Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Robot pomaga lekarzom ze Szpitala Uniwersyteckiego w operowaniu pacjentów [ZDJĘCIA]

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Robot obecnie stoi na bloku operacyjnym Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej SU przy ul. Kopernika 40. Docelowo trafi do nowej siedziby lecznicy w Prokocimiu
Robot obecnie stoi na bloku operacyjnym Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej SU przy ul. Kopernika 40. Docelowo trafi do nowej siedziby lecznicy w Prokocimiu Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W Szpitalu Uniwersyteckim wykonano pierwsze zabiegi z użyciem takiej maszyny.

Uniwersytecka placówka jest pierwszym szpitalem w Polsce, gdzie lekarze mogą korzystać z pomocy robota chirurgicznego Senhance marki Transenterix. Tego rodzaju urządzenie to najnowszej generacji sprzęt wspierający specjalistów na bloku operacyjnym. Umożliwia przeprowadzanie precyzyjnych, małoinwazyjnych zabiegów laparoskopowych – np. u pacjentów z guzami nowotworowymi – przy pomocy niewielkich nacięć.

Robot składa się z czterech ramion. W każdym z nich można umieścić instrumenty chirurgiczne, potrzebne do interwencji wewnątrz organizmu chorego „przez dziurkę od klucza”. Urządzenie jest również wyposażone w konsolę, za pomocą której chirurg porusza poszczególnymi narzędziami.

Podczas zabiegu specjalista siedzi w wygodnej pozycji, podobnej do tej zajmowanej przez pilota w kokpicie samolotu. System pozwala jednemu lekarzowi na jednoczesną obsługę instrumentów chirurgicznych oraz sterowanie kamerą, pod kontrolą której jest przeprowadzana operacja, za pomocą ruchów gałki ocznej. Daje również możliwość „wyczucia” z jaką siłą narzędzia naciskają na poszczególne tkanki leżącego na stole chorego.

– Nazwałbym to urządzenie telemanipulatorem. To określenie odzwierciedla fakt, że operuje nie robot, a człowiek i to człowiek steruje odpowiednio dobranymi narzędziami. Zakres zabiegu jest identyczny jak w przypadku chirurgii otwartej czy laparoskopowej, ale z wyeliminowaniem tych niekorzystnych zdarzeń, które mogą się pojawić podczas tradycyjnych zabiegów: drżenia rąk czy zmęczenia zespołu chirurgicznego – wskazuje prof. dr hab. med. Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej SU. – Wdrożenie takiej technologii pozwala na uzyskanie większej precyzji, a jednocześnie mniejszej utraty krwi, co u większości chorych przekłada się na lepsze efekty operacji – dodaje.

Uniwersyteccy specjaliści zdążyli już przetestować możliwości innowacyjnej maszyny. Przy pomocy robota przeprowadzono dziewięć różnego rodzaju zabiegów. Urządzenie pomogło chirurgom w leczeniu dwóch pacjentów z guzami nowotworowymi żołądka oraz chorej z kamicą pęcherzyka żółciowego. Ginekolodzy wykorzystali robota do usunięcia macicy i torbieli z jajników. Z kolei urolodzy skorzystali z nowoczesnej technologii u czterech chorych, którzy wymagali wycięcia guzów z nerek i pęcherzy moczowych zaatakowanych przez nowotwór.

– Były to pierwsze operacje urologiczne z wykorzystaniem tego systemu na świecie. Wszyscy pacjenci czują się doskonale i wyszli już do domu – podkreśla prof. Chłosta.

Urządzenie, które pojawiło się w SU, daje podobne możliwości chirurgiczne, co popularne roboty da Vinci z powodzeniem wykorzystywane na świecie. Operacje przeprowadzane przy jego wsparciu są jednak zdecydowanie tańsze. Zakup robota pochłonął ponad 10 mln zł. Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego wykorzystała na ten cel część dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, którą otrzymała na wyposażenie nowej siedziby w Prokocimiu.

Docelowo to właśnie tam stanie innowacyjne urządzenie. Zanim uniwersyteccy specjaliści wyprowadzą się z centrum miasta, będą jednak regularnie korzystać ze wsparcia maszyny i poznawać jej możliwości. W każdym miesiącu po pięć operacji przy jej użyciu mają wykonywać chirurdzy, urolodzy oraz ginekolodzy w ramach nowo utworzonych Ośrodków Robotyki Medycznej.

– To przyszłość medycyny. Nie wyobrażam sobie, by tego typu sprzętu mogło zabraknąć w nowoczesnym ośrodku klinicznym, jakim jest nasz szpital. To ważne, by zatrudnieni w nim specjaliści mieli dostęp do najnowszych osiągnięć technicznych, które pozwalają im w pełni wykorzystać wiedzę i umiejętności – mówi Marcin Jędrychowski, p.o. dyrektora SU.

Jak podkreśla dyrektor Jędrychowski, robot jest tylko jednym z elementów innowacyjnego wyposażenia, które znajdzie się w nowej siedzibie jego lecznicy. W Prokocimiu uniwersyteccy lekarze będą mogli korzystać m.in. z nowatorskich maszyn do przeprowadzania zabiegów neurochirurgicznych i precyzyjnej radioterapii. Onkolodzy dostaną do pomocy nóż cybernetyczny, umożliwiający naświetlanie w dowolnej płaszczyźnie – a co za tym idzie terapię kilku ognisk zmian nowotworowych w czasie jednego zabiegu. Otrzymają też aparat do tomoterapii, umożliwiający optymalne naświetlanie guzów poprzez „import” obrazów z tomografu komputerowego i zastosowanie układu lokalizującego chore tkanki.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu

Kraków. Zobacz, jak powstaje nowa siedziba Szpitala Uniwersy...

KONIECZNIE SPRAWDŹ:







Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski