Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przełom na trasie do Bronowic. W niedzielę wracają tramwaje

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Na bardzo duże zmiany muszą przygotować się pasażerowie również w innych rejonach stolicy Małopolski.

Wreszcie od niedzieli (6 października) krakowianie będą mogli jeździć tramwajami na trasie spod Teatru Bagatela do Bronowic Małych. Mieszkańcy czekali na to ponad rok. W ramach prac przebudowano ul. Królewską, Podchorążych i Bronowicką. Tramwaje miały tam wrócić w lipcu tego roku. W związku z dodatkową modernizacją ul. Karmelickiej trzeba było czekać do 6 października.

W piątek odbył się próbny przejazd po nowym torowisku. - Nie pojawiły się żadne problemy. Tramwaje będą więc mogły jeździć od niedzieli - poinformował Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.

Z okazji powrotu tramwajów, w niedzielę od godz. 10 przedstawiciele urzędu i MPK będą na przystankach na trasie do Bronowic rozdawać pasażerom jabłka (w sumie przygotowano ponad tonę tych owoców) i drobne gadżety.

Przejazd tramwajów spod „Bagateli” do Bronowic Małych ma zajmować 15 minut. Do pętli w Bronowicach Małych będą kursować tramwaje linii 4,8, 14, 24, a do pętli w Bronowicach - 13, 44.

Powrót tramwajów na trasę Teatr Bagatela - Bronowice Małe to jednak nie całkowite zakończenie utrudnień w ruchu w tym rejonie miasta. Jeszcze przez około tydzień fragment ul. Karmelickiej w dalszym ciągu będzie wyłączony z ruchu kołowego.

Teraz pozostaje czekać na zakończenie kolejnej dużej inwestycji - przebudowy ul. Krakowskiej, co mocno komplikuje życie pasażerom. Ruch tramwajowy wyłączony jest na ul. Krakowskiej, Stradomskiej, św. Gertrudy i Dietla (od ul. Orzeszkowej do ul. Starowiślnej). W przypadku tej inwestycji prace opóźniły się ze względu na odkrycia archeologiczne. Roboty miały się zakończyć w styczniu 2020 r., a obecne plany są takie, że całą ul. Dietla tramwaje przejadą w grudniu, a ul. Krakowską najwcześniej w II kwartale 2020 r.

Od niedzielnego poranka - po rocznej przerwie - tramwaje ponownie zaczną kursować odcinkiem od Teatru Bagatela do Bronowic. Jednocześnie zmieni się rozkłady jazdy krakowskiej komunikacji miejskiej. Dla pasażerów są dobre, jak i złe informacje.

Co prawda już w piąek, po nowym torowisku w ul. Karmelickiej, Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej, przejechały pierwsze tramwaje. Był to jednak tzw. przejazdy techniczne.

- Przejazdy próbne potwierdziły, że wszystko z torowiskiem jest w porządku, nie będą potrzebne poprawki na trasie - informuje Sebastian Kowal z biura prasowego Zarządu Transportu Publicznego.

Po wyremontowanej trasie, czyli m.in. ul. Karmelicką i Królewską, kursować będzie 6 linii tramwajowych - nr 4 (Wzgórza Krzesławickie - Bronowice Małe), 8 (Borek Fałęcki - Bronowice Małe), 13 (Nowy Bieżanów P+R - Bronowice), 14 (Mistrzejowice - Bronowice Małe), 24 (Kurdwanów - Bronowice Małe) i 44 (Kopiec Wandy - Bronowice).

Co ważne, tramwaje numer 8 i 13 będą pojawiać się w godzinach szczytu komunikacyjnego na przystankach co 7,5 minuty, natomiast pozostałe tramwaje, czyli 4, 14, 24 i 44 będą kursowały co kwadrans.

- Podróż między Teatrem Bagatela a Bronowicami Małymi skróci się o około dwie minuty. Według dawnego rozkładu jazdy, sprzed remontu, trwała 17, a teraz ma trwać 15 minut - mówi zastępca rzecznika MPK Lilianna Jakiel. Przed remontem torowisko było w najgorszym stanie na odcinkach między placem Inwalidów a ul. Urzędniczą oraz między przystankami Uniwersytet Pedagogiczny i Głowackiego. Motorniczych obowiązywały tam ograniczenia prędkości, które wraz z zakończeniem remontu zostają zniesione, tramwaje dzięki temu przyspieszą.

Oczywiście wraz ze wznowieniem ruchu tramwajów na trasie do Bronowic, przestaną kursować zastępcze autobusy numer 708, z których musieli korzystać pasażerowie, by dojechać do centrum Krakowa.

Co ważne, od jutra zmiany w rozkładach jazdy MPK dotyczyć będą nie tylko Bronowic, ale również innych części Krakowa. I tak np. przestaną kursować tramwaje nr 73 (obecnie jeżdżą na trasie Wzgórza Krzesławickie - Nowy Bieżanów).

Dużym zaskoczeniem jest to, że od niedzieli do pętli na Salwatorze dojeżdżać będą już nie trzy, ale aż pięć linii tramwajowych - 1, 2, 70, 74 i 78 - czyli tyle samo co do Krowodrzy Górki. Dla porównania np. do Kurdwanowa dojadą trzy. - Dla części tramwajów przejeżdżających przez centrum miasta właśnie na Salwatorze jest najbliższa pętla, na której mogą zawrócić i m.in. dlatego są tam kierowane - argumentują w Zarządzie Transportu Publicznego.

Trzeba jednak pamiętać, że właśnie na trasie na Salwator, czyli na ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej, torowisko jest w fatalnym stanie technicznym. Dochodzi tam do awarii i m.in. wybrzuszania się szyn.

- Faktycznie na Salwator dojedzie pięć linii, ale trzeba pamiętać, że tramwaje będą kursować co piętnaście minut. W efekcie, w godzinach szczytu, realizowane do tej pętli będą łącznie tylko o cztery kursy więcej niż dotychczas - informuje Sebastian Kowal.

Właśnie do 15 minut - z 7,5 - zmniejszona zostanie bowiem częstotliwość kursowania chociażby popularnej linii nr 1 (Wzgórza Krzesławickie - Salwator), którą wielu pasażerów dojeżdża z Nowej Huty m.in. w rejon Hali Targowej na Grzegórzkach.

- Ta zmiana pozwoli nam natomiast na zwiększenie liczby kursów tramwajów nr 13. Pamiętajmy, że - ze względu na remont ul. Krakowskiej - będą one kursować przez ul. Starowislną i jej skrzyżowanie z ul. Dietla. Panuje na nim już tak duży ruch, że musieliśmy ograniczyć liczbę kursów „jedynki”, by „trzynastka” mogła jeździć co 7,5 minuty. Ale jednocześnie przypominam, że zacznie kursować tramwaj 74, również z Salwatora na Wzgórza Krzesławickie, tylko po nieco innej trasie niż „jedynka” - podkreślają w ZTP.

W Zarządzie Dróg Miasta Krakowa informują z kolei, że kompleksowa modernizacja torowiska w ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej ma zostać przeprowadzona dopiero w 2021 roku. - Przybliżony termin ogłoszenia przetargu na realizację robót budowlanych to III kwartał 2020 r. Realizacja robót budowlanych - 2021 rok - podkreślają pracownicy biura prasowego ZDMK.

Urzędnicy miejscy przypominają również, że po niedzielnej zmianie rozkładów jazdy w dalszym ciągu tramwaje nie będą kursowały do Walcowni (ze względu na zły stan torowiska), a także ul. Krakowską, Stradomską, św. Gertrudy i ul. Dietla (odcinek od ulicy Orzeszkowej do ul. Starowiślnej). Na tą ostatnią tramwaje mają powrócić dopiero w grudniu.

Nowe rozkłady jazdy

Linie tramwajowe dzienne:

  • linie 6, 10, 11, 17, 19 – w dalszym ciągu będą zawieszone;
  • linie 4, 14, 20, 24, 44 – zostaną przywrócone na stałe trasy i będą kursować ze zwykłymi częstotliwościami oraz w zwykłych porach;
  • linia 1 – będzie kursować po swojej stałej trasie. Częstotliwość kursowania w dni powszednie zostanie zmniejszona do 15 minut (w zamian zostanie uruchomiona linia czasowa 74 na nowej trasie);
  • linia 8 – zostanie przywrócona i będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Borek Fałęcki - … - Kalwaryjska – Limanowskiego – Na Zjeździe – Starowiślna – Poczta Główna – Dominikańska - … - Bronowice Małe. Linia będzie kursować ze zwykłą częstotliwością (w dni powszednie co 7,5 minuty);
  • linia 13 – zostanie przywrócona i będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Nowy Bieżanów P+R - … - Wielicka – Na Zjeździe – Starowiślna – Poczta Główna – Dominikańska - … - Bronowice. Linia będzie kursować ze zwykłą częstotliwością (w dni powszednie co 7,5 minuty w godzinach szczytu oraz co 15 minut poza szczytem);
  • linia 18 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie czasowo zmienionej: Czerwone Maki P+R – Grota-Roweckiego – Brożka – Wadowicka – Kalwaryjska – Limanowskiego – Na Zjeździe – Starowiślna – Dominikańska - … - Krowodrza Górka. Częstotliwość kursowania w dni powszednie nadal będzie zmniejszona do 15 minut;
  • linia 22 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie czasowo zmienionej: Borek Fałęcki – Zakopiańska – Wadowicka – Kalwaryjska – Limanowskiego – Na Zjeździe – Starowiślna – Grzegórzecka - … - al. Solidarności – Ujastek Mogilski – Kopiec Wandy. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;
  • linia 52 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie czasowo zmienionej: Czerwone Maki P+R – Grota-Roweckiego – Brożka – Wadowicka – Kalwaryjska – Limanowskiego – Na Zjeździe – Starowiślna – Westerplatte - … - Os. Piastów. Częstotliwość kursowania nadal będzie zmniejszona do 7,5 minuty przez cały dzień powszedni oraz do 20 minut w soboty;
  • linia 70 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie: Pleszów – Igołomska – Ptaszyckiego – al. Jana Pawła II – Mogilska – Lubicz – Westerplatte – Franciszkańska – Zwierzyniecka – Kościuszki – Salwator. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;
  • linia 71 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie: Dworzec Towarowy – Tunel – al. Powstania Warszawskiego – Grzegórzecka – Starowiślna – Na Zjeździe – Wielicka – Dworzec Płaszów Estakada – Lipska – Mały Płaszów. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;
  • linia 72 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie: Czerwone Maki P+R – Grota-Roweckiego – Kapelanka – Monte Cassino – Dietla – Orzeszkowej. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian;
  • linia 73 – zostanie zlikwidowana;
  • linia 74 – będzie kursować po nowej trasie: Wzgórza Krzesławickie – Kocmyrzowska – Bieńczycka – al. Pokoju – al. Powstania Warszawskiego – Lubicz – Westerplatte – Franciszkańska – Zwierzyniecka – Salwator. Linia będzie kursować tylko w dni powszednie w godz. ok. 6:00 – 20:00 z częstotliwością co 15 minut;
  • linia 76 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie: Łagiewniki – Wadowicka – Kalwaryjska – Limanowskiego – Wielicka – Nowosądecka – Witosa – Kurdwanów P+R. Częstotliwość i godziny kursowania pozostaną bez zmian;
  • linia 78 – będzie kursować po nowej trasie: Krowodrza Górka – Doktora Twardego – Kamienna – Długa – Dunajewskiego – Podwale – Zwierzyniecka – Salwator. Linia będzie kursować tylko w dni powszednie w godzinach szczytu z częstotliwością co 15 minut;
  • linia 79 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie: Borek Fałęcki – Zakopiańska – Brożka – Kapelanka – Monte Cassino – Dietla – Orzeszkowej. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

Linie autobusowe dzienne:

  • linia 708 – zostanie zlikwidowana;
  • linie 159, 511 – zostaną przywrócone na stałe trasy;
  • linie 304, 501, 503, 511 – zostanie zlikwidowany tymczasowy przystanek „Grottgera”;
  • linia 502 – zostanie zlikwidowany tymczasowy przystanek „Stary Kleparz”.

Linie nocne:

  • linia 64 – zostanie przywrócona na stałą trasę i będzie kursować według zwykłych zasad (w noce cz/pt – nd/pn). W związku z tym, pierwszą nocą funkcjonowania linii będzie 6/7.10.2019 r. (nd/pn);
  • linia 664 – od nocy 6/7.10.2019 r. (nd/pn) będzie funkcjonować według zwykłych zasad (tylko w noce pn/wt – śr/cz). Jednocześnie, w związku z brakiem możliwości przejazdu ul. Karmelicką oraz wycofaniem ruchu autobusowego z ulic Łobzowskiej i Krowoderskiej, będzie kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej (takiej samej w obu kierunkach): Bronowice Małe – Balicka – Bronowicka – Królewska – al. Mickiewicza – Piłsudskiego – Podwale – Dunajewskiego - … - Os. Piastów. Przystanek „Plac Inwalidów” w kierunku Os. Piastów zostanie przeniesiony do nowej tymczasowej lokalizacji (na al. Mickiewicza), natomiast w kierunku Bronowic Małych w dalszym ciągu będzie funkcjonował na ul. Królewskiej (na feldze). Przystanek „Teatr Bagatela” w kierunku Os. Piastów będzie przeniesiony na ul. Podwale. Na zmienionym odcinku trasy linia nie będzie obsługiwać żadnych przystanków. Przywrócenie stałej trasy planowane jest około 14.10.2019 r. (informacja ta zostanie podana odrębnym komunikatem);
  • pozostałe linie nocne będą funkcjonować bez zmian (z uwzględnieniem obowiązujących tras czasowo zmienionych, wynikających z prowadzonych remontów).

Kraków. Tak ulica Królewska wyglądała przed laty [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski