MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przecieka tunel nowiutkiej Trasy Łagiewnickiej. Naprawa nie tak szybko

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Trasa Łagiewnicka została oddana do użytku pod koniec sierpnia 2022.
Trasa Łagiewnicka została oddana do użytku pod koniec sierpnia 2022. ZDMK/TRASA ŁAGIEWNICKA
Na ścianach tunelu oddanej w ubiegłym roku Trasy Łagiewnickiej pojawiły się spore zacieki. Woda spływa na jezdnię, przy niskim temperaturach zamarza, a to może zwiększać niebezpieczeństwo poślizgu. Tunel oddano do użytku pod koniec sierpnia 2022 roku, inwestycja była sprawdzana, testowana, a tu taka historia. Naprawić ma to wykonawca inwestycji. Pytanie - kiedy? Na razie wykonawca zabezpiecza jezdnię solą i piaskiem. Trochę to wygląda niepoważnie - inwestycja kosztowała 1,2 mld zł.

Stanowisko urzędników z Zarządu Dróg Miasta Krakowa w imieniu spółku Trasa Łagiewnicka:

"W związku z prowadzonymi czynnościami eksploatacyjnymi Pracownicy Trasy Łagiewnickiej SA dokonują cyklicznych przeglądów stanu infrastruktury tunelowej w ciągu Trasy Łagiewnickiej. Przesiąkania wody przez ściany tuneli zostało stwierdzone i jest obserwowane i ewidencjonowane przez Pracowników Spółki sukcesywnie od października 2022 roku. Stwierdzone przecieki w żaden sposób nie wpływają na bezpieczeństwo korzystania z tuneli.

Część tuneli ze względu na ograniczone możliwości terenowe i lokalizację tuneli w obszarach o intensywnej zabudowie tunele realizowane były z pominięciem wykopów szerokoprzestrzennych w technologii ścian szczelinowych wykonywanych w gruncie silnie nawodnionym. Wykonanie ścian żelbetowych w tej technologii oraz w warunkach gruntów o dużym zróżnicowaniu plastycznym poniżej zwierciadła wód gruntowych obarczone jest ryzykiem występowania na późniejszym etapie eksploatacji sączenia się wody przez ściany, które pojawiają się w miarę zmiany poziomu zwierciadła wód gruntowych na zewnątrz tunelu.

Zaobserwowane w trakcie przeglądów miejsca przesączania wody zostały zgłoszone Wykonawcy robót jako wada do usunięcia w ramach udzielonej Miastu gwarancji. Zgłoszona wada został uznana przez Gwaranta. Technologia usuwania przecieków i przesączenia wody polega na zastosowaniu iniekcji wgłębnej preparatami uszczelniającymi. Zgodnie z stanowiskiem Wykonawcy nieszczelności tuneli będą usuwane jako wady w ramach gwarancji po ustabilizowaniu się warunków pogodowych. Technologia uszczelnień metodą iniekcji aby była skuteczna wymaga min. utrzymania średniodobowych temperatur powietrza wewnątrz tuneli powyżej 5 st. Celcjusza. W związku z powyższym po ustabilizowaniu się warunków pogodowych wykonawca niezwłocznie przystąpi do usunięcia wady.

W celu jak najmniejszego ograniczenia użytkowania infrastruktury drogowej większość prac uszczelniających planowane jest do realizacji w godzinach nocnych.

Wraz z wykonaniem uszczelnień Wykonawca wymieni również okładziny ogniochronne ścian tuneli w miejscach gdzie powstały zawilgocenia i nacieki."

Tak zarabiają krakowscy urzędnicy i dyrektorzy miejskich instytucji. Zobacz na kolejnych slajdach.

Tyle zarabiają najważniejsi krakowscy urzędnicy, prezesi, dy...

Francja dostarczy broń na Ukrainę. W planach dostarczenie samolotów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Przecieka tunel nowiutkiej Trasy Łagiewnickiej. Naprawa nie tak szybko - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski