reklama

Kraków. Protest na os. Teatralnym daje efekty [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
Magistrat wszczął postępowanie w sprawie wygaśnięcia decyzji, która zezwala na rozbudowę budynku na os. Teatralnym 19.

Znaczna rozbudowa i nadbudowa budynku na os. Teatralnym 19, którą planuje firma Frax-Bud Developer, prawdopodobnie zostanie wstrzymana. To efekt działania m.in. pracowników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, ale też protestu mieszkańców oraz interwencji „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”.

Zdaniem protestujących deweloper rozpoczął rozbudowę w tym roku, a działa na podstawie pozwolenia sprzed kilkunastu lat. Twierdzą, że to pozwolenie wygasło, bo firma przez wiele lat nie prowadziła żadnych robót. A zgodnie z prawem, jeśli takowe nie rozpoczną się przed upływem trzech lat od uprawomocnienia się pozwolenia , decyzja staje się nieaktualna.

Inwestor odpierał zarzuty. Jego zdaniem prace rozpoczęły się już w 2009 r., o czym mają świadczyć wpisy w dzienniku budowy, które teraz sprawdził PINB. - Nadzór uznał, że wykonanych prac nie można uznać za kontynuację budowy. Uwagi inspektorów nadzoru budowlanego zostały przekazane do Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa, a ten wszczął postępowanie w sprawie wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na rozbudowę i nadbudowę - poinformował Maciej Grzyb z biura prasowego krakowskiego magistratu.

W budynku kiedyś działała m.in. stołówka Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego. Później był tam również bank i sklep z używaną odzieżą. Obecnie budynek stoi bezużyteczny. Obok niego 22 maja deweloper miał umieścić żółtą tablicę informującą o prowadzonej przez niego inwestycji, której sprzeciwiają się mieszkańcy. - Budynek jest częścią układu urbanistycznego, wpisanego do rejestru zabytków - zauważa radny miejski Wojciech Krzysztonek, który wraz z mieszkańcami walczy przeciwko tej inwestycji. Zwraca uwagę, że po rozbudowie budynek miałby być m.in. wyższy od sąsiednich, co zaburzy ład przestrzenny.

Mieszkańcy osiedla Teatralnego już raz sprzeciwili się inwestycji, w 2010 roku. Po fali protestów, pism i nagłośnieniu sprawy w mediach inwestor wstrzymał się z budową. Teraz znów ruszyła. Planowo budynek miałby mieć parter, cztery piętra oraz parking podziemny dla 30 samochodów. „Dla obecnych mieszkańców nie ma już miejsc parkingowych, budynki dookoła mają parter i 3 piętra” - zauważają oburzeni mieszkańcy na Facebooku.

W tej bulwersującej sprawie do prezydenta zainterpelowali też radni miejscy PiS. Bali się, że deweloper może nawet wyburzyć budynek. Teren, na którym stoi, należy do skarbu państwa. Został oddany w użytkowanie wieczyste, wraz z prawem własności do nieruchomości. Zgodnie z tą decyzją, użytkownik wieczysty był zobowiązany do utrzymywania budynków pod adresem os. Teatralne 19 w „należytym stanie”. Radni PiS zwrócili uwagę na liczbę mnogą. - W decyzji jest mowa o budynkach. Chcemy wiedzieć, czy wszystkie nadal istnieją i czy są utrzymywane w należytym stanie - mówi Włodzimierz Pietrus, przewodniczący klubu PiS w radzie miasta. Czeka na odpowiedź gminy.

Budynek planowała nadbudować ta sama firma, która ostatnio miała wyburzyć część koszarową fortu w rejonie ulicy Wybickiego. Frax-Bud Developer chce tam budować bloki. Granice inwestycji obejmowały zasięgiem relikty fortu N-10 Prądnik Biały, ujęte w gminnej ewidencji zabytków. Inwestor dokonał w urzędzie miasta zgłoszenia dotyczącego zamiaru wykonania robót polegających na rozbiórce 15 obiektów (magazynowych, biurowych, wiat, produkcyjno-magazynowych, garaży itp.).

- Firma miała świadomość, że rozbiórka nie może obejmować samego fortu. Wygląda na to, że jest to samowola budowlana - mówił wtedy Dariusz Nowak z biura prasowego magistratu. Sprawa trafiła do prokuratury. Trwają przesłuchania, śledczy starają się ustalić, kto i dlaczego zniszczył fort.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Protest na os. Teatralnym daje efekty [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
KR

Korupcja i przestępczość za zgodą Urzędów Miasta Krakowa , jawna bezkarność w łamaniu prawa . Pozwolenie jest wydane na jeden dom jednorodzinny stoją dwa domy jednorodzinne. Drugi budynek jednorodzinny bez pozwolenia . I według oświadczenia Powiatowego Inspektora Nadzoru budowlanego w Krakowie jest jeden budynek a rzeczywiście są dwa.
Poniżej podaję numery akt jednej sprawy przestępczo - łapówkarskiej w Krakowie PR 3 Ds 737.2016 , PO V Ko.200.2016 , KR-2626/2573/16/W , II SA /Kr 358/17 , RPE.501.810.2017, LKR.0511.048.2017 , PO III Ko 219,2018 , PK II Ko2 780,2018 i to nie jest wszystko . Mam całą dokumentacja o przekręcie w Wydziale Architektury U M Krakowa o którym P. Majchrowski przesłał mi pismo że wszystko jest zgodne z prawem oraz posiadam dokumentację składania fałszywych oświadczeń przez Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Zostały powiadomione wszystkie instytucje o korupcji , o budowie niezgodnej z prawem budowlanym , i niestety CBA , ABW Prokuratura Krajowa ,Prokuratura Okręgowa , Prokuratura Rejonowa , Pan Minister Mariusz Kamiński , Minister Środowiska Minister Budownictwa odmówili zajęcia się sprawą odsyłająć zawiadomienie - skargę coraz niżej aż doszło do aspiranta w policji który oparł się na fałszywym oświadczeniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Odmowa , odmowa odmowa >>>>>>>W ten sposób jest skorumpowany urząd podlegający Panu Majchrowskiemu bo są bezkarni , lub inaczej nietykalni . Policja i prokuratura nie działają prawidłowo . Dysponuję wszystkimi dokumentami .Sieć mafijno korupcyjna w Krakowie przerosła moje wyobrażenia . Może ktoś się tym zainteresuje ?

K
KR

Korupcja i przestępczość za zgodą Urzędów Miasta Krakowa , jawna bezkarność w łamaniu prawa . Pozwolenie jest wydane na jeden dom jednorodzinny stoją dwa domy jednorodzinne. Drugi budynek jednorodzinny bez pozwolenia . I według oświadczenia Powiatowego Inspektora Nadzoru budowlanego w Krakowie jest jeden budynek a rzeczywiście są dwa.
Poniżej podaję numery akt jednej sprawy przestępczo - łapówkarskiej w Krakowie PR 3 Ds 737.2016 , PO V Ko.200.2016 , KR-2626/2573/16/W , II SA /Kr 358/17 , RPE.501.810.2017, LKR.0511.048.2017 , PO III Ko 219,2018 , PK II Ko2 780,2018 i to nie jest wszystko . Mam całą dokumentacja o przekręcie w Wydziale Architektury U M Krakowa o którym P. Majchrowski przesłał mi pismo że wszystko jest zgodne z prawem oraz posiadam dokumentację składania fałszywych oświadczeń przez Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Zostały powiadomione wszystkie instytucje o korupcji , o budowie niezgodnej z prawem budowlanym , i niestety CBA , ABW Prokuratura Krajowa ,Prokuratura Okręgowa , Prokuratura Rejonowa , Pan Minister Mariusz Kamiński , Minister Środowiska Minister Budownictwa odmówili zajęcia się sprawą odsyłająć zawiadomienie - skargę coraz niżej aż doszło do aspiranta w policji który oparł się na fałszywym oświadczeniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Odmowa , odmowa odmowa >>>>>>>W ten sposób jest skorumpowany urząd podlegający Panu Majchrowskiemu bo są bezkarni , nietykalni . Policja i prokuratura nie działają prawidłowo . Dysponuję wszystkimi dokumentami .Sieć mafijno korupcyjna w Krakowie przerosła moje wyobrażenia . Zrezygnowałem z dalszych działań . Może ktoś się tym zainteresuje ?

m
mieszkanka

Tak kupiła za czapkę śliwek i teraz kosztem mieszkańców chce na tym zarobić jak najwięcej budując olbrzymi apartamentowiec na który nie ma tam miejsca.

m
mieszkanka tego osiedla

co za słownictwo wstyd mi za Pana i pytam dlaczego po pierwsze w tak gęstej zabudowie ma powstać jeszcze olbrzymi budynek który nie będzie pasował do tutejszej architektury, po drugie w tym miejscu i tak odpowiedniej wentylacji( wąskie uliczki i mnóstwo bloków) trzeba nie mieć wyobraźni i godzić się na taką budowę. Bardzo proszę niech na tej działce wybuduje mniejszy obiekt pasujący do istniejącej architektury.

y
yes

Na osiedlu oświecenia zrobili termomodernizacje i żądają 120zł miesięcznie za to, że na tynku za chwile wyskoczy syf, grzyb i kij wie co jeszcze. Płaciliśmy przez tyle lat fundusz remontowy i co się stało z tymi pieniędzmi. Zrobili termomodernizacje i nas mieszkańców obciążają kosztami. Nie ma oporu mieszkańców! U mnie na osiedlu ludzie skalają sobie do gardeł zamiast domagać się obniżenia tej kwoty, którą muszą płacić. To jest przykład braku szacunku do samego siebie. Sąsiadów interesuje pies sąsiada, który narobił na trawnik, a poważne sprawy już nie!!! Mówisz dzień dobry! Skwaszona mina sąsiada który nie odpowiada, bo musi bulić 120 miesięcznie i zamiast zjednoczyć się, to wolą wyżywać się na sąsiadach, za to, że muszą bulić te 120 miesięcznie.

G
Gość

Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska poruszony został problem kontrowersyjnej budowy na os. Teatralnym 19. Obecna tam Pani Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa, podkreślała kilkakrotnie, że przecież nakazano wstrzymanie budowy i nie ma się czym martwić. Odpowiednie pisma dostał wykonawca (firma Frax-Bud) oraz ZIKiT.
Chyba jednak jest się czego obawiać, bo budowa trwa w najlepsze. Zagadnięci pracownicy nic o takiej decyzji nie wiedzą. Wykonująca prace firma Frax-Bud zastosowała podobny manewr na ul. Drozdowskich – powstały bloki zamiast domków jednorodzinnych. Pisze o tym m.in. Gazeta Wyborcza.
Mieszkańcy poinformowali już o kontynuowanych pracach Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Ta pierwsza instytucja powinna skontrolować postęp prac. Druga zaś musi zdjąć znaki umożliwiające jazdę pod prąd osiedlową uliczką, wykorzystywaną jako droga budowy. Nie mają one zastosowania wobec cofnięcia pozwolenia na budowę.

G
Gość

Mylisz się. To nie jest zwykłe przeterminowanie pozwolenia tylko jego brak - prace nie były wykonywane latami. Prawo pozwala na maksymalnie 3-letnią pracę. Tymczasem, przez 11 lat była tylko pojedyncza inwentaryzacja.
Pytanie raczej, jak działają urzędnicy. Otóż, w maju 2018 r. Wydział Architektury i Urbanistyki wydał decyzję przeniesienia pozwolenia na budowę z poprzedniej firmy na obecną, na podstawie dziennika budowy. Były też dokumenty projektowe, ale dziwnie zaginęły w trakcie dwutygodniowej podróży z archiwum. Dopiero po głosach mieszkańców Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dokładniej przyjrzał się zapisom. Wyszło w nich, że jedyną pracą spełniającą warunki ciągłości budowy była inwentaryzacja. Trochę mało jak na 11 lat. Pozostałe wpisy dotyczyły np. szkolenia pracowników albo zatrudnienia inspektora budowy. W wyniku kontroli PINB Wydział Architektury 22 czerwca 2018 r. cofnął decyzję o pozwoleniu na budowę. Dlaczego dopiero wtedy i taką drogą? Odpowiedź jest prosta – Wydział nie jest organem śledczym.

K
Krakus1

Może od czegoś trzeba zacząć i ruszyć ten bajzel w urzędach, to nie wina dewelopera, on robi interes ale wina ludzi których niestety my podatnicy sadzamy na stołkach.

A
ANN

Kupił bo siedział w magistracie i miał możliwość!!! Przez lata nie dołożył ani zł, żeby budynek nie popadał w ruine. Następnie postarał się aby plan zagospodarowania przestrzennego pozwolił mu na wybudowanie bloczyska!!! Ot taka prawda

A
AA

Na osiedlu Teatralnym nie parkują mieszkańcy (w większość stanowią starsi ludzie bez samochodu) tylko petenci do ZUS i UM na Zgody 2. W godzinach pracy tychże instytucji nie można przejechać żadną drogą wewnętrzną osiedla ani przejść chodnikiem, wszędzie samochody, parkują nawet na trawnikach!!! Straż miejska nie może interweniować bo są to drogi wewnętrzne należące do miasta i można na nich robić co się zechce.

K
Krakus

To niewielka inwestycja. Te wielkie przynoszące krociowe zyski buduje się po cichu, bo na tych zarabiają wielcy developerzy z poparciem magistratu. Znaleźli nic nieznaczącego inwestora i rozpisali się, sztuczny szum. Grube ryby w metnej wodzie
dalej pływają niewidoczne.

1kwiatek

Ile jeszcze takich "kwiatków" będzie wychodzić? Do diabła z tymi urzędasami.

H
Hut/

W Hucie jest najwięcej zieleni więc trzeba ją zabetonować jak osiedla w Krakowie, prawda Panie prezydencie.

K
Kra&

Jeszcze zobaczymy jak to się skończy. Może kolejnym wielomilionowym odszkodowaniem z naszej kieszeni, bo JM przeież za nic nie odpowiada.

A
Azorzanin

Będzie Łukasz Gibała !

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3