Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków przygotowuje sąsiednie gminy na wejście w życie uchwały antysmogowej. Coraz mniej czasu na wymianę pieców

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wojciech Matusik / Polskapresse
Na działania mające na celu poprawę jakości powietrza – głównie na likwidację pieców węglowych – gminy Metropolii Krakowskiej w latach 2016–2021 przeznaczyły łącznie ponad 132 mln zł. Do tej pory zlikwidowano ponad 9 tys. nieekologicznych źródeł ciepła. Tylko w 2021 r. w ramach różnych programów dotacyjnych, mieszkańcy metropolii złożyli ponad 5 tys. wniosków na wymianę starych pieców.

FLESZ - Młode pokolenia na rynku pracy w Polsce

od 16 lat

Na przełomie 2021/2022 roku Miasto Kraków przekazało gminom ościennym ponad 400 tysięcy złotych na bieżące działania informacyjne. Tego typu wsparcie jest niezwykle ważne z punktu widzenia podnoszenia świadomości mieszkańców oraz zbliżającego się zakazu użytkowania kotłów bezklasowych od 1 stycznia 2023 r.

W 2021 r. samorządy Metropolii Krakowskiej wspólnie podjęły decyzję o prowadzeniu aktywnej kampanii informacyjnej wśród mieszkańców oraz realizacji dodatkowych przedsięwzięć zmierzających do likwidacji bezklasowych źródeł ciepła.

Rozpoczęto m.in. w ramach projektu Inicjatywa 600 kampanię opartą na:

  • kluczowych kwestiach związanych z wejściem w życie uchwały antysmogowej
  • możliwościach uzyskania dotacji na wymianę starego źródła ciepła i termomodernizację domu
  • konsekwencjach niedostosowania się do wymogów uchwały antysmogowej

Dzięki dodatkowemu wsparciu na terenie gmin Metropolii Krakowskiej zintensyfikowano prowadzone kontrole spalania. Wykorzystano do nich drony oraz wilgotnościomierze. Kontrole stały się również okazja do rozmowy z mieszkańcami i przekazania im szczegółowych informacji dotyczących możliwości i korzyści wynikających z wymiany źródła ciepła.

Dodatkowo dzięki działaniom Stowarzyszenia Metropolia Krakowska pozyskano dodatkowe 10 mln zł na likwidację nie ekologicznych źródeł ciepła w ramach projektów ZIT.

– Należy podkreślić, że proces likwidacji pieców zbiegł się z trudnymi warunkami. Ograniczenia związane z pandemią, inflacja, szczególnie wzrost cen mediów czy niestabilna sytuacja międzynarodowa nie mogą jednak stanowić przeszkody czy zniechęcać władz samorządowych w prowadzonych działaniach – mówi Jerzy Muzyk, wiceprezydent miasta Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków przygotowuje sąsiednie gminy na wejście w życie uchwały antysmogowej. Coraz mniej czasu na wymianę pieców - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski