MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rada Miasta Krakowa przyjęła projekt klubu PiS ws. dofinasowania Rad Dzielnic

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Andrzej Banas / Polska Press
W środę 20 marca, po krótkiej dyskusji krakowscy radni przyjęli uchwałę klubu Prawo i Sprawiedliwość dot. dofinansowania kwotą 100 tys. złotych dzielnic, by mogły realizować więcej aktywności dla seniorów. Część radnych choć uznała pomysł za słuszny, zwracała uwagę m.in. na to, że dzielnice realizują powierzone im działania dot. aktywności seniorów i w pełni wykorzystują już przyznane środki. Prezydent Jacek Majchrowski zanegował zaś uchwałę twierdząc, że zwiększenie puli środków wymagałoby dokonania ścisłych zmian w statutach Dzielnic i aktualnie nie jest to brane pod uwagę.

W Krakowie mieszka ok. 180 tys. seniorów, co stanowi 20 procent społeczności miasta. Według danych demograficznych, ta liczba w następnych latach będzie rosnąć. Już teraz niektórzy starsi krakowianie narzekają na samotność i nudę. I choć miasto dwoi się i troi, by im osłodzić jesień życia, radni z Klubu PiS twierdzą, że potrzebne jest dodatkowe dofinansowanie ich aktywności w krakowskich dzielnicach.

Zasadnym zdaniem radnych jest utworzenie nowego zadania realizowanego przez dzielnice wraz z zabezpieczeniem finansowym na poziomie po 100 tyś. rocznie dla każdej dzielnicy. Dzielnice środki te mogłyby przeznaczać na dofinansowanie np. wyjazdów rekreacyjnych, organizacji spotkań świątecznych, zajęć na basenie itp.

Na środowej sesji Rady Miasta Krakowa, projekt uchwały został poddany pod dyskusję radnych. Choć w większości radny byli przychylni pomysłowi, część z nich uznała uchwałę za bezzasadną.

- O co dokładnie w tej uchwale chodzi? Wnioskodawcy wnioskują o to, by dopisać dodatkową kategorię do zadań zleconych przez Radę Miasta radom dzielnic. Moje pytanie brzmi. Czy rady dzielnic nie mogą przeznaczać środków na seniorów lub tego nie robią? Mogą i robią i myślę, że robią to w większej kwocie niż brzmi uchwała - mówił radny Tomasz Daros.

Radny zwrócił natomiast uwagę na ogólny problem wysokości środków przeznaczanych na dzielnice. - W tym momencie są zabezpieczone w WPF dużo większe środki dla krakowskich dzielnic (15 mln rocznie), a jeśli chcemy już robić specjalne fundusze w dzielnicach to niech one będą rozszerzone o pozostałe kategorie: młodzież czy osoby dorosłe.

Artur Buszek dodał, że sama idea jest słuszna, aczkolwiek ma wątpliwości dotyczące trybu. - Wydaje mi się, że skoro zlecamy dodatkowe zadanie to powinniśmy, nie tylko w uzasadnieniu uchwały, ale ogólnie pomyśleć o zabezpieczeniu na nie środków – zwracał uwagę.

Swoimi zastrzeżeniami podzielił się też Prezydent Jacek Majchrowski, który negatywnie zaopiniował projekt.
„Zwiększenie puli środków wydzielonych do dyspozycji dzielnic o kwotę proponowaną w przedmiotowym projekcie uchwały na zadanie/program „Krakowski Senior” wg. zasady „po równo dla każdej dzielnicy” (po 100 tys. zł.), w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe. Wymagałoby to dokonania zmian w Statutach Dzielnic, m.in. utworzenia nowej dziedziny dotyczącej polityki senioralnej oraz uwzględnienia tej dziedziny w algorytmie podziału środków, a te aktualnie nie są planowane” – tłumaczy Prezydent Jacek Majchrowski.

Prezydent dodał też, że na terenie wszystkich dzielnic Krakowa funkcjonują Centra Aktywności Seniorów. Cała sieć ma aktualnie 55 centrów. Prowadzą je wybrane w otwartych konkursach ofert krakowskie organizacje pozarządowe lub inne instytucje, np. parafie. Zajęcia prowadzą także sami seniorzy na zasadzie wolontariatu. Inicjatywa skierowana jest do osób w wieku 60+ zamieszkałych na terenie Krakowa, którzy chcą uczyć się nowych rzeczy, podnosić kondycję psychiczną i fizyczną oraz działać na rzecz dobra wspólnego.

Oferta centrów jest bardzo szeroka: zajęcia rekreacyjne, gimnastyczne, artystyczne, językowe, informatyczne, wykłady, warsztaty i seminaria z zakresu wiedzy obywatelskiej, wydarzenia edukacyjne, kulturalne oraz promujące zdrowy tryb życia i profilaktykę. Seniorzy biorą również udział w wycieczkach oraz wyjściach do kin, muzeów, teatrów i innych instytucji kultury.

Łącznie wszystkie centra skupiają ponad 8 000 seniorów.

Radni uchwałę podjęli.

Przetworzona żywność jest jak narkotyk!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Rada Miasta Krakowa przyjęła projekt klubu PiS ws. dofinasowania Rad Dzielnic - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski