MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przełomowa operacja w Szpitalu św. Jana Pawła II. To pierwszy przeszczep płuc w Małopolsce

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Andrzej Banaś / Polskapress
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II miała miejsce przełomowa operacja. Po raz pierwszy przeprowadzono tam transplantację płuc. 40-letnia pacjentka – pani Małgorzata – czuje się dobrze.

– Szczęśliwa jestem przeogromnie. Czuję się fantastycznie! Mam dużo sił, energii, zapału, chęci do działania. Po prostu żyć, nie umierać! Mogę powiedzieć – w dosłownym tych słów znaczeniu – że zyskałam nowe życie. Nie ma nic bardziej wartościowego – nie kryje radości pani Małgorzata, która jest już dwa tygodnie po zabiegu i powoli odzyskuje siły.

40-letnia pacjentka (niepaląca) cierpiała na chorobę śródmiąższową płuc, w wyniku której doszło do zwłóknienia narządu. Z tego powodu od kilku lat pani Małgorzata zmagała się z poważnymi trudnościami w oddychaniu. Najlżejszy wysiłek był dla niej wyzwaniem, problem sprawiało nawet mówienie.

16 maja br. w trybie pilnym została przyjęta do Szpitala św. Jana Pawła II (na Oddział Chorób Śródmiąższowych Płuc i Transplantologii) z całkowitą niewydolnością oddechową. – Stwierdziliśmy zwłóknienie niemal całych płuc, czyli nieodwracalne uszkodzenie narządu – podał dr Mirosław Nęcki, specjalista transplantologii klinicznej, chorób płuc i chorób wewnętrznych, kierownik Oddziału Śródmiąższowych Płuc i Transplantologii.

Zespół specjalistów ustalił, iż stopień zaawansowania choroby jest tak ciężki, że żadne leczenie nie przyniesie już rezultatu i uratować życie pacjentce może tylko przeszczep. Na szczęście dla pani Małgorzaty szybko znaleziono płuca do przeszczepu.

Ekstremalnie trudny zabieg

Operacja trwała 14 godzin i była niezwykle skomplikowana. Przez cały czas wsparciem krakowskim lekarzom służył doświadczony zespół transplantologów z Zabrza (kardiochirurdzy i anestezjolog). Dodajmy, że wcześniej zespół ze Szpitala św. Jana Pawła II odbył ponad roczne szkolenie w Zabrzu i cały czas współpracuje z tamtejszym ośrodkiem.

– Zabieg był ekstremalnie ciężki. Na szczęście wszystko przebiegło bardzo sprawnie – podsumował dr Hubert Hymczak, anestezjolog i transplantolog kliniczny, konsultant wojewódzki ds. intensywnej terapii, zastępca kierownika I Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu im. św. Jana Pawła II.

– Zwłaszcza w początkowym etapie operacja była niezwykle trudna, ale z godziny na godzinę było coraz lepiej. Zakończyła się pełnym sukcesem – podkreślił dr hab. Jacek Piątek, transplantolog kliniczny i kardiochirurg, zastępca kierownika Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Szpitalu im. św. Jana Pawła II.

Już w drugiej dobie po operacji pacjentka została wybudzona i mogła oddychać samodzielnie, bez pomocy respiratora. Obecnie minęły dwa tygodnie od zabiegu. Pani Małgorzata jest w dobrej formie. Jest intensywnie rehabilitowana. Jeździ już na rowerku stacjonarnym, chodzi po sali, ćwiczy, swobodnie rozmawia. Oczywiście przed nią jeszcze długa droga, wiele miesięcy żmudnej rehabilitacji i konieczność przyjmowania do końca życia leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu. Ale determinacji i woli walki 40-latce bynajmniej nie brakuje!

Pierwszy ośrodek wykonujący przeszczepy płuc w Małopolsce

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II jest placówką o profilu kardiologicznym i ma wieloletnie doświadczenie w operacjach transplantacji serca. Zabieg przeszczepienia płuc wykonano tu po raz pierwszy.

– Jestem z tego bardzo dumna. Dokonała się wielka rzecz w naszym województwie. W Małopolsce powstaje pierwszy ośrodek przeszczepiania płuc. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w Polsce południowej dotąd takiej placówki nie było – zwróciła uwagę prof. Lucyna Mastalerz, małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób płuc.

I przypomniała, że dotąd tylko w pięciu polskich miastach były wykonywane przeszczepy płuc – w Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Warszawie i Zabrzu. Teraz dołączył do nich Kraków.

– Jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce południowej wykonującym transplantacje płuc. To niezwykle ważne dla całej rzeszy pacjentów – podkreślił dr hab. Jacek Piątek. – Potrzeby w tym zakresie są duże. Wciąż jest niedobór tego typu zabiegów. Lista oczekujących na operację przeszczepienia płuc jest długa i rośnie, podczas gdy odsetek dawców pozostaje na podobnym poziomie – dodał.

Jego słowa potwierdzają statystyki. Niestety, liczba wykonywanych przeszczepów, ale także donacji narządów w Polsce jest znacząco niższa w porównaniu do wielu innych państw Unii Europejskiej. W 2022 roku w naszym kraju wykonano 93 transplantacje płuc od zmarłych dawców. Na krajowej liście oczekujących na przeszczepienie tego narządu jest obecnie niemal 140 osób.

Kolejny krok w ratowaniu życia pacjentów

Dlatego operacja w Szpitalu im. św. Jana Pawła II uznana została za przełomową. To szansa na rozwój transplantologii w naszym regionie. – Bardzo się cieszę, że wykonaliśmy przełomową, pierwszą transplantację płuc. To kolejny krok w dostępie do procedur ratujących życie pacjentów – zaznaczył dyrektor szpitala Grzegorz Fitas.

– To bardzo ważny dzień dla Małopolski, gdyż Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II wchodzi w kolejny etap rozwoju. Bardzo się cieszę, że mamy teraz w naszym regionie ośrodek przeszczepiania płuc. W ten sposób pacjenci nie będą musieli jeździć wiele kilometrów, by ratować swoje życie – podsumował wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Na koniec warto przypomnieć, że transplantologia nie ma szansy na dalszy rozwój bez akceptacji społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest, by ją wspierać swoimi indywidualnymi decyzjami. Według polskiego prawa każda zmarła osoba może być uznana za potencjalnego dawcę tkanek i narządów, jeśli za życia nie wyraziła sprzeciwu. W praktyce jednak to rodzina zmarłego podejmuje ostateczną decyzję. Oświadczenie woli pomaga bliskim w jej uszanowaniu, a jeden zmarły może uratować życie nawet ośmiu osobom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski