Kraków. Rocznica "operacji polskiej" NKWD. IPN uczci pamięć...

Kraków. Rocznica "operacji polskiej" NKWD. IPN uczci pamięć Polaków pomordowanych przez Sowietów

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Rocznica "operacji polskiej" NKWD. IPN uczci pamięć Polaków pomordowanych przez Sowietów
Na pl. o. Studzińskiego pod Wawelem, przed tablicą poświęconą pamięci Polaków zamordowanych w Związku Sowieckim w latach 1937-1938, odbędzie się w piątek, 10 sierpnia uroczystość organizowana przez Oddział IPN w Krakowie. Początek w samo południe.
Kraków. Rocznica "operacji polskiej" NKWD. IPN uczci pamięć Polaków pomordowanych przez Sowietów
Jak przypomina IPN, kolejne fale antypolskiego terroru w Związku Sowieckim, którego apogeum stanowiła tzw. operacja polska NKWD, doprowadziły do wymordowania co najmniej 111 tys. obywateli sowieckich narodowości polskiej. To byli Polacy, którzy znaleźli się na terytorium sowieckim po wojnie polsko-bolszewickiej, gdy najbardziej na wschód wysunięte ziemie dawnej I Rzeczpospolitej znalazły się poza granicami odrodzonej Polski.


Inicjatorem osławionej operacji polskiej NKWD był sam Józef Stalin, a wykonawcą ówczesny ludowy komisarz bezpieczeństwa państwowego Nikołaj Jeżow. Zbrodniczy rozkaz podpisał 11 sierpnia 1937 r. Statystki są przerażające. Ogólna liczba represjonowanych w Związku Sowieckim Polaków wynosi około 200 tys., a karę śmierci wykonano co najmniej na 111 tys. osób. Naszych rodaków masowo mordowano albo zsyłano do łagrów, gdzie umierali z głodu i wycieńczenia, zmuszeni do niewolniczej pracy.

Dziś symbolem komunistycznych zbrodni jest przede wszystkim rozstrzelanie polskich jeńców w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni z lat 1940-1941, tymczasem w ramach operacji polskiej NKWD zginęło dziesięć razy więcej niewinnych ludzi. Tragiczne wydarzenia sprzed ponad 80 lat są jednak w Polsce niemal nieznane, a wielka ofiara polskiej krwi wciąż domaga się upamiętnienia.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo