Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Protestowali pod Wawelem przeciw zabudowie Doliny Prądnika [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Aktywiści, mieszkańcy i studenci zorganizowali happening w ramach działań na rzecz ratowania Doliny Prądnika.
Aktywiści, mieszkańcy i studenci zorganizowali happening w ramach działań na rzecz ratowania Doliny Prądnika. Inicjatywa Ocal Dolinę Prądnika
Aktywiści, mieszkańcy i studenci zorganizowali happening w ramach działań na rzecz ratowania Doliny Prądnika. Studenci przepłynęli z instalacją protestacyjną barką pod Wawelem. Później odbył się przemarsz ulicami Krakowa na plac Matejki. Tam zbierano podpisy pod protestem przeciwko budowie w Dolinie Prądnika zbiornika retencyjnego.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

- Dolina Prądnika to wyjątkowe pod względem krajobrazowym i przyrodniczym miejsce, pełne rzadkich gatunków roślin i zwierząt, od lat chronione przed nadmierna zabudową i destrukcyjnym wpływem człowieka, ulokowane w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Projekt Wód Polskich „Stop powodzi” zakłada budowę w Dolinie Prądnika zbiornika retencyjnego na cieku Prądnik. Poprzez taką akcję chcieliśmy zniechęcić władze do tego pomysłu - informuje Małgorzata Zachara-Szymańska z inicjatywy Ocal Dolinę Prądnika.

Dolina Prądnika na granicy Ojcowskiego Parku Narodowego i Prądnika Korzkiewskiego w gminie Wielka Wieś

Dolina Prądnika i niewielka wieś mają się znaleźć pod wodą! ...

- Betonowa tama zbiornika o długości 310 m i wysokości 9 m przecinać będzie wejście do doliny, umożliwiając zalanie 20 hektarów chronionego dotąd obszaru dziewiczej przyrody. Planowany zbiornik ma mieć długość 2 km i przy maksymalnym napełnieniu ma pomieścić ok. 74 200 metrów sześciennych wody. Aby zrealizować ten cel, planuje się wysiedlić kilkadziesiąt rodzin, w tym osoby w sędziwym wieku, które w Dolinie spędziły całe życie - dodaje Małgorzata Zachara-Szymańska.

W ramach krakowskiego happeningu młodzi artyści przepłynęli barką fragment Wisły wzdłuż bulwarów wiślanych eksponując instalację, której zamysł artystyczny wyrażał sprzeciw wobec zbiornika retencyjnego w Prądniku Korzkiewskim. Po zakończeniu rejsu, uczestnicy happeningu, wyposażeni w specjalnie przygotowane sztandary przeszli na plac Matejki (ul. Grodzką, Rynkiem Głównym oraz ul. Floriańską). Tam odbył się pokaz filmów o Dolinie oraz zbieranie fotografii w projekcie „Twarze Prądnika dla ministra Adamczyka”.

- Kolaż utworzony ze zdjęć twarzy uczestników happeningu zamierzamy przekazać ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi - wyjaśnia Małgorzata Zachara-Szymańska.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informowało wcześniej, że zadania dotyczące budowy zbiorników retencyjnych zostały wpisane do Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, który został uchwalony w 2016 r. przez ówczesny Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Wody Polskie podkreślały również, że do 22 czerwca trwają konsultacje społeczne aktualizacji Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. "Celem konsultacji jest wsłuchanie się w potrzeby mieszkańców. Obecnie prowadzone są rozmowy między Wodami Polskimi, a zainteresowanymi samorządami, dotyczące między innymi zmiany lokalizacji zbiorników. Informujemy, że wszelkie zmiany w projektach będą wprowadzane w porozumieniu i w uzgodnieniu z samorządami lokalnymi" - wyjaśniały Wody Polskie.

Zaznaczono tam również: " Prowadzenie inwestycji w poszanowaniu środowiska naturalnego jest priorytetem dla Wód Polskich, dlatego kolejnym krokiem po zakończonych konsultacjach jest przedłożenie projektu PZRP do strategicznej oceny oddziaływania na środowisko".

Słońce przyciągnęło krakowian nad wodę. Nie brakowało chętny...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Protestowali pod Wawelem przeciw zabudowie Doliny Prądnika [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski