć osobom, które chcą poprawić swój rekord życiowy. Plusem jest to, że będziemy biegli w centrum, a nie w polach. Biegacze na pętlach będą mogli do siebie pomachać– mówi Stanisław Byczek, który na maraton przyjechał z Cork w Irlandii. Wcześniej startował w maratonie jako mieszkaniec Krakowa.

Kolejną kontrowersją jest wyznaczenie targów, które towarzyszą maratonowi w trybunie wschodniej stadionu Wisły (na nim będzie też biuro zawodów). Problem w tym, że niedawno na ścianie elewacyjnej tej trybuny pękło osiem szyb, a jedna z nich spadła na deptak. Organizatorzy zapewniają, że pozostałe, choć są pęknięte, nie spadną na przechodniów.

Wykluczają też możliwość pęknięć kolejnych szyb. Koszt organizacji tegorocznego maratonu szacowany jest na 1,2 mln zł. W ZIS spodziewają się, że dzięki wpływom od sponsorów miasto nie dopłaci do imprezy, a zyskiem będzie promocja Krakowa.

UTRUDNIENIA W RUCHU

13. Cracovia Maraton towarzyszą liczne utrudnienia w ruchu. Dziś na bieg nocny (godz. 21-22.30) wyłączone będą ciągi piesze i droga rowerowa wokół Błoń, a na bulwarach w godz. 21.15 - 22.45 zaplanowano czasowe wstrzymania na trasie: al. Focha, ul. Kasztelańska, ul. Kościuszki.

Jutro ze względu na biegi towarzyszące planowane są czasowe wstrzymania ruchu przy Błoniach i część okolicznych ulic w godz. 12.45-13.45 ; ciągi piesze i droga dla rowerów wokół Błoń w godz. 15-15.45 i 16-19.

W niedzielę zostaną zamknięte ulice na trasie maratonu. Ruch pojazdów będzie przywracany po przebiegnięciu ostatniego uczestnika. W godz. od ok. 7 do ok. 15.30 zmienią się trasy linii tramwajowych (1, 2, 8, 10, 13, 20) oraz wielu autobusowych . Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Napisz do autora
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski