Kraków. Rozbudowa ul. Kocmyrzowskiej: Miasto rozstaje się z wykonawcą

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Kraków, ul. Kocmyrzowska, dziurawa droga, która od lat czeka na remont. Miał być powiązany z rozbudowa tej ważnej arterii, ale sprawa ugrzęzła w miejscu. Cierpią na tym kierowcy. Joanna Urbaniec
Sąd Okręgowy w Krakowie zatwierdził treść ugody pomiędzy Miastem Kraków i Województwem Małopolskim z jednej strony, a firmą Budimex SA z drugiej, w sprawie polubownego rozwiązania kontraktu na rozbudowę ul. Kocmyrzowskiej na odcinku od ul. Darwina do miejscowości Prusy w gminie Kocmyrzów-Luborzyca. Decyzja sądu kończy trwającą od wielu miesięcy patową sytuację w sprawie tej inwestycji drogowej. To kolejna zerwana umowa - kilka dni temu podobny los spotkał wlokącą się przebudowę Placu Biskupiego.

FLESZ - Nowe przepisy prawa ruchu drogowego

O co chodzi z tą Kocmyrzowską?

Miasto wspólnie z Województwem Małopolskim zaplanowało wykonanie rozbudowy ulicy Kocmyrzowskiej pomiędzy ul. Drwina a miejscowością Prusy w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W tym celu został przeprowadzony przetarg, a w lutym 2018 roku została podpisana umowa z firmą Budimex SA, która miała zrealizować to zadanie za kwotę ok. 97 mln zł. Najpierw wykonawca miał przygotować dokumentację projektową i uzyskać decyzję ZRID, a następnie zrealizować roboty. Prace miały objąć odcinek krakowski – do granicy miasta, jak i około 160 m fragmentu wylotówki na Proszowice.

Problemy z realizacją kontraktu pojawiły się już na etapie przygotowania dokumentacji projektowej. Pierwszy wniosek o ZRID - złożony jeszcze pod koniec 2018 roku - pozostał bez rozpatrzenia, z uwagi na brak uzgodnienia styku pomiędzy krakowską inwestycją, a budową wschodniej obwodnicy Krakowa realizowaną przez GDDKiA w Krakowie. Przez 2019 rok projektanci obu inwestycji prowadzili uzgodnienia, dotyczące rozwiązań technicznych w obszarze, gdzie łączą się obie inwestycje. Przed rokiem udało się dojść do porozumienia w tym względzie, co otworzyło drogę wykonawcy do ponownego uzyskania wszystkich wymaganych opinii i uzgodnień dla rozbudowy ul. Kocmyrzowskiej, a następnie do złożenia wniosku o ZRID.

Kraków. Miarka się przebrała. Zerwana umowa z wykonawcą plac...

Problematyczna przebudowa ulicy Kocmyrzowskiej

"Jednak w międzyczasie Budimex SA - powołując się na konieczność wprowadzenia zmian do projektu względem programu funkcjonalno-użytkowego, dodatkowe elementy, które wymusiło przeprojektowanie poszczególnych elementów zadania – wniósł o roszczenia finansowe na kwotę prawie 41 mln zł. W uzasadnieniu wskazano też przedłużający się czas projektowania zadania, co miało przełożyć się m.in. na wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny" - podaje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

- Mając na względzie racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi, nie mogliśmy się zgodzić na tak duże roszczenia. Kolejną kwestią było opóźnienie w realizacji umowy, gdzie cały czas w rozmowach z wykonawcą powoływaliśmy się na zapisy kontraktu, które mówiły o karach umownych w sytuacji braku realizacji przedmiotu umowy - mówi Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie.

Mediacje w sprawie inwestycji

W związku z brakiem porozumienia pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, Budimex SA wystąpił w czerwcu do Prokuratorii Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej z wnioskiem o uruchomienie procedury mediacji w celu doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania wiążącej je umowy za porozumieniem stron.

- Zgodziliśmy się na takie rozwiązanie z uwagi na to, że sądowe postępowania w tego typu sprawach są czasochłonne, co w naszym przypadku mogłoby doprowadzić do zablokowania tej inwestycji na wiele lat -uzasadnia dyrektor ZIM.

Pod koniec listopada Sąd Okręgowy w Krakowie zatwierdził treść ugody pomiędzy Miastem Kraków i Województwem Małopolskim a firmą Budimex SA w sprawie polubownego rozwiązania kontraktu na rozbudowę ul. Kocmyrzowskiej.

Na jej podstawie zamawiający uzyskuje prawo do już opracowanych w trakcie przygotowania inwestycji dokumentów.

Co dalej z Kocmyrzowską?

- Będziemy dysponować m.in. uzgodnieniem z GDDKiA co do rozwiązań technicznych na styku naszej inwestycji i wschodniej obwodnicy Krakowa – podkreśla dyrektor Szewczyk. Już przygotowany przez Budimex materiał liczy kilkadziesiąt pozycji. Znajduje się tam np. projekt zagospodarowania terenu, projekty architektoniczno-budowlane dla poszczególnych branż (torowa, drogowa, konstrukcyjna, instalacyjna), czy też materiały do audytu rowerowego.

- Wszystkie opracowane dotychczas materiały będą mogły zostać wykorzystane w toku przygotowań do realizacji tego zadania - zaznacza Łukasz Szewczyk.

Ugoda z firmą Budimex SA kończy trwającą od miesięcy patową sytuację w sprawie tej drogowej inwestycji. Pozwala także na podjęcie działań mających na celu aktualizację dokumentacji projektowej, uzyskanie decyzji ZRID a po ich uzyskaniu realizację inwestycji.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Rozbudowa ul. Kocmyrzowskiej: Miasto rozstaje się z wykonawcą - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Brak pieniędzy w kasie miasta.

Ale najlepiej zgonić na podwykonawców.

Dodaj ogłoszenie