Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rozbiorą stary wiadukt kolejowy nad ulicą Kopernika [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Już wkrótce, bo w poniedziałek (16 września) rozpocznie się rozbiórka starego wiaduktu kolejowego nad ul. Kopernika. Na około dwa tygodnie zamknięty zostanie przejazd pod tym obiektem (z wyjątkiem karetek).

W związku z planowanymi pracami we wtorek i środę (18 i 19 września) przejazd będzie całkowicie zamknięty dla ruchu samochodowego, w tym karetek. Ruchem pieszych i rowerzystów sterować będą pracownicy budowy. W czasie najtrudniejszych prac dostęp do obiektu będzie czasowo wstrzymywany.

W pozostałe dni samochody osobowe będę kierowane objazdem przez ul. Strzelecką, a przejazd drogowy dostępny będzie tylko dla karetek i transportu pacjentów. Rowerzyści i piesi będą mogli swobodnie korzystać z drogi pod wiaduktem.

Prace związane z wiaduktem są częścią inwestycji obejmującej dobudowę dodatkowych torów na odcinku od ul. Miodowej do ul. Kopernika (ok. 850 m). Na tym odcinku będą wiec dwie pary torów, które zostaną ulokowane na powstających estakadach w miejscu nasypu, który jest rozbierany.

Inwestycja realizowana jest w ramach prac na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej. Powstaje m.in. dodatkowa para torów aglomeracyjnych na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów, dodatkowy tor na odcinku Kraków Płaszów – Kraków Bieżanów, dwa dodatkowe mosty o długości około 200 m nad Wisłą. Zgodnie z podpisaną umową z PKP PLK wykonawca ma 48 miesięcy na realizację inwestycji. Termin ten wypada na kwiecień 2021 roku. Większość prac budowlanych ma zostać wykonana do końca 2020 roku.

Na przebudowywanym odcinku od ul. Miodowej do ul. Kopernika znajduje się zabytkowy wiadukt nad ul. Grzegórzecką, który miał być poszerzony, tak by zmieściły się na nim dodatkowe tory. Ostatnio wyszło na jaw, że PKP PLK rozważa rozebranie wiaduktu i zbudowanie go na nowo. Miałoby tak się stać ze względu na bardzo zły stan fundamentów oryginalnej konstrukcji. Ta koncepcja wzbudziła wielkie kontrowersje wśród mieszkańców. Na wyburzenie nie zgadzają się władze konserwatorskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski