Kraków. Rosną nowe estakady kolejowe w centrum. Mieszkańcy...

Kraków. Rosną nowe estakady kolejowe w centrum. Mieszkańcy niepokoją się o zabytkowy wiadukt na Grzegórzkach [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Rosną nowe estakady kolejowe w centrum. Mieszkańcy niepokoją się o zabytkowy wiadukt na Grzegórzkach [ZDJĘCIA]
1/26
przejdź do galerii

©Andrzej Banaś

Zaawansowane są prace związane z budową pierwszych estakad kolejowych między ul. Kopernika i Miodową, którymi w połowie roku mają zacząć jeździć pociągi. Trwa też rozbudowa wiaduktu przy ul. Grzegórzeckiej. Mieszkańcy dopytują się jednak, gdzie podziała się zabytkowa elewacja tego obiektu.
Zobacz galerię
Jak zapowiada PKP PLK w połowie roku ma być oddany jeden nowy tor dla szybkiej kolei, przebiegający przez budowany nowy most na Wiśle, a także nowe estakady kolejowe między ulicami Miodową i Kopernika.

Pociągi na tej trasie będą też przejeżdżać przez rozbudowywany zabytkowy wiadukt przy ul. Grzegórzeckiej. Przed rozpoczęciem inwestycji PKP PLK zapowiadało, że na wiadukcie dobudowane zostaną dwa tory kolejowe (w sumie będzie ich cztery). Po przebudowie wiadukt ma być większy, a jego zabytkowa okładzina miała zostać przeniesiona na nowe mury.

W internetowych komentarzach krakowianie zwracają uwagę, że wiadukt został rozszerzony (od strony Hali Targowej są nowe mury) i dopytują, co się stało z zabytkową elewacją, która była widoczna od tej strony.- Ściągnięta kamienna okładzina starej części wiaduktu zostanie przymocowana do nowej części - do ścian betonowych, które obecnie są stawiane. Stanie się to jednak dopiero po przeniesieniu ruchu pociągów na pierwszy nowy tor. Wtedy wykonawca rozpocznie rewitalizację starego wiaduktu, po którym obecnie jeżdżą pociągi. Proces ten rozpocznie się w drugiej połowie tego roku - wyjaśnia Piotr Hamarnik z PKP PLK.

Przypomnijmy, że kolejowe inwestycje w centrum realizowane są w ramach zadania za niespełna 1 mld zł związanego z przebudową linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej.

Dotychczas przez centrum Krakowa przebiegały dwa tory. Po przebudowie będzie można korzystać z czterech torów, dzięki czemu tą trasą przejedzie więcej pociągów, w tym tych kursujących w ramach szybkiej kolei aglomeracyjnej.

W połowie tego roku ma zostać oddany jeden nowy tor, którym zaczną jeździć pociągi. To pozwoli na budowę kolejnych trzech nowych torów. Na odcinku od Dworca Głównego do ul. Kopernika będą one przebiegać po nasypie. Od ul. Kopernika do ul. Miodowej tory zostaną umieszczone na estakadach. Trwają zaawansowane prace związane z budową pierwszej części estakad. Od ul. Miodowej do ul. Grzegórzeckiej można już zobaczyć konstrukcje nowego obiektu.

Nową estakadę widać też już na odcinku od ul. Grzegórzeckiej do wiaduktu przy ul. Miodowej, który też jest przebudowywany. Dalej, od ul. Miodowej do Wisły pociągi będą jeździć po torach na nasypie. Na Wiśle do kwietnia ma natomiast powstać nowy most z jednym torem, który zostanie udostępniony dla ruchu w połowie roku.

Czytaj więcej: Co pod estakadami? Urzędnicy wydają pieniądze na przygotowanie zagospodarowania terenów, których wciąż nie mają prawa użytkować

Nowy most budowany jest obok dotychczasowej przeprawy. Na jej miejscu powstanie kolejny nowy most z dwoma torami, a obok niego trzeci most - z jednym torem.

Główne prace związane z największą kolejową inwestycją w Krakowie mają się zakończyć w 2020 roku.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:WIDEO: Krótki wywiad: 3500 kamer na każdej latarni. Jak to ma wyglądać?

Autor: Joanna Urbaniec

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mano

Temat (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Austryjacy wybudowali pierwszy most,niemiecka firma przebudowuje ukraniskimi rekami a Polacy tylko narzekaja

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Felicjan! Marsz na kopiec :):):)

foksik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Nuda mieszkańców, jak zwykle prowadzi do zboczeń. Nigdy kołtuństwu nie dogodzisz.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mieszkańcy dopytują?

Florian (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

Mieszkańcy nie mają innych problemów? Przecież budowa jest wykonywana zgodnie z zatwierdzonym przez urząd projektem budowlanym, a za wszelkie odstępstwa odpowiadają karnie i zawodowo inżynierowie z...rozwiń całość

Mieszkańcy nie mają innych problemów? Przecież budowa jest wykonywana zgodnie z zatwierdzonym przez urząd projektem budowlanym, a za wszelkie odstępstwa odpowiadają karnie i zawodowo inżynierowie z uprawnieniami.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze