Kraków. Radni powołali komisję do zorganizowania referendum w 2022 roku. Teraz nadszedł czas na opracowanie pytań

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W 2014 r. mieszkańcy domagali się referendum w sprawie igrzysk zimowych. Radni miasta chcą, by krakowianie wypowiedzieli się na ważne tematy w kolejnym referendum w 2022 r.
W 2014 r. mieszkańcy domagali się referendum w sprawie igrzysk zimowych. Radni miasta chcą, by krakowianie wypowiedzieli się na ważne tematy w kolejnym referendum w 2022 r. Anna Kaczmarz
Udostępnij:
Rada Miasta Krakowa przegłosowała uchwałę w sprawie powołania zespołu do spraw przygotowania referendum lokalnego. Plan jest taki, by w przyszłym roku krakowianie mogli wyrazić swoje zdanie w kluczowych sprawach dla miasta. Powołana komisja ma zadecydować, jakie mogą pojawić się pytania. Przypomnijmy, że poprzednie referendum odbyło się pod Wawelem w 2014 r. i w nim mieszkańcy byli przeciwko organizacji zimowych igrzysk w 2022 r., a opowiedzieli się za budową metra, rozwojem monitoringu i rozbudową sieci ścieżek rowerowych.

FLESZ - Rządowa tarcza antyinflacyjna

Projekt uchwały w sprawie powołania Komisji Rady Miasta Krakowa do spraw przygotowania referendum lokalnego złożyli radni z klubu Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Inicjatywa została przyjęta ponad politycznymi podziałami, dzięki głosom radnych ze wszystkich klubów, a więc także PiS, prezydenckiego "Przyjaznego Krakowa" i "Krakowa dla Mieszkańców". W głosowaniu wzięło udział 35 radnych, 34 z nich było za, jeden radny wstrzymał się od głosu.

- Wynik głosowania świadczy o tym, że jest wola rady miasta do przeprowadzenia referendum w Krakowie. Komisja ma się zająć przygotowaniem pytań referendalnych. Założenie jest takie, by w pracach tego zespołu uczestniczyli też przedstawiciele krakowskich dzielnic, mieszkańcy, eksperci, aktywiści - wyjaśnia Andrzej Hawranek, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w RMK.

Projekt budżetu Krakowa na 2022 rok zakłada, że dochody miasta ogółem wyniosą 6 mld 288 mln zł - to kwota niższa o 1,54 proc. od planu dochodów na rok 2021.

Kraków. Budżet 2022: Prezydent narzeka na inflację i rosnące...

Spodziewa się, że na przygotowanie listy pytań komisja będzie potrzebować około pół roku. Wiosną 2022 r. mogłaby je przedstawić wszystkim radnym, którzy podjęliby ostateczną decyzję o tym, czy zorganizować referendum, kiedy i z jakimi pytaniami. Według oceny radnego Hawranka, realnie referendum mogłoby się odbyć w II połowie 2022 r.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia tego roku RMK nie przegłosowała projektu radnych z klubu "Kraków dla Mieszkańców", dotyczącego referendum w sprawie organizacji w Krakowie igrzysk europejskich w 2023 r. Przy tej okazji radni odrzucili też poprawkę grupy radnych, by do dopisać trzy pytania, tak by mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, czy chcą tańszej komunikacji zbiorowej kosztem komfortu, czy są za zwiększeniem priorytetu dla ekologicznego transportu i jakie mają stanowisko w sprawie budowy tras trzeciej obwodnicy: Zwierzynieckiej i Pychowickiej.

Później pojawił się jednak pomysł przygotowania referendum w 2022 r. i ustalenia pytań w drodze konsultacji. Radni zaczęli więc przedstawiać kolejne pomysły pytań, np. by mieszkańcy kolejny raz się wypowiedzieli, czy są za budową metra, skoro prezydent Krakowa zadecydował, że powstanie premetro. Radny "Przyjaznego Krakowa" Łukasz Wantuch proponował też, że można zapytać o rozszerzenie strefy płatnego parkowania na całe miasto, zmniejszenia liczby dzielnic z 18 do 7, czy o podatek od deszczówki.

Co na temat referendum sądzi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski? - Zdaniem prezydenta wszystko zależy od pytań, jakie ostatecznie zostaną wybrane. W referendum mieszkańcy powinni się wypowiadać o sprawach fundamentalnych dla miasta. Sprawy mniejsze, związane z codziennym zarządzaniem miastem powinny być rozstrzygane przez radnych, którzy przecież są przedstawicielami mieszkańców. Na tym polega demokracja pośrednia. Nadużywanie referendum mogłoby sprawić wrażenie, że wybrani przez mieszkańców radni chcą przerzucić na wszystkich krakowian odpowiedzialność za trudne decyzje i ich konsekwencje - komentuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

Zaznacza, że prezydent zwraca też uwagę, iż nie wystarczy zadanie samego pytania, ale referendum powinno być poprzedzane bardzo szeroką akcją informacyjną skierowaną do mieszkańców, którzy podejmując decyzje muszą znać wszystkie jej konsekwencje. - Jak się zadaje populistyczne pytania, to się otrzymuje populistyczne odpowiedzi. Negatywnym przykładem jest sprawa metra, gdzie zapytano tylko o to, czy mieszkańcy chcę takiego środka transportu, ale nie było informacji, ile będzie kosztować inwestycja, ile potrwa, jak poprowadzone zostanie linia, ile będzie kosztować utrzymanie i jaki będzie miała wpływ na funkcjonowanie komunikacji miejskiej w całości - dodaje Monika Chylaszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Radni powołali komisję do zorganizowania referendum w 2022 roku. Teraz nadszedł czas na opracowanie pytań - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krakus
Droga Administracjo Krakowa, macie za sobą doświadczenia z głosowań w Budżecie Obywatelskim. 70% głosów oddano elektronicznie. Co stoi na przeszkodzie, aby Krakowianie tego typu narzędziem cyklicznie, lub stale się wypowiadali w najważniejszych kwestiach dla miasta?
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie