Kraków. Rewizje u działaczy Wisły. Dlaczego śledczy...

Kraków. Rewizje u działaczy Wisły. Dlaczego śledczy wkroczyli tak późno?

Piotr Tymczak

, Marcin Banasik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Rewizje u działaczy Wisły. Dlaczego śledczy wkroczyli tak późno?
1/23
przejdź do galerii

©Fot. Anna Kaczmarz

Prokuratura bada, czy nie doszło do przestępstw w klubie. Nie wiadomo, gdzie jest była prezes Marzena Sarapata.
80 policjantów wkroczyło wczoraj do pomieszczeń Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków i jego piłkarskiej spółki Wisłą Kraków S.A. oraz do mieszkań klubowych działaczy. Zabezpieczali dokumenty związane z funkcjonowaniem klubu i jego niedawną sprzedażą zagranicznym inwestorom. Akcja odbyła się na zlecenie prokuratury, która bada, czy w piłkarskiej spółce doszło do działań na jej szkodę i do niegospodarności. Według naszych nieoficjalnych informacji, funkcjonariusze nie zastali w domu byłej prezes „Białej Gwiazdy” Marzeny Sarapaty i przeszukiwali mieszkania dwóch byłych wiceprezesów TS Wisła i spółki piłkarskiej. Do wieczora prokuratura i policja nie poinformowały czy kogoś zatrzymano.

Czytaj więcej: W środę spotkania z piłkarzami

Wiadomo, że postępowanie prowadzone jest od 31 grudnia ubiegłego roku i dotyczy działalności klubu w okresie od sierpnia 2016 r. do końca 2018 r. - Można się cieszyć, że krakowska prokuratura w końcu podjęła jakieś działania. Skoro jednak postępowanie jest prowadzone od 31 grudnia, to pojawia się pytanie, co robiono przez tydzień - komentuje adwokat Michał Piech, który 4 stycznia złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstw w Wiśle.

- Prokuratura zaczyna działać, kiedy dochodzą do niej informacje o wysokim prawdopodobieństwie popełnionych przestępstw, np. gospodarczych, poparte materiałem dowodowym - tak prokurator generalny Zbigniew Ziobro wyjaśniał wczoraj, dlaczego dopiero teraz doszło do akcji. - Mamy wiedzę o możliwości popełnienia dalej idących przestępstw - twierdził. Paweł Gieras, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, który we wrześniu 2018 r. zrezygnował z zasiadania w Radzie TS Wisła (gremium doradcze) ze względu, jak mówił publicznie, na „nieakceptowalne działania zarządu”. Innych kroków nie podjął. Teraz przypomina jednak, że o tym, iż Wisła straciła płynność finansową można było usłyszeć już w lecie, kiedy klub nie mógł spłacić miastu zaległych milionów za wynajem stadionu. - Szkoda więc, że do interwencji doszło tak późno, można było to zrobić już we wrześniu - mówi Gieras.

Tym bardziej że podobnych sygnałów było więcej. Piłkarze nie otrzymywali wynagrodzeń od wakacji. Tymczasem na wypłaty dla dwuosobowego zarządu w 2018 r. przeznaczył on 910 tys. zł. Śledczy sprawdzą też zapewne umowy, jakie zarządzający klubem podpisywali z firmami, którymi mieli kierować ich bliscy.

Policja wkracza do budynków Wisły Kraków - zobacz wideo:Źródło: Małopolska Policja

Policjanci rozpoczęli akcję po godz. 6. Przeszukania prowadzone były w 15 miejscach, a więc nie tylko w siedzibie klubu, ale także w mieszkaniach działaczy oraz firmach osób związanych z klubem i świadczących usługi na rzecz klubu.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, funkcjonariusze byli u byłej prezes Wisły Marzeny Sarapaty, ale jej nie zastali w domu, a dotarli natomiast do byłego wiceprezesa „Białej Gwiazdy” Damiana Dukata.

Tak policja, jak i prokuratura nie poinformowały wczoraj oficjalnie, kto został przesłuchany i czy kogoś ewentualnie zatrzymano.

Akcja była prowadzona przez funkcjonariuszy Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Centralnego Biura Śledczego Policji.

- Przeszukania miały na celu zabezpieczenie dowodów ewentualnych przestępstw - poinformował Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. - Po analizie zabezpieczonych dokumentów i zapisów elektronicznych w sprawie udzielone będą dalsze informacje - dodał.

Śledczy zabezpieczali dostępną dokumentację związaną z działalnością klubu, m.in. umowy, jakie w jego imieniu podpisywano. W akcji brały udział także psy tropiące, by sprawdzić, czy w pomieszczeniach nie są przechowywane narkotyki.

W ramach postępowania prokuratura ma zamiar zbadać, gdzie wypływały z klubu pieniądze i czy ma to związek z informacjami o wielkim wpływie na Wisłę osób ze świata przestępczego. Śledczy szukali też bardzo podejrzanej umowy o niedawnej sprzedaży przez TS Wisła piłkarskiej spółki klubu zagranicznym inwestorom Vannie Ly i Matsowi Hartlingowi.

Śledztwo w sprawie Wisły Kraków obejmuje okres od sierpnia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. Postępowanie prowadzone przez prokuraturę związane jest z podejrzeniem nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi piłkarskiej spółki Wisły SA i wyrządzenia znacznej szkody majątkowej.

Jeden z wątków badanych przez śledczych dotyczy spłacania przez Wisłę SA jedynie niektórych wierzycieli, w sytuacji grożącej piłkarskiej spółce upadłości, co jest działaniem na szkodę m.in. innych pracowników oczekujących na pieniądze. Kolejny zarzut może dotyczyć nie- złożenia przez zarząd Wisły SA wniosku o upadłość tej spółki w odpowiednim czasie, pomimo powstania warunków uzasadniających takie działanie.

Śledztwo w sprawie Wisły - dlaczego dopiero teraz?


Zastanawiające jest jednak to, że krakowska prokuratura dopiero teraz wszczęła śledztwo w sprawie działalności klubu, który już od wielu miesięcy prowadzony był w podejrzany sposób. A do tego dochodziły ogromne problemy kierownictwa Wisły z gangami pseudokibiców, którzy przejmowali władzę na Reymonta.

- Do interwencji mogło już dojść we wrześniu, po tym, jak wyszło na jaw, że klub nie ma pieniędzy na płacenie miastu za wynajem stadionu - komentuje Paweł Gieras, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, który we wrześniu zrezygnował z zasiadania w radzie TS Wisła ze względu na „nieakceptowalne działania zarządu TS Wisła”.

Co ciekawe, prok. Jan Kościsz, który prowadzi śledztwo ws. Wisły, jest jednym z oddanych fanów tego klubu. - Od lat jeździ na niemal każdy mecz Wisły. Rozmowy z nim szybko schodzą na temat klubu. To może być jego atut, bo zna działalność tej instytucji od podszewki - mówi jeden z krakowskich prokuratorów. Inny śledczy twierdzi jednak co innego. - Delikatnie mówiąc, to dość niekomfortowa sytuacja, kiedy prokurator prowadzi śledztwo w sprawie ukochanego klubu - twierdzi inny śledczy.„Misiek” i prokurator


Postępowanie w sprawie niegospodarności w Wiśle prowadzi prok. Jan Kościsz, który przed 20 laty oskarżał Pawła M., ps. Misiek o rzucenie nożem w piłkarza włoskiego klubu Parma Dino Baggio. To właśnie „Misiek”, lider wiślackich bojówek, uważany jest za osobę, która przez lata miała ogromny, choć nieformalny wpływ na działalność klubu. Paweł M. przebywa dziś w areszcie, czekając na wyniki śledztwa, w którym podejrzany jest m. in. o kierowanie gangiem narkotykowym. Jutro w krakowskim sądzie ma się odbyć posiedzenie ws. przedłużenia mu aresztu. Trafił do niego w wyniku ekstradycji z Włoch. Co ciekawe, w maju ub.r., dzień przed wielką akcją policji wymierzoną w członków gangu, Miśkowi udało się uciec za granicę. To zaskakujące zniknięcie Pawła M. nie zostało do tej pory wyjaśnione.

Czytaj więcej: Paweł M. Misiek [KRONIKA WYDARZEŃ]

Komentarze (42)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Begeber

Lili (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Hej jestem mloda szczupla sexy >>> http://erosvkus.com/user277

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hotrandka

malinka97 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Cześć, Jestem Karolina mam 21 lat :) Napisz do mnie na http://hotrandka.pl/malinka97 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej...rozwiń całość

Cześć, Jestem Karolina mam 21 lat :) Napisz do mnie na http://hotrandka.pl/malinka97 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dziadostwo

S.Wawelski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

A co papiery klubowe robia w prywatnych mieszkaniach "dzialaczy" ? . 35 lat po upadku starego brak profesjonalizmu w Polsce jest szokujacy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ważne pytania

Gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

A ten aktualny prezes wytłumaczył już dlaczego po powrocie ze Szwajcarii pozwolił na ten cyrk?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hotrandka

malinka97 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Hejka, Jestem Karolina mam 21 lat :) Napisz do mnie na http://hotrandka.pl/malinka97 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej...rozwiń całość

Hejka, Jestem Karolina mam 21 lat :) Napisz do mnie na http://hotrandka.pl/malinka97 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PZPN tańczy krakowiaka.

kibic (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

To nie dziwi mnie,że organy ścigania tak opieszale działają w Krakowie, dziwi mnie to że nagle bankruta chcą ratować PZPN,Ekstraklasa SA, organy które nic nie robiły aby pomóc innym zasłużonym...rozwiń całość

To nie dziwi mnie,że organy ścigania tak opieszale działają w Krakowie, dziwi mnie to że nagle bankruta chcą ratować PZPN,Ekstraklasa SA, organy które nic nie robiły aby pomóc innym zasłużonym klubom jak Polonia Warszawa, Ruch Chorzów,Widzew,ŁKS i nie tylko. Przecież PZPN wiedział jaki jest stan finansów Wisły i co zrobił? Innym klubom które były finansowo w lepszej kondycji odbierał punkty i grzmiał o zabraniu licencji, nie zawieszeniu.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
taka prawda

pasiak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

dla tych w/w klubów + bydgoskiego Zawiszy PZPN i Górnika Łęczna nie miał litości, gdyż władze
polskiej piłki nie miały z tymi klubami interesów kolaborancko- mafijnych, Wisła to jest wyjątkowy...rozwiń całość

dla tych w/w klubów + bydgoskiego Zawiszy PZPN i Górnika Łęczna nie miał litości, gdyż władze
polskiej piłki nie miały z tymi klubami interesów kolaborancko- mafijnych, Wisła to jest wyjątkowy klub komuszej mafii za którą opowiadają się wysocy byli dygnitarze UB, SB, MO, PZPR oraz tysiące sympatyków w całym kraju, którzy byli związani z ORMO i ZOMO. Swój swojego zawsze znajdzie i nie da mu zginąć!.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Do lekarza

Marsz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

Naturalnie aż dziw bierze że te komunistyczne post PZPRowskie władze jeszcze tolerują czystą jak łza, inteligencką, i patriotyczną (hihi) Cracovię.....to sie diagnozuje jako manię prześladowczą

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hotrandka

malinka97 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

Heej, Jestem Karolina mam 21 lat :) Napisz do mnie na http://hotrandka.pl/malinka97 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej...rozwiń całość

Heej, Jestem Karolina mam 21 lat :) Napisz do mnie na http://hotrandka.pl/malinka97 jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dziecinada

Rudy z Budy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

Zastanawiam sie dlaczego osoba pracująca w gadzinowce (Gazeta Krakowska) zadaje tak dziecinne pytanie...czy jest dzieckiem a moze niedawno dopiero przyjechała z Passau do Krakowa po...rozwiń całość

Zastanawiam sie dlaczego osoba pracująca w gadzinowce (Gazeta Krakowska) zadaje tak dziecinne pytanie...czy jest dzieckiem a moze niedawno dopiero przyjechała z Passau do Krakowa po szkoleniu.....przeciez wszyscy w miescie wiedza ze w Krakowie rzadzi korupcyjny na skale planetarna układ korupcyjny w środowisku prokuratorów, sędziów i policjantów stad tez cale to śledztwo w sprawie Wisły to jedna wielka hucpa
a te przeszukiwania maja na celu ukrycie ewentualnych dowodów wskazujących na powiązania Wisły i wszystkich jej przybudówek z prokuratorami.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Racja

trutty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

Jak zawsze uderzył Pan w sedno problemu Panie Rudy z Budy. Podobnie jak w przypadku Wisły dzieje sie w sprawach pedofilii w Kościele gdzie jeden ksiadz prowadzi śledztwo w sprawie drugiego ksiedza...rozwiń całość

Jak zawsze uderzył Pan w sedno problemu Panie Rudy z Budy. Podobnie jak w przypadku Wisły dzieje sie w sprawach pedofilii w Kościele gdzie jeden ksiadz prowadzi śledztwo w sprawie drugiego ksiedza oskarżonego o molestowanie a rezultaty sa takie jak wszyscy widzimy....zamiatanie pod dywan, presja na rodziny aby wycofać oskarżenie lub największa kara czyli przenosiny ksiedza pedofila do innej parafii. Taka metodę powołają prokuratorzy z Krakowa w sprawie Wisły bo tez sie uczą od pasterzy. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
oby nie ciąg dalszy cyrku

baqs (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12

To, że aspirant XYZ z komendy numer XX coś tam zabezpieczył na zlecenie prokuratora nie znaczy kompletnie nic. Lata kompromitacji krakowskiej prokuratury w sprawie Wisły każą raczej zapytać co się...rozwiń całość

To, że aspirant XYZ z komendy numer XX coś tam zabezpieczył na zlecenie prokuratora nie znaczy kompletnie nic. Lata kompromitacji krakowskiej prokuratury w sprawie Wisły każą raczej zapytać co się stanie z tymi materiałami i czy będą rzetelnie analizowane.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czyżby

light (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14

ten sam unik Sarapaty jak z miśkiem który dwa dni przed akcją służb wybył z Polski a Sarapaty nie było na noc w domu??.Chyba ten sam informator informował o działaniach służb??.To jest ciekawe??.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo