MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rozpoczęła się budowa przystanku w Kościelnikach. Kolej wraca do Nowej Huty

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Budowa przystanku w Kościelnikach
Budowa przystanku w Kościelnikach PKP PLK
Przy ul. Pysocice w Krakowie rozpoczęła się budowa przystanku Kraków Kościelniki. Powstaną nowe perony i przejście podziemne. Dzięki planowanemu obok parkingowi mieszkańcy okolicznych osiedli zyskają wygodne miejsce do łączenia podróży. To cześć planu, który ma polegać na powrocie kolei lokalnej do Nowej Huty w Krakowie.

Przystanek Kraków Kościelniki powstanie przy linii kolejowej nr 95 (Kraków Nowa Huta – Podłęże), w sąsiedztwie ul. Pysocice. Wykonawcy wybudują dwa peronu jednokrawędziowe. Prowadzić do nich będzie przejście podziemne, wyposażone w pochylnie. Jego lokalizacja pozwoli na wybudowanie w sąsiedztwie parkingu typu „Parkuj i Jedź”. Podróżni pociągami aglomeracyjnymi dojadą do centrum Krakowa w kilkanaście minut.

W ramach inwestycji w rejonie ul. Pysocice powstanie parking, który będzie mieścił 140 pojazdów, w tym 6 na miejscach dostosowanych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zadaniem wykonawców będzie także budowa nowej zatoki autobusowej oraz zadaszonej wiaty do parkowania rowerów. Obok powstanie również nowa droga dojazdowa i ścieżki, które połączą parking z projektowanym w najbliższym sąsiedztwie przystankiem kolejowym - PLK SA umowę na jego wykonanie podpisały we wrześniu 2023 roku. Obecnie wykonawcy przygotowują dokumentację projektową dla tego zadania, a perony mają zacząć działać w 2025 roku. Zgodnie z przyjętym harmonogramem parking gotowy będzie kilka miesięcy później.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W ramach programu zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł. W Małopolsce podróżni już korzystają z przystanków wybudowanych w ramach Programu w Nowym Sączu, Zatorze, Wolbromiu i Dąbrówce. Nowoczesne perony powstaną również m.in. w sąsiedztwie krakowskiego Przylasku Rusieckiego, czy w Pisarach na trasie Kraków – Katowice.

Edukacja obywatelska zastąpi HiT

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Rozpoczęła się budowa przystanku w Kościelnikach. Kolej wraca do Nowej Huty - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski