Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rektor UPJPII w liście do wiernych: Jan Paweł II stał się powszechnie uznawanym autorytetem nie na mocy przypadku

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Ks. Robert Tyrała, rektor UPJPII od 2020 roku.
Ks. Robert Tyrała, rektor UPJPII od 2020 roku. UPJPII
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. dr hab. Robert Tyrała jak co roku, skierował do wiernych list z okazji II dnia Świąt Wielkanocnych. Napisał w nim m.in., że istotą kapłańskiego powołania jest głoszenie iż "Jezus Zmartwychwstał. Prawdziwie Zmartwychwstał". Nie zabrakło również odniesień do papieża Jana Pawła II, którego rektor UPJP2 nazywa wprost w piśmie "jednym z najwybitniejszych Polaków".

List rektora UPJPII zwyczajowo czytany jest kościołach archidiecezji krakowskiej podczas mszy w Poniedziałek Wielkanocny, a zebrana składka przeznaczana jest na działalność uczelni papieskiej.

Jak podkreślił ks. prof. Tyrała w liście, „jednym z wybranych przez Boga ludzi do głoszenia Dobrej Nowiny był Jan Paweł II (…), który głosił Ewangelię na wszystkich areopagach świata. On dobrze odczytał powołanie dane mu przez Boga i pochylał się nad biedą człowieka, docierał do młodych i do starszych, chorych i pokrzywdzonych oraz z mocą jako kapłan, biskup, kardynał a następnie jako papież przez prawie 27 lat pontyfikatu głosił Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi".

Jan Paweł II - jak pisze rektor w liście - był jednym z najwybitniejszych Polaków, wielkim humanistą, a jednocześnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych postaci w historii przełomu wieków. Stał się powszechnie uznawanym autorytetem nie na mocy przypadku czy decyzji kogokolwiek, lecz dzięki spójności własnego życia z wartościami, które wyznawał i o których całym swoim życiem świadczył". - dodaje ks. prof. dr hab Robert Tyrała.

Rektor UPJPII zwrócił również uwagę na patronat jaki Jan Paweł II sprawuje nad Uniwersytetem. Zaznaczył, że wybór papieża nie był podyktowany emocjami, ale tym że pokazał że "choć jesteśmy zwyczajnymi ludźmi, możemy z Bożą pomocą dokonywać rzeczy niezwykłych". Jak ponadto zadeklarował, dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Papieskiego „Jan Paweł II jest i będzie punktem odniesienia”.

W Uniwersytecie Papieskim kształcą się studenci na kierunkach: archiwistyka, digital-media, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, filozofia, historia, historia sztuki, komunikowanie promocyjno-wizerunkowe, muzyka kościelna, nauki o rodzinie, ochrona dóbr kultury, pedagogika, praca socjalna, psychologia, prawo kanoniczne, turystyka i zarządzanie dziedzictwem. Studiują także teologię świeccy oraz przygotowujący się do kapłaństwa alumni z diecezji: krakowskiej, bielsko-żywieckiej, tarnowskiej, rzeszowskiej i przemyskiej, a także bracia z zakonów i instytutów życia konsekrowanego.

Na koniec dziękując wiernym Archidiecezji Krakowskiej za wsparcie duchowe i materialne, rektor UPJPII pochwalił się, że rusza właśnie budowa Kampusu Jana Pawła II.

Praca zdalna zdała egzamin na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski