Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przejście podziemne pod ul. Wielicką w rozsypce. Na generalny remont wciąż brakuje pieniędzy

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Radny Artur Buszek, złożył interpelację w której zwraca się do prezydenta Jacka Majchrowskiego o podjęcie działań w związku ze złym stanem przejścia podziemnego pod ul. Wielicką, przy przystanku Wlotowa. Kilka lat temu rzeczone przejście przeszło remont bieżący. ZDMK zleciło też przygotowanie projektu jego kompletnej przebudowy. Niestety od kilku lat miasto ma problem z pozyskaniem środków, a czas goni. Przy wejściach do tunelu odpadają płytki, stopnie są poprzesuwane tak, że można się o nie potknąć, a farba na stropie się złuszcza.

"Do dnia dzisiejszego, mieszkańcy nie doczekali się rozpoczęcia prac związanych z kompleksowym remontem i dostosowaniem przejścia dla osób ze szczególnymi potrzebami. Tymczasem stan obecny przejścia wymaga pilnej interwencji" – pisze w interpelacji Artur Buszek

Radny zwraca uwagę na trzy kwestie: granitowe stopnie, które są tak poprzesuwane, że można się o nie potknąć, odpadające płytki w miejscach nie zadaszonych i mocno odwarstwioną farbę na stropie przejścia.

W tygodniu wybraliśmy się na miejsce. Faktycznie, schody momentami są tak nierówne, że o potknięcie nie trudno. Niektóre z nich są też spękane a te leżące między podjazdami dla wózków nawet zapadnięte, co jest niewątpliwie uciążliwe dla osób z nich korzystających. Po wejściu do tunelu od strony przystanku Wlotowa (w kierunku Prokocimia) zauważamy nie mały kawałek sklepienia z mocno odwarstwioną farbą. Tuż pod nim znajdują się dwa sklepiki, w tym jeden z owocami i warzywami. Jedna ze sprzedawczyń pytana przez nas, czy zauważyła jakiś wyciek wody, mówi, że nie, ale zwraca uwagę na nieprzyjemny zapach i biegające szczury. Natomiast rzeczone płytki odpadły już nie w jednym, a w kilku różnych miejscach (m.in. zejście od strony ul. Wlotowej czy ul. Prostej).

Radny Artur Buszek zwrócił się do prezydenta Jacka Majchrowskiego o pilną interwencje i zabezpieczenie elementów, które mogą zagrażać pieszym oraz przeanalizowanie przyszłorocznego budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej pod kątem zapewnienia środków na aktualizację dokumentacji i realizację prac.

W odpowiedzi Jacek Majchrowski informuje, że ZDMK zlecił w trybie pilnym przegląd, w trakcie którego sprawdzone zostanie mocowanie płytek, poprawione mocowanie płyt kamiennych stanowiących nawierzchnię podestów, jak i mocowanie samych stopni schodowych. Usunięta zostanie również złuszczona warstwa powłoki z farb na stropie w przejściu. Wszystkie prace zostaną wykonane w ramach umowy na bieżące utrzymanie obiektów inżynierskich.

W kwestii generalnego remontu przejścia, prezydent informuje, że co roku ten temat zgłaszany jest jako zadanie proponowane do Budżetu Miasta Krakowa. Niestety ciągle brakuje pieniędzy na jego realizację. Ponadto w 2019 roku dotychczasowe pozwolenie na budowę straciło ważność, co wiąże się z koniecznością aktualizacji projektu budowlanego i ponownego uzyskania decyzji.

Jacek Majchrowski deklaruje również, że sprawa remontu przejścia ponownie zostanie poddana analizie w trakcie prac nad projektem Budżetu Miasta Krakowa na rok 2023 oraz aktualizacji WPF.

Jak słyszymy w ZDMK, długo wyczekiwany remont pochłonie miliony złotych, a w jego ramach powstaną w tym miejscu m.in. cztery windy. Wykonana zostanie również izolacja stropu.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Przejście podziemne pod ul. Wielicką w rozsypce. Na generalny remont wciąż brakuje pieniędzy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski