MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków przez cały rok będzie świętował 700-lecie Wilna

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Kraków przez cały rok będzie obchodził 700-lecie Wilna, swojego miasta partnerskiego
Kraków przez cały rok będzie obchodził 700-lecie Wilna, swojego miasta partnerskiego Pixabay
„Wilno: 700 lat młode” to hasło przyświecające obchodom 700-lecia stolicy Litwy. Z tej okazji w Krakowie – mieście partnerskim Wilna – przez cały rok będzie trwał „sezon litewski”, w ramach którego zaplanowano wystawy, koncerty i inne wydarzenia prezentujące bogactwo kulturowe naszych sąsiadów. - Za mało się znamy i za bardzo, jako społeczeństwo, jesteśmy do siebie odwrócenie plecami, dlatego takie kontakty są nam potrzebne – podkreśla Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

- W tym roku Wilno obchodzi jubileusz swojego 700-lecia, związki Krakowa z Wilnem są przez wieki bardzo silne, są to najważniejsze postaci malarstwa, literatury – z postaciami Czesława Miłosza i Tomasa Venclovy na czele. Na ten rok przyszykowaliśmy kilka wystaw, w tym duże wydarzenia w Muzeum Narodowym, MOCAK-u czy Międzynarodowym Centrum Kultury, wymianę orkiestr: Orkiestra św. Krzysztofa i Capella Cracoviensis zagrają naprzemiennie w Wilnie i w Krakowie, ale także sezon filmowy, sezon rezydencji literackich obu miast, które łączy także tytuł Miast Kreatywnych w dziedzinie literatury. To jest też podkreślenie partnerstwa Krakowa i Wilna, które w sposób oficjalny realizujemy od 1991 roku, ale te związki Kraków-Wilno mają przynajmniej siedem wieków historii – wyjaśnia Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Krakowski „sezon litewski” rozpoczęła już w lutym Willa Decjusza w obecności ambasadora Litwy w Polsce Eduardasa Borisovasa oraz konsula honorowego Republiki Litewskiej w Krakowie Jana Widackiego, świętując 105. rocznice podpisania Aktu Niepodległości, proklamującego powstanie Republiki Litewskiej.

Aby przybliżyć litewską sztukę w jej różnych wymiarach, Litewski Instytut Kultury, Attaché Kulturalna Republiki Litewskiej RP oraz krakowskie instytucje kultury nawiązały współpracę z czołowymi litewskimi podmiotami. W galeryjnych przestrzeniach zaprezentowane zostaną malarstwo, fotografia, współczesne instalacje, wideo i rzeźba.

Na kwiecień planowana jest wystawa malarstwa - Stowarzyszenie Artystyczne Otwarta Pracownia zaprezentuje prace Ričardasa Bartkevičiusa i Piotra Jargusza „Patrz`5” - efekty polsko-litewskiej współpracy.

24 maja Muzeum Narodowe w Krakowie zaprosi na wystawę „Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści”, zorganizowaną wspólnie z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki.

- Jest to projekt bez precedensu, olbrzymia wystawa sztuki wileńskiej z lat 1918-1948 zatytułowana trzema wersjami nazwy miasta. Chcemy pokazać doświadczenie nowoczesności, modernizmu w Wilnie I poł. XX wieku z trzech perspektyw: polskiej, litewskiej i żydowskiej. Ten rozdział w historii sztuki Wilna był dotąd pomijany, traktowany jako przypis do historii Wilna artystycznego, teraz możemy się z tym najtrudniejszym w historii stosunków polsko-litewskich okresem zmierzyć – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ekspozycja pokaże, w jaki sposób artyści ówczesnego wieloetnicznego i wielokulturowego Wilna postrzegali swoje miasto w tamtych czasach.

W czerwcu Międzynarodowe Centrum Kultury zaprezentuje wystawę poświęconą dwóm stuleciom litewskiej fotografii. Będzie to pierwsza tak obszerna prezentacja tego zjawiska w Polsce. Poczynając od XIX-wiecznych poszukiwań pionierów fotografii, przez XX-wiecznych klasyków gatunku, po przedstawicieli najmłodszej generacji twórców, narracja wystawy kreślić będzie szeroką panoramę fotografii litewskiej.

Zaś najważniejsze tendencje oraz postaci współczesnej sztuki litewskiej przybliży MOCAK, otwieraną w październiku wystawą „Try to make it real! But compare to what?”. Po jej zakończeniu prace z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej pojedą na Litwę.

Jesienią w galerii Pryzmat zagoszczą litewscy akwareliści, a polscy artyści będą prezentować swoje prace w litewskich Trokach.

- Ciekawym akcentem będzie pasmo litewskie na tegorocznym, 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym, który odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Nie zabraknie inicjatyw z obszaru literackiego, ważnym akcentem będzie przygotowywane przez wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej tom wierszy litewskiego poety Antanasa Jonyanasa, twórca odwiedzi także Festiwal Miłosza – wylicza Robert Piaskowski. - Nowością będzie rezydencja literacka, która połączy nasze miasta.

Akcenty litewskie będą obecne także na sierpniowej Nocy Cracovia Sacra.

Spadek liczby miejsc na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków przez cały rok będzie świętował 700-lecie Wilna - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski