Kraków. Remonty i fala zmian na północy i w Nowej Hucie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Otwarcie ul. Mackiewicza, zmiany na Białoprądnickiej i na wiadukcie nad Stella-Sawickiego. Ponadto zamknięcie fragmentu ul. Obrońców Krzyża. To nowości, które serwują kierowcom drogowcy w Krakowie

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

1 października otwarcie ul. Mackiewicza

Na tę informację czeka wielu kierowców dojeżdżających z północy miasta. Wykonawca linii KST do Górki Narodowej zapowiada, że od 1 października od godz. 4.00 do ruchu przywrócona zostanie ul. Mackiewicza.

Kończą się roboty związane z układaniem torów w rejonie skrzyżowania ulic Mackiewicza – Pachońskiego – Siewna. Jak zapowiada wykonawca inwestycji, od 1 października od godz. 4.00 do ruchu przywrócony zostanie zamknięty przez ostatnie tygodnie przejazd przez ul. Mackiewicza do Opolskiej. Kierowcy będą więc mogli dojechać do Śródmieścia z wykorzystaniem Mackiewicza bez konieczności korzystania z tras objazdowych.

Jednocześnie na ul. Jabłonnej przywrócony będzie ruch jednokierunkowy (kierunek północ).

Na swoje stałe trasy wróci też komunikacja miejska.

Warto wiedzieć, że jeszcze w październiku ruch kołowy powinien zostać przywrócony na ul. Nad Sudołem.

Przypomnijmy, że od niedawna poprawiła się przejezdność przez ul. Opolską. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wykonawca otworzył do ruchu po dwa pasy w każdą ze stron. Jednocześnie rozpoczął się zasadniczy etap robót przy budowie dwukomorowego tunelu wzdłuż ul. Opolskiej.

Od października zmiany na ul. Białoprądnickiej

Uwaga kierowcy: od soboty, 1 października od godz. 7.00 zmieni się organizacja ruchu na ul. Białoprądnickiej i Pleszowskiej. Jest to związane z kolejnym etapem robót drogowych.

Przywrócenie do ruchu al. Mackiewicza umożliwi wykonawcy rozpoczęcie robót w pasie drogowym ul. Białoprądnickiej i Pleszowskiej. W związku z tym, od 1 października od godzin porannych wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu. Nie będzie przejazdu z ul. Białoprądnickiej do ul. Pleszowskiej. Dojazd do ul. Pigonia zapewniony będzie poprzez istniejąca przełączkę od strony ul. Pachońskiego. Przy tarczy skrzyżowania ul. Pleszowskiej i Białoprądnickiej wprowadzony będzie ruch jednokierunkowy z dopuszczeniem ruchu rowerowego w kontrapasie. Dojazd do ul. Pleszowskiej zapewniony będzie objazdem z wykorzystaniem ulic Górnickiego, Pachońskiego, Wyki i Opolską. Dla pieszych wydzielone będą korytarze.

Prace na węźle drogowym im. gen. L. Rayskiego

W najbliższy weekend drogowcy zajmą się wymianą sfatygowanej nawierzchni na węźle drogowym im. gen. Ludomiła Rayskiego (wiadukt nad ul. I. Stella-Sawickiego). W trakcie prac obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu.

Prace modernizacyjne na węźle im. Rayskiego będą realizowane od soboty, 24 września od godz. 24.00, do poniedziałku, 26 września do godz. 4.30:

 • w pierwszym etapie zamknięte zostaną lewoskręty na węźle oraz wewnętrzne pasy na wprost. Wyznaczone w terenie zostaną trasy objazdowe dla: kierunku rondo Czyżyńskie, kierunku rondo Mogilskie – ul. Wiślicka, kierunku ul. Stella-Sawickiego – ul. Medweckiego, kierunku ul. Nowohucka – ul. Medweckiego, ul. Nowohucka – ul. Mogilska
 • w drugim etapie zamknięte zostaną lewoskręty na węźle oraz wewnętrzne pasy na wprost oraz lewoskręt z al. Jana Pawła II w ul. Stella-Sawickiego. Wyznaczone w terenie zostaną trasy objazdowe dla: kierunku rondo Czyżyńskie – rondo Dywizjonu 308, kierunku rondo Mogilskie – ul. Wiślicka, kierunku ul. Nowohucka – ul. Medweckiego, ul. Nowohucka – ul. Mogilska.

Pojawią się zmiany w komunikacji miejskiej.

 • linie 178 i 578 – będą kursować po trasach czasowo zmienionych pod wiaduktem w ciągu Al. Jana Pawła II;
 • w obu kierunkach bez obsługi pozostanie przystanek Stella-Sawickiego;
 • linia 129:
 • w kierunku Dworca Głównego Zachód będzie kursować bez zmian;
 • w kierunku pętli Czyżyny Dworzec będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Dworzec Główny Zachód – … – przystanek Wiślicka – al. Bora-Komorowskiego – al. Andersa – ul. Dąbrowskiej – ul. Medweckiego – Czyżyny Dworzec;
 • przystanek Wiślicka będzie obsługiwany na al. Bora-Komorowskiego (Wiślicka 02);
 • na zmienionym odcinku trasy linia będzie dodatkowo obsługiwać przystanki: Os. Strusia 01, Os. Na Lotnisku 03, Os. Kościuszkowskie 02, Dąbrowskiej 02;
 • bez obsługi pozostaną przystanki: Os. Dywizjonu 303 01, Stella-Sawickiego 06, Medweckiego 01.

Zadanie realizowane w ramach Programu modernizacji dróg i chodników dofinansowanego z rządowego Programu wsparcia przygotowań III Igrzysk Europejskich w 2023 r. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

W trakcie każdego z etapów dostępne będą przejazdy: pod węzłem w ciągu ulic Stella-Sawickiego i Nowohuckiej, na wprost w ciągu al. Jana Pawła II (po jednym pasie w każdym kierunku). Będzie możliwość zawrócenia na rondzie Czyżyńskim i na skrzyżowaniu z ul. Markowskiego.

Zamknięcie fragmentu ul. Obrońców Krzyża

Pod koniec lipca br. rozpoczęliśmy naprawę torowiska tramwajowego w ciągu ul. Kocmyrzowskiej – od przystanku “Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego” do przystanku “Wańkowicza”. W związku z postępem prac, od poniedziałku, 26 września – wprowadzone zostaną kolejne zmiany w organizacji ruchu.

W najbliższy poniedziałek, zamknięty zostanie przejazd przez tarczę skrzyżowania ul. Obrońców Krzyża z ul. Kocmyrzowską. Kierowcy będą korzystać z objazdów do ul. Obrońców Krzyża i Żeromskiego: w stronę centrum miasta przez rondo Kocmyrzowskie; od centrum miasta zawrotka na skrzyżowaniu z ul. Bulwarową – Cienistą. Sygnalizacja na skrzyżowaniu zostanie wyłączona.

Będą obowiązywać zmiany w komunikacji miejskiej – szczegóły w komunikacie Zarządu Transportu Publicznego.

W trakcie zamknięcia wymienione zostanie torowisko tramwajowe w obrębie przejazdu drogowego. Zostaną tam zastosowane prefabrykowane płyty betonowe, co pozwoli wyeliminować problem uszkodzeń nawierzchni na przejeździe. Roboty w tym miejscu potrwają do niedzieli, 2 października br. Całość prac torowych na ul. Kocmyrzowskiej zakończy się w grudniu br., a ich koszt to ok. 19,5 mln zł.

 • linie 110 i 160 – będą kursować w następujący sposób:
 • w kierunku Węgrzynowic/Ruszczy bez zmian;
 • w kierunku Alei Przyjaźni po trasie czasowo zmienionej: Węgrzynowice/Ruszcza – … – przystanek Cienista 03 – ul. Kocmyrzowska – Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego – ul. Kocmyrzowska – ul. Obrońców Krzyża – przystanek Teatr Ludowy 06 – … – Aleja Przyjaźni;
 • na zmienionym odcinku trasy linie będą obsługiwać przystanki: Teatr Ludowy 03 i Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego 08;
 • linie 123, 139, 163, 193, 501 i 601 – będą kursować w następujący sposób:
 • od przystanku Arka 01 w kierunku przystanku Teatr Ludowy 06 po trasie czasowo zmienionej: przystanek Arka 01 – ul. Obrońców Krzyża – ul. Kocmyrzowska – Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego – ul. Kocmyrzowska – ul. Obrońców Krzyża – przystanek Teatr Ludowy 06;
 • na trasie objazdowej autobusy ww. linii NIE będą zatrzymywać się na istniejących przystankach;
 • od przystanku Żeromskiego 01 w kierunku przystanku Os. Jagiellońskie 02 po trasie czasowo zmienionej: przystanek Żeromskiego 01 – ul. Żeromskiego – ul. Ludźmierska – Al. Andersa – Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego – Al. Andersa – ul. Szajnowicza-Iwanowa – ul. Obrońców Krzyża – przystanek Os. Jagiellońskie 02;
 • przystanki Teatr Ludowy 05 i Arka 02 dla ww. linii zostaną zawieszone;
 • zostaną uruchomione tymczasowe przystanki Teatr Ludowy 72 na ul. Ludźmierskiej za skrzyżowaniem z ul. Żeromskiego i Arka 71 na ul. Szajnowicza-Iwanowa przed skrzyżowaniem z ul. Obrońców Krzyża;
 • na pozostałych przystankach na trasie objazdowej autobusy ww. linii NIE będą się zatrzymywać.
 • Rozkłady jazdy linii 123, 139, 163, 193, 501 i 601 zostaną zmienione, natomiast linii 110 i 160 NIE zostaną zmienione.

Czas zamknięcia skrzyżowania wykorzystają ekipy drogowe – przeprowadzą wymianę nawierzchni na ul. Kocmyrzowskiej w cieniu prac torowych.

Orla

Od dnia 23.09.2022 r. (piątek) rozpocznie się awaryjny remont nawierzchni na ul. Orlej, na odcinku od rejonu Obserwatorium Astronomicznego UJ do ul. Zakamycze. W tym czasie ulica na tym odcinku będzie całkowicie wyłączona z ruchu.

W związku z powyższym, linia 102 będzie kursować po trasie czasowo zmienionej (skróconej): Krowodrza Górka – … – Rzepichy – Zakamycze.

Przystanki: Bielany Szkoła 04, Cmentarz Bielany 01 i 02 oraz Obserwatorium 01 i 02 będą nieczynne.

Rozkłady jazdy NIE zostaną zmienione.

Prace planowane są na okres około 2 tygodni.

Petofiego

Zmiana tymczasowej organizacji ruchu nastąpi także w ciągu ul. Petőfiego, w rejonie skrzyżowania z ul. Łowińskiego. Od najbliższego poniedziałku, 26 września ruch samochodów w kierunku ul. Morcinka będzie się odbywał po poszerzeniu o dł. ok. 80 m, wytyczonym tuż przy wschodniej krawędzi istniejącej jezdni. Przystanek „Petőfiego n/ż” zostanie przesunięty w kierunku wiaduktu kolejowego, a ruch pieszy będzie się odbywał, jak do tej pory. Taka organizacja ruchu będzie funkcjonować przez ok. 2 miesiące i jest związana z budową kanalizacji deszczowej.

Prace w tym rejonie prowadzone są w związku z budową odcinka drogi ekspresowej S7 Kraków – Widoma przez konsorcjum firm Gülermak i Mosty Łódź. Zgodnie z harmonogramem mają się zakończyć w 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Remonty i fala zmian na północy i w Nowej Hucie - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie