Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pytania o blok komunalny przy ul. Fredry

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak ma wyglądać blok komunalny przy Fredry
Tak ma wyglądać blok komunalny przy Fredry Wizualizacja ZIM
Około 100 osób wzięło udział w spotkaniu konsultacyjnym w sprawie budowy bloku komunalnego przy ul. Fredry, które zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 56. Mieszkańców interesowała zarówno ta gminna inwestycja mieszkaniowa, jak też przewidziane rozwiązania komunikacyjne i kwestia zieleni. Do 7 czerwca można zadawać kolejne pytania mailem.

Na spotkaniu projektant Jacek Bruzda zaprezentował proponowane rozwiązania techniczne i architektoniczne dotyczące samego budynku. Mieszkańcy natomiast przede wszystkim poddawali w wątpliwość to, że lokalizacja dla przyszłego bloku jest właściwa - ze względu na już istniejąca tam gęsta zabudowę.

Padały pytania, czy przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy dla gminnego bloku urząd brał pod uwagę kontekst architektoniczny, a także czy w trakcie procedury zwrócono się o opinię do rady dzielnicy.

Janina Pokrywa dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich odpowiadała, że "wuzetki" są opracowywane przez uprawnionych urbanistów, którzy muszą brać pod uwagę wiele czynników, w tym istniejące czy planowane budynki.

– Tak było również w tym przypadku, a w ramach toczącej się w 2012 roku procedury o opinię poproszona była rada dzielnicy – odpowiadała dyrektor ZIM Kraków. Przypomniała, że miasto dysponowało dwoma decyzjami o warunkach zabudowy dla dwóch bloków, ale właśnie ze względu na gęstniejąca z roku na rok zabudowę deweloperską z jednego bloku ostatecznie zrezygnowano.

Uczestnicy spotkania zgłaszali postulat, by miasto lokowało tego typu bloki na obrzeżach, gdzie grunt jest tańszy i można stawiać wyższe budynki dla większej liczby rodzin. – Takie rozwiązanie na pewno będzie bardziej gospodarne – przekonywał jeden z mieszkańców.

– Miasto nie ma wielu swoich terenów przygotowanych pod budownictwo mieszkaniowe. Niegospodarnością byłoby kupowanie ziemi, skoro są gminne działki od lat przeznaczone pod budownictwo komunalne. Poza tym przy realizacji takich inwestycji trzeba też brać pod uwagę dostępność do istniejącej infrastruktury, takiej jak komunikacja, placówki edukacyjne, czy choćby media – odpowiadała z kolei dyr. Janina Pokrywa.

Mieszkańcy pytali też np., czy można tak zaprojektować otoczenie przyszłego bloku, by było tam więcej zieleni. W odpowiedzi usłyszeli od projektanta Jacka Bruzdy, że będzie to analizowane na etapie opracowywania projektu, który ma być załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę. - Strony postępowania będą miały wgląd do dokumentacji – mówił architekt. Janina Pokrywa dodała natomiast, że projekt aranżacji zieleni będzie konsultowany z architektami krajobrazu z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Obawy mieszkańców budzi fakt, że pojawi się w ich sąsiedztwie ciężki sprzęt budowlany. Boją się, że ich posesje ucierpią podczas prac budowlanych. Przedstawiciel firmy MK-Bud Gracjan Dyl zapewniał, że zanim rozpocznie się budowa, wykonawca zapozna się z dokumentacją sąsiednich bloków, by uniknąć ewentualnych kolizji z istniejącą tam infrastrukturą podziemną i zminimalizować uciążliwości.

Nowy blok mieszkalny oznacza też dodatkowe pojazdy na tym terenie. Mieszkańcy obawiają się, że ich pojawienie się doprowadzi tutaj do jeszcze większych kłopotów z poruszaniem się samochodem niż obecnie. Biorący udział w spotkaniu przewodniczący Rady Dzielnicy IX Łagiewniki Jan Stanisław Pietras poinformował, że jest przygotowywana rozbudowa układu drogowego, tak by odciążyć ulicę Fredry i połączyć ją bezpośrednio z ulicą Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Z kolei Janina Pokrywa zadeklarowała, że poprosi Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu o zorganizowanie specjalnego spotkania z mieszkańcami sprawach obsługi komunikacyjnej.

Podczas spotkania przewodniczący "dziewiątki" informował też - w odpowiedzi na pytania o zieleń w tym rejonie - że ZZM zabiega o zabezpieczenie sporego terenu w bezpośredniej okolicy planowanego bloku pod duży park.

Ustalono, że mieszkańcy do 7 czerwca mogą zadawać pytania dotyczące planowanego bloku komunalnego drogą mailową na adres: [email protected]. Odpowiedzi zostaną umieszczone na stronach internetowych dialoguj.pl oraz zim.krakow.pl.

Gminna inwestycja mieszkaniowa przy ul. Fredry ma zostać zrealizowana na działkach nr 235/20 i 235/22 obr. 47 Podgórze. Na działce nr 235/14 obręb 47 Podgórze przewidziane są ogólnodostępne miejsca postojowe, tak też zostanie wytyczona droga dojazdowa.

Podstawowe parametry inwestycji:
• Liczba lokali mieszkalnych: 46
• Wysokość budynku (zgodnie z warunkami decyzji WZ): do 15 m
• Liczba kondygnacji nadziemnych: 4
• Miejsca postojowe ogólnodostępne (także dla mieszkańców sąsiednich budynków)
• W planowanym budynku nie będzie balkonów ani tarasów
• Teren zieleni urządzonej – niezagospodarowana część działek 235/20 i 235/14
Teren inwestycji nie będzie ogrodzony, więc z terenu zielonego i miejsc postojowych będą mogli korzystać także mieszkańcy sąsiednich wspólnot mieszkaniowych.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski