Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przełomowe decyzje w sprawie parku przy Karmelickiej. Ma być gotowy w roku wyborczym [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W parku przy ul. Karmelickiej ma się pojawić m.in. dużo zieleni, alejki i ławki.
W parku przy ul. Karmelickiej ma się pojawić m.in. dużo zieleni, alejki i ławki. Gajda Architektura Krajobrazu
Gotowy jest projekt budowlany parku przy ul. Karmelickiej. W tym roku ma zostać przygotowany teren pod inwestycję, tak by w kolejnym można było rozpocząć nasadzenia zieleni. W urzędzie planują, by prace zakończyć w 2023 r., kiedy przypada 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, której imię ma nosić park. Mieszkańcy zwracają uwagę, że to także rok, w którym odbędą się wybory samorządowe.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

- Harmonogram jest taki, że do 20 października tego roku na terenie przy ulicy Karmelickiej ma zakończyć działalność parking dla samochodów. To pozwoli rozpocząć działania związane z budową parku. Plan jest taki, by w tym roku zrekultywować teren, tak by w przyszłym roku wyłonić wykonawcę prac związanych z tworzeniem parku, a następnie rozpocząć inwestycje. Realnie więc do otwarcia parku powinno dojść w I połowie 2023 roku, w którym będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej - informuje Jarosław Tabor, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Na placu Biskupim wznowiono prace związane z dokończeniem przebudowy tego miejsca.

Kraków. Po ponad półrocznej przerwie wznowiono przebudowę pl...

Inwestycję na działce między ul. Karmelicką i Dolnych Młynów (obecnie funkcjonuje tam naziemny parking) podzielono na cztery etapy, które mają zostać objęte osobnymi zezwoleniami budowlanymi. ZZM ma już zezwolenie konserwatorskie i zakłada, że na dniach będą także zgody budowlane na rekultywację terenu, czyli usunięcia nawierzchni parkingu i zastąpienia jej ziemią. Plan jest też taki, by w tym roku uzyskać ostateczną zgodę i zająć się remontem konserwatorskim muru od strony ul. Kochanowskiego.

W trakcie procedowania jest natomiast pozwolenie konserwatorskie na utworzenie parku, umożliwiające złożenie wniosku o pozwolenie na budowę dla tej części zadania.

Po utworzeniu parku ma zostać przygotowany i zrealizowany czwarty etap obejmujący budowę pawilonu od strony ul. Karmelickiej. Budynek ma się składać z części parterowej i dwóch pięter. Park ma być poświęcony twórczości noblistki Wisławy Szymborskiej, nosić jej imię. W pawilonie przewidziano część restauracyjną, kawiarnianą (z możliwością lokalizowania stolików na zewnątrz). Aranżacja obiektu ma być związana z postacią Wisławy Szymborskiej i jej twórczością. Pawilon będzie mógł być więc wykorzystywany np. w celu organizacji spotkań literackich.

- Obecny projekt parku jest formą kompromisu pomiędzy oczekiwaniami strony społecznej a wcześniejszą propozycją miasta. Najważniejsze, że wywalczyliśmy w tym miejscu park, a nie ogród. Ma tam zostać zasadzonych 160 drzew. Udało się nam także doprowadzić do tego, że w parku będzie mniej betonu - nie będzie betonowych ławek, mniejsza będzie betonowa sadzawka - podkreśla Natalia Nazim, która zgłosiła do budżetu obywatelskiego w 2019 r. projekt budowy parku przy ul. Karmelickiej.

Po głosowaniu mieszkańców okazało się, że to jedno ze zwycięskich zadań wybranych przez krakowian w budżecie obywatelskim dwa lata temu. W efekcie tego ZZM podpisał z firmą Gajda Architektura Krajobrazu umowę na opracowanie projektu budowy parku.

Pod koniec zeszłego roku rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. parku przy Karmelickiej i przedstawiono wstępną koncepcję zagospodarowania terenu. Mieszkańcy zaczęli zarzucać urzędnikom, że nie uwzględnili propozycji, jakie znalazły się w społecznym projekcie sprzed czterech lat, na którym oparto zgłoszenie do budżetu obywatelskiego. Teraz osiągnięto kompromis.

W tegorocznym budżecie miasta na park przy ul. Karmelickiej zarezerwowano 1 mln 950 tys. zł. To ma pozwolić głównie na prace związane z rekultywacją terenu i remont muru. W sumie na realizację inwestycji trzeba znaleźć ok. 7-8 mln zł. Brakuje więc co najmniej 5 mln zł. Teraz wszystko zależeć będzie od tego, ile pieniędzy na inwestycję znajdzie się w prezydenckim projekcie budżetu na przyszły rok, a później w jakim kształcie ten dokument przyjmą radni miejscy. W ZZM liczą na to, że w budżecie znajdą się dodatkowe środki i inwestycja zostanie zrealizowana do 2023 r.

- Jestem ostrożną optymistką, ale wszystko wskazuje na to, że prace będą mogły rozpocząć się w październiku i w końcu park powstanie. To niewielki park, moim zdaniem udałoby się go wybudować w przyszłym roku, a nie w 2023 roku. Za dwa lata nie tylko jednak będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. To także rok, w którym mają się odbyć wybory i to może być również powodem zaplanowania ukończenia inwestycji w tym czasie - komentuje Natalia Nazim.

Przypomnijmy, że problemy z działką przy ul. Karmelickiej ciągną się od ponad 20 lat. W 1998 r. miasto uzyskało za nią w licytacji 48 mln zł. Wygrała osoba prywatna, która rok później sprzedała prawo użytkowania wieczystego firmie Portico Galicja. Oprócz parkingu chciała ona wybudować tam m.in. kino i hotel. Kolejny inwestor, irlandzka firma Howard Holdings, odkupiła teren, ale nie wykonała inwestycji z powodu kryzysu. Sąd orzekł, że działka może wrócić do miasta.

Na początku 2013 r. radni zgodzili się na jej sprzedaż za 36 mln zł. Kupnem zainteresowana była krakowska firma Metropolis, która chciała wybudować hotel, apartament i parking podziemny. Plany spotkały się z protestami mieszkańców. Prezydent wycofał się więc z przetargu. Później pojawiła się koncepcja budowy na części działki siedziby Instytutu Pamięci Narodowej.

Mieszkańcy od lat walczyli natomiast o utworzenie parku. Jedna z pierwszych społecznych koncepcji była przez nich prezentowana już siedem lat temu. Po protestach mieszkańców prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ostatecznie wycofał się z planów sprzedaży terenu przy ul. Karmelickiej pod inwestycje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Przełomowe decyzje w sprawie parku przy Karmelickiej. Ma być gotowy w roku wyborczym [WIZUALIZACJE] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski