Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Protest przeciwko wykładowi Daniela Dennetta na UJ. Kurator oświaty: To Belzebub!

Piotr Subik
Piotr Subik
Konserwatywne środowiska protestują przeciwko organizowanemu dzisiaj wieczorem w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkaniu z Danielem Dennettem, amerykańskim filozofem celebrytą, wykładowcą na na Uniwersytecie Tuftsa, nazywanym „jednym z czterech jeźdźców” nowego ateizmu.

Nowy ateizm to ruch pisarzy i naukowców, wyznających pogląd, że „religii nie powinno się jedynie tolerować, lecz należy jej przeciwdziałać, krytykować ją i poddawać racjonalnej argumentacji wszędzie tam, gdzie sięgają jej wpływy”.

Spotkanie ma się odbyć na UJ, a jego współorganizatorami są Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (na jego czele stoi ks. prof. Michał Heller) oraz miasto Kraków. Wykład nosi tytuł „Od bakterii do Bacha i z powrotem”.

Autorzy internetowego protestu przeciwko zapraszaniu Daniela Dennetta na UJ piszą m.in., że to „antyreligijny prowokator, nadużywający autorytetu nauki”. „Smutne, że tak ważne instytucje promują działalność, której istotą jest właśnie fanatyzm, nienawistna pogarda do ludzi o odmiennych poglądach” - czytamy w internetowym proteście, który podpisali m.in. małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, historyk prof. Andrzej Nowak oraz społecznik i były działacz opozycji antykomunistycznej ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

-To schizofrenia, przecież w 1983 r. UJ przyznał tytuł doktora honoris causa Janowi Pawłowi II. A teraz wpuszcza na swój teren Belzebuba! Coś trzeba wybrać, opowiedzieć się po którejś stronie - tłumaczy w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" Barbara Nowak.

- Taka uczelnia jak Uniwersytet Jagielloński nie powinna być miejscem siania propagandy ateistycznej. Nie zabraniam Danielowi Dennettowi przedstawiania jego poglądów, ale powinno się to odbywać w ramach debaty, dyskusji, panelu. Czy jeśli ktoś będzie chciał wygłosić wykład o tym, że ziemia jest płaska, to też będzie to mógł zrobić na UJ? - mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

- Uniwersytet oczywiście powinienem być miejscem debaty i prezentowania różnych światopoglądów, musi być to jednak oparte o dyskurs naukowy, bez promowania osób stosujących prowokacyjne zabiegi w celu przyciągnięcia zainteresowania - dodaje inny sygnatariusz protestu Kajetan Rajski, redaktor naczelny kwartalnika "Wyklęci".

- Uniwersytet to właściwe miejsce dyskursu akademickiego, polegającego na otwartości i swobodzie dyskusji. Profesor Daniel Dennet po wygłoszeniu wykładu będzie odpowiadał na zgłoszone wcześniej pytania, zgodnie z przyjętymi w uczelniach akademickich standardami poszanowania dopuszczonych prawem poglądów - odpiera zarzuty rzecznik UJ Adrian Ochalik.

Wejściówki na wykład prof. Dennetta rozeszły się w ekspresowym tempie. Wczoraj na profilu wydarzenia na Facebooku pojawiały się propozycje wymiany ich m.in. na… piwo i wiejską kiełbasę.

Wieczorem przed Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej spodziewać się należy protestów, gdyż swoją obecność zapowiadają przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej”. - Nie może być tak, że spotkania z propagatorami ateizmu organizowane są za pieniądze podatników, a przecież to spotkanie wspiera finansowo ministerstwo nauki – mówi szef klubów „Gazety Polskiej” Ryszard Kapuściński. On także podpisał się pod internetowym protestem przeciwko spotkaniu z Danielem Dennettem.

Przypomnijmy. Na wiosnę br. po fali protestów środowisk anarchistycznych, feministycznych i studentów, UJ zdecydował w ostatniej chwili o odwołaniu spotkania z amerykańską działaczką organizacji pro-life Rebeccą Kiessling.

W nadesłanym do naszej redakcji po południu oświadczeniu organizatorów wykładu czytamy: "Daniel Dennett, profesor filozofii na Uniwersytecie Tufts i dyrektor tamtejszego Center for Cognitive Studies, jest specjalistą w zakresie filozofii umysłu i kognitywistyki. Wniósł niezaprzeczalny wkład w rozumienie takich problemów jak natura świadomości, mechanizmy ewolucji czy sztuczna inteligencja. O jego statusie jako jednego z najwybitniejszych żyjących filozofów świadczy niesłabnąca popularność jego dzieł, cytowanych do dzisiaj ponad 70 tys. razy.

Projekt Wielkie Pytania w Krakowie - realizowany wspólnie przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Miasto Kraków i Uniwersytet Jagielloński - ma charakter popularnonaukowy. W jego ramach Daniel Dennett wygłosi wykład From Bacteria to Bach and Back, poświęcony teorii ewolucji, a w szczególności ewolucji umysłu. Wraz z ks. prof. Michałem Hellerem weźmie także udział w nagraniu debaty „Czy światem rządzi przypadek?“ Zarówno wykład, jak i dyskusja poświęcone będą problemom naukowym, nie zaś kwestiom światopoglądowym i religijnym.

We wspólnym przekonaniu organizatorów istnieje potrzeba inicjowania dyskusji wokół najważniejszych pytań, jakie stawiała i stawia sobie ludzkość. Nie sposób odpowiadać na te pytania, jeśli nie spojrzy się na nie w perspektywie osiągnięć współczesnych nauk przyrodniczych i racjonalnej refleksji filozoficznej, szanując przy tym i wsłuchując się w głos osób o odmiennych przekonaniach naukowych, filozoficznych i światopoglądowych. W tym właśnie duchu pomyślany jest projekt Wielkie Pytania w Krakowie, promujący intelektualną otwartość, racjonalność i odwagę w stawianiu czoła najtrudniejszym problemom. Są to wartości, które od wieków kształtują kulturowe oblicze Krakowa i naukowe dziedzictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego".

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski