Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków przygotował kulturalną ofertę na Wielkanoc. "Z jednej strony lokalność, z drugiej kosmopolityzm"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Od konkursu na drzewko emausowe do koncertów Festiwalu Misteria Paschalia. Po pandemicznej przerwie w przestrzeń miasta wracają tradycyjne wydarzenia, ale niektóre w zmienionej formule.

FLESZ - WOŚP poszła na rekord!

od 16 lat

Kulturalne wydarzenia na Wielkanoc rozpoczynają się już dziś, bo już teraz można przygotowywać własne drzewka emausowe na ogłoszony przez Muzeum Krakowa konkurs. Prace będą przyjmowane na skwerze pod klasztorem Norbertanek w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, czyli 9 kwietnia, między godz. 10 a 12, natomiast wyniki zostaną ogłoszone w Poniedziałek Wielkanocny - 18 kwietnia w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego.

W wielkanocną atmosferę wprowadzi krakowian również Capella Cracoviensis. Muzycznie - z dwoma koncertami "Pasji" Johanna Sebastiana Bacha wystąpi przed publicznością w Niedzielę Palmową 10 kwietnia w Teatrze im Juliusza Słowackiego (o godz. 14) oraz w Filharmonii Krakowskiej (godz. 18). Już pierwsze dwa wydarzenia zaplanowane na okołoświąteczny czas - konkurs i koncerty - dobrze oddają charakter kulturalnego programu na Wielkanoc, łączącego to, co lokalne, z uniwersalnym wymiarem sztuki.

- Program w tym sezonie jest z jednej strony lokalny, z drugiej kosmopolityczny. Z jednej strony bazuje na dziedzictwie narodowym naszego miasta i bardzo unikalnym dla naszego kalendarza obrzędowego, a z drugiej strony będą to wydarzenia o międzynarodowym zasięgu, jak propozycje Capelli Cracoviensis czy najważniejszego polskiego festiwalu muzyki dawnej Misteria Paschalia - podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury.

W tym roku po przerwie, choć w nieco zmienionej formule, wraca odpust z wielowiekową tradycją - Emaus. W Poniedziałek Wielkanocny na ulicach Tadeusza Kościuszki i Senatorskiej znów pojawią się kramy rękodzieła, rzemiosła oraz gastronomii, łącznie swój asortyment zaprezentuje tam około 100 wystawców. Jednocześnie odpust nieco się zmieni - teren zostanie ogrodzony, kramy zyskają jednolity wygląd, plastikowe pamiątki zaczną ustępować tradycyjnemu rzemiosłu i przede wszystkim - Emausowi po raz pierwszy będzie towarzyszył program kulturalny.

Nowa odsłona odpustu jest uwarunkowana na pielęgnowanie lokalnej tradycji ludowej, promowaniu rzemiosła artystycznego i dziedzictwa kulturowego - tłumaczy Izabela Biniek, dyrektorka Krakowskiego Forum Kultury. - Zaplanowaliśmy bardzo dużo aktywności kulturalno-edukacyjnych. Będą koncerty na dziedzińcu Klasztor Sióstr Norbertanek, a w przypadku złej pogody we wnętrzu kościoła (o godz. 15, 16.30 i 17.45), zaplanowaliśmy też warsztaty i atrakcje dla dzieci – aktywności muzyczne, taneczne, wspólne ozdabianie drzewka emausowego - wymienia.

Po odpuście będzie można wysłuchać ostatniego z koncertów zaplanowanych podczas 19. edycji Misteria Paschalia - "Die Jünger zu Emaus". Między 12 a 18 kwietnia w Centrum Kongresowym ICE, na Wawelu i w Kopalni Soli "Wieliczka" wybrzmią psalmy z "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki, "Davide penitente" Mozarta, oratorium "Gesù Cristo negato da Pietro", a także "Pasja według św. Jana Alessandra Scarlattiego".

Natomiast we Wtorek Wielkanocny po dwuletniej przerwie na Kopcu Krakusa znów dojdzie do starcia Wiślan z najeźdźcami. Święto Rękawki nawiązujące do sięgających wczesnego średniowiecza pogańskich obrzędów rozpocznie się o godz. 11.30 i będzie przebiegać pod hasłem "Klechdy i podania krakowskie". O godz. 14.10 i 17.30 odbędzie się tam koncert zespołu Daj Ognia.

To swego rodzaju wehikuł w czasie. Każdy, który tego dnia wybierze się na Kopiec Krakusa, będzie miał wrażenie, że wszedł do innej epoki - zapowiada Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski