Kraków. Rusza miejski program gromadzenia wody. Można dostać dotację w wysokości 12 tys. zł

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Program miejski ma umożliwić zachowanie m.in. wód opadowych
Program miejski ma umożliwić zachowanie m.in. wód opadowych Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Od czerwca krakowianie będą mogli składać wnioski na dofinansowanie zadań w ramach programu na wykonanie systemu do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych. Mieszkańcy mogą liczyć na uzyskanie wsparcia w wysokości nawet do 12 tys. zł.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Postępujące zmiany klimatyczne coraz bardziej negatywnie wpływają na nasze życie. Miasta muszą adaptować się do nowych warunków. Jednym z aspektów mogą być problemy z dostępnością wody. Opady staje się coraz bardziej nieregularne. A jak już deszcz się pojawi, to często w krótkim czasie spada dużo wody.

Gwałtowność zjawisk i zaburzenie naturalnych cyklów jest efektem zmian klimatycznych. Negatywne konsekwencje potęguje coraz większe zabetonowanie miasta i zmniejsza się powierzchni trenów zielonych, które w naturalny sposób akumulują wodę. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie gromadzenie.

Wielu ekspertów przewiduje, że w tegorocznym okresie letnim możemy mieć do czynienia z największą suszą od lat. Bezśnieżna zima i znikome opady deszczu w czasie trwającej wiosny sprawiły, że coraz więcej osób zaczyna myśleć, w jaki sposób zaoszczędzić kurczące się zasoby wody. Rozsądne gospodarowanie nimi może okazać się kluczowe, gdy susza będzie nam towarzyszyć dłużej.

W ramach adaptacji do zmian klimatu bardzo ważnym jest zatem ograniczenie odprowadzania wód opadowych z posesji bezpośrednio do odbiorników przez ich zagospodarowanie w miejscu powstawania. Zgromadzone wody opadowe mogą być wykorzystywane m.in. do podlewania trawnika, ogrodu, a także do celów gospodarczo-bytowych np.: spłukiwanie WC, prania czy sprzątania.

W Krakowie działa program dotacji celowej na wykonanie systemów gromadzenia wody. To program małej retencji wód opadowych. Problem w tym, że jest on niezbyt znany. W latach 2014–2019 na jego realizację tego programu przeznaczono niewiele ponad 3 mln zł. W jego ramach wykonane zostały 495 instalacje. Mieszkańcy mogli liczyć na pokrycie maksymalnie połowy poniesionych przy inwestycji kosztów, a dotacja sięgała maksymalnie 5 tys. złotych.

Od tego roku wzrasta dofinansowanie, na które mogą liczyć mieszkańcy. W marcu program został znowelizowany przez radnych. Dzięki temu na dotację w wysokości 80 proc. poniesionych kosztów mogą liczyć ci, którzy wykonają podziemny zbiornik na wody opadowe i roztopowe (nie więcej niż 6 tys. na zbiornik o pojemności do 5 m3, 8 tys. zł na zbiornik o pojemności 5 m3 do 10 m3 i 10 tys. zł na zbiornik o pojemności powyżej 10 m3).

Maksymalnie 12 tys. zł dofinansowania

Wsparcie będzie też można dostać na wykonanie naziemnego zamkniętego wolnostojącego zbiornika na wody opadowe i roztopowe z dachu wraz z instalacją do podłączenia do rynny (w zależności od pojemności zbiornika od 200 do 500 zł). Z kolei maksymalnie 12 tys. złotych mogą otrzymać ci, którzy zdecydują się na wykonanie systemów: bioretencji, drenażu zbierającego wody opadowe i roztopowe (z wyłączeniem odwodnienia dróg i parkingów) lub nawadniania terenów zielonych, terenów zadrzewionych i ogrodów.

O dofinansowanie mogą się ubiegać pojedynczy mieszkańcy, a także wspólnoty mieszkaniowe, firmy oraz przedsiębiorcy. Ze wsparcia będą mogły skorzystać także gminne i powiatowe spółki.

Retencjonowanie wody w miejscu jej powstawania rozwiązuje problem z jej odprowadzeniem w przypadku np. braku kanalizacji lub jej przeciążenia. Pozwala także na zmniejszenie zużycia wody pitnej przez wykorzystanie wody opadowej jako wody szarej lub np. do podlewania ogrodu.

Takie działanie chroni też zasoby wód podziemnych, ograniczając zużycie wody z sieci wodociągowej i ze studni. Nie bez znaczenia jest także ograniczenie odpływu do sieci kanalizacyjnych, oczyszczalni ścieków (kanalizacja ogólnospławna) i do odbiorników (rowów, cieków), co w czasie długotrwałych opadów deszczu przyczynia się do zmniejszenia zagrożenia powodziowego.

Nabór wniosków ma ruszyć 1 czerwca. Wcześniej informacja o nim pojawi się w Biuletynie Informacji Publicznej, gdzie będzie można znaleźć także wzory wniosków o udzielenie dotacji, wzór umowy oraz wzory wniosków o rozliczenie dotacji.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Rusza miejski program gromadzenia wody. Można dostać dotację w wysokości 12 tys. zł - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.