MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rozbiórka Wesołej stała się faktem. Wjechał ciężki sprzęt. Miasto odpowiada

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa twierdzi, że budynki wyburza bo nikt nie chciał ich wynająć. Trudno się jednak dziwić niechęci inwestorów skoro od kilku lat agencja nie potrafi skonkretyzować planów co do tego co i gdzie powstanie na Wesołej i jaki charakter będzie miało to miejsce. Przypominamy też, że mamy kryzys i inflację co może obecnie zniechęcać do inwestowania, ale sytuacja może się zmienić. Tylko, że budynków już nie będzie.
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa twierdzi, że budynki wyburza bo nikt nie chciał ich wynająć. Trudno się jednak dziwić niechęci inwestorów skoro od kilku lat agencja nie potrafi skonkretyzować planów co do tego co i gdzie powstanie na Wesołej i jaki charakter będzie miało to miejsce. Przypominamy też, że mamy kryzys i inflację co może obecnie zniechęcać do inwestowania, ale sytuacja może się zmienić. Tylko, że budynków już nie będzie. Wojciech Matusik
Koparki burzące budynki - to obraz, który możemy zobaczyć zza ogrodzenia pod adresem Kopernika 19E. Stało tam przez lata szereg niskich budynków. Cześć mieszkańców myślała, że zostaną zamienione na knajpki, galerie sztuki, sklepiki. Nic z tego - raczej na ich ruinach powstaną bloki. Mieszkańcy mieli też wątpliwości czy spółka miejska Agencja Rozwoju Miasta Krakowa ma prawo dokonać rozbiórki, podawali wyrok sądu, który podważał decyzję w tej sprawie. Zapytaliśmy o konieczność rozbiórki i podstawę prawną ARM. Po kilku dniach doczekaliśmy się na odpowiedź.

Odpowiedź Agencji Rozwoju Miasta Krakowa:

"Zabudowania przy ul. Kopernika 19E dz. nr 12/15 obr. 52 j. ew., o które Pan pyta to de facto jeden długi budynek, w którym przez lata mieściły się szpitalne garaże i warsztaty techniczne. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków.

ARMK dwa razy ogłaszała przetarg na dzierżawę nieruchomości. Nie było chętnych. Rokowania na dzierżawę także nie przyniosły rezultatu.

Prace rozbiórkowe, które rozpoczęły się 7 marca 2023 r. są prowadzone zgodnie z obowiązującym prawem, na podstawie decyzji pozwolenia na rozbiórkę nr 18/6741/2021 z dnia 5.02.2021 r. wydanej przez Prezydenta Miasta Krakowa, utrzymanej w mocy decyzją Wojewody Małopolskiego z dnia 14.02.2022 r. (znak sprawy WI-I.7840.3.23.2021.JW).

Co do wyroku sądu z 3 marca 2023 roku, o którym Pan pisze, ARMK nie posiada w tej chwili żadnej wiedzy na ten temat. Nie możemy więc się do niego odnosić, ani go komentować.

Jeżeli zaś chodzi o przyszłość działek, na którym stoi rozbierany budynek, odsyłamy do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "WESOŁA - REJON ULICY KOPERNIKA" zgodnego z uchwałą nr LXXIV/2076/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 1 grudnia 2021 r., która została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego z dnia 10 grudnia 2021 r., poz. 7577. W zgodności ze Studium, plan dopuszcza wykorzystanie tego terenu na cele mieszkaniowo-usługowe. Na ten moment jednak ARMK nie ma planów inwestycyjnych związanych z tym terenem."

Problem w tym, że mamy od mieszkańców wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w skrócie mówiąc uchla wspomnianą decyzję wojewody. A wyrok wydano z końcem stycznia 2021 roku, więc dużo wcześniej nim zaczęły się prace rozbiórkowe. Pisaliśmy do ARM, że taki wyrok jest mimo to spółka udaje, że go nie widzi i się do niego nie odnosi. Zatem dopytujemy...

W wyroku skład sędziowski pokazuje jakie błędy popełniono przy całej procedurze:
WYROK - TREŚĆ

Jak pracuje się kobietom w Polsce? Zobacz ranking

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski