Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Protestowali na rynku przeciwko warunkom życia kurczaków

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Na Rynku Głównym w Krakowie koło Ratusza odbył się happening organizowany przez lokalny oddział Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na potrzebę poprawy warunków kurczaków hodowanych na mięso, których w naszym kraju zabija się ponad miliard rocznie. Było to największe tego typu wydarzenie w Polsce.

Informacje od stowarzyszenia:

"Według danych Komisji Europejskiej Polska jest największym producentem drobiu w Europie – każdego roku zabijanych jest w kraju ponad miliard kurczaków, a zdecydowana większość z nich (98%) hodowana jest na największych fermach przemysłowych.

Kurczak brojler to sztucznie stworzona przez człowieka rasa ptaków. Pisklę brojlera tuż po wykluciu waży zaledwie 42 gramy, a intensywny proces hodowli zajmuje około 40 dni dni. Gdyby porównać tempo wzrostu kurcząt w intensywnej hodowli do rozwoju człowieka, 5-letnie dziecko ważyłoby 150 kg.

Życie kurczaka brojlera trwa około 6 tygodni. Chów przemysłowy brojlerów jest powodem cierpienia zwierząt na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest ogromne zagęszczenie panujące na fermach – na każdego ptaka przypada powierzchnia wielkości kartki A4. Szybki przyrost masy prowadzi do licznych chorób serca, układu oddechowego, deformacji i złamań kończyn, ponieważ zwierzęta nie są w stanie utrzymać tak dużej masy ciała na wątłych nogach Zwierzęta nie są w stanie zaspokajać naturalnych potrzeb gatunkowych, takich jak dziobanie, czy grzebanie w ziemi. Nie mają dostępu do naturalnego światła czy świeżego powietrza.

Dodatkowo, chów przemysłowy narzuca konkretne wymogi liczbowe na ubojnie, w których w całej Polsce zabijanych są setki tysięcy ptaków dziennie. W ubojni kurczaki zawieszane są za nogi na taśmociągach, a ich gardła są podcinane. Śmierć następuje poprzez wykrwawienie.

Celem kampanii Frankenkurczak jest wprowadzenie systemowych zmian, które te warunki życia poprawią. Nazwa kampanii odwołuje się do eksperymentów prowadzonych w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych, których celem było wyhodowanie rasy kurcząt błyskawicznie przybierających na wadze - brojlerów. Kampania rozpoczęła się w grudni 2017 roku. Od tego czasu odniosła już pierwsze duże sukcesy - wśród firm, które opublikowały deklarację wprowadzenia wyższych norm dobrostanowych dla kurczaków brojlerów są IKEA czy SODEXO."

WIDEO: Pyszne lody dla ochłody. Jak stworzyć przysmak bez cukru?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Protestowali na rynku przeciwko warunkom życia kurczaków - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski